Politické zemetrasenie, Biden stiahol kandidatúru. Aké šance má Harrisová? (OTÁZKY A ODPOVEDE)

  • USA zažili v nedeľu politické zemetrasenie
  • Čo sa bude diať ďalej?
  • Prinášame odpovede na najdôležitejšie otázky
Joe Biden, Kamala Harrisová
Ilustračné foto TARS/AP, Patrick Semansky
  • USA zažili v nedeľu politické zemetrasenie
  • Čo sa bude diať ďalej?
  • Prinášame odpovede na najdôležitejšie otázky

Rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena a jeho načasovanie mnohých zaskočilo a šokovalo. Ešte v nedeľu sa poradcovia Bidena vyjadrovali v televízii, že sa prezident nikam nechystá a je rozhodnutý postaviť sa Donaldovi Trumpovi.

To isté počas týždňa opakoval samotný prezident aj Biely dom. V nedeľu však prišlo oznámenie, že sa nebude uchádzať o demokratickú nomináciu. O tomto rozhodnutí sa mnohí pracovníci Bieleho domu, Bidenovej kampane i Demokratického národného výboru dozvedeli z oznamu na sociálnej sieti X, či zo správ.

Bidenovo rozhodnutie uvalilo Demokratickú stranu do bezprecedentného chaosu len štyri mesiace pred voľbami. Úradujúci prezident podporil v boji o demokratickú nomináciu svoju viceprezidentku Kamalu Harrisovú, čím dal jasne najavo, že by mala práve ona prevziať správu krajiny. Také jednoduché to však pre Harrisovú nebude, i keď začína ako favoritka, no Demokratická strana je rozdelená v tom, ako pokračovať.

Prinášame ti otázky na tie najpálčivejšie otázky o aktuálnom dianí v Demokratickej strane.

Prečo sa Biden stiahol z boja o Biely dom?

Čo stálo za finálnym rozhodnutím Bidena vie len on sám, prípadne okruh jeho najbližších poradcov a rodiny. Je však isté, že úradujúci prezident bol v ťažkej situácii a pod veľkým tlakom zo strany demokratov, pričom sa množili výzvy, aby slovami senátora Joe Manchina, „predal pochodeň novej generácii lídrov“.

Tieto výzvy sa začali objavovať po nevydarenej debate s Donaldom Trumpom, kde sa Biden trápil s dokončením viet či pôsobil zmätene. Ďalšieho prešľapu sa Biden dopustil na samite NATO, kde uviedol ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ako Vladimira Putina. Objavovali sa výzvy, že 81-ročný prezident je príliš starý na to, aby vo funkcii zotrval ďalšie štyri roky. Problémom boli hlavne darcovia demokratov, ktorí Bidena bojkotovali.

Joe Biden nebude kandidovať za prezidenta USA.
zdroj: TASR/AP, Jacquelyn Martin

Biden i napriek tomu trval na zotrvaní v kandidatúre a tvrdil, že práve on je najlepším kandidátom na porazenie Trumpa, pretože už raz ho porazil. Biden, ktorého veľakrát za kariéru odpísali, no nakoniec však vždy dokázal prekonať nepriazeň osudu, bol odhodlaný bojovať ďalej.

Zlom prišiel cez víkend, keď sa Biden nachádzal vo svojej rezidencii v štáte Delaware, o ktorej je známe, že tam chodí premýšľať.

Rozhodnutie úradujúceho prezidenta pochválili demokrati ako vlastenecké a štátnické rozhodnutie.

„Prezident Joe Biden je vlastenecký Američan, ktorý vždy kládol našu krajinu na prvé miesto. Jeho dedičstvo vízie, hodnôt a vodcovstva z neho robí jedného z najdôslednejších prezidentov v americkej histórii,“ uviedla napríklad bývalá predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.

Aká významná je Bidenova podpora Kamaly Harrisovej?

Biden dal jasne najavo, že na svojom mieste by rád videl svoju viceprezidentku Kamalu Harrisovú, ktorú podporil hneď po ozname, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie. Už pred týždňom nám amerikanista Kryštof Kozák, ktorý pôsobí na Karlovej univerzite v Prahe povedal, že ak sa Biden stiahne, tak len v prospech viceprezidentky.

Podľa experta by Kamala Harrisová ako demokratická nominantka dávala najväčší zmysel a tiež by mala najväčšiu legitimitu.

„Má to najväčšiu logiku, pretože (Harrisová) má legitimitu z demokratických primárok. Tí ľudia volili Bidena a vedeli, že Harrisová bude viceprezidentka a viceprezident je tu od toho, keď prezident umrie alebo má mŕtvicu, tak nastúpi,“ vysvetlil Kozák.

Election_2020_Biden_Photo_Gallery_76563-1a838395a9e249a68dd58b7fd995ab71
zdroj: SITA/AP, Carolyn Kaster

Odborník si nemyslí, že štyri mesiace pred voľbami je neskoro na výmenu demokratického nominanta, keďže politika v USA je veľmi dynamická.

Súčasná viceprezidentka tak štartuje z najlepšej možnej pozície. Okrem Bidenovej podpory má k dispozícii aj finančné prostriedky z Bidenovej kampane, na ktorých figuruje aj jej meno.

NBC News uvádza, že Biden sa rovno rozhodol Harrisovú podporiť, pretože ju chcel ušetriť pocitu, ktorý zažil on. Vo voľbách v roku 2016 sa prezident Barack Obama rozhodol podporiť svoju bývalú ministerku zahraničia Hillary Clintonovú na úkor Joe Bidena. Súčasný šéf Bieleho domu to vtedy vnímal ako zradu a podpásovku.

Ako prebehne voľba demokratického nominanta, môže sa objaviť Harrisovej vyzývateľ?

Ako sme už vysvetlili, Harrisová je v najlepšej štartovacej pozíci a jej voľba by dávala najväčší zmysel, no zďaleka nemá ešte vyhraté. Problémom je, že demokratické primárky sa už odohrali a vyhral ich Joe Biden. Voľba demokratického nominanta, ktorá mala byť iba formalitou, sa mala odohrať v nasledujúcich týždňoch.

Delegáti, ktorí mu pripadli, automaticky nepripadnú Harrisovej, aj keď by si to on prial. Podľa denníka Washington Post sa zmení formalita na „otvorené miniprimárky“. Teda kandidáti sa budú snažiť presvedčiť delegátov, aby za nich hlasovali. Delegáti budú môcť hlasovať podľa svojho presvedčenia. Delegáti ale pochádzajú z lojálnych kruhov Bidena a mnohí zrejme ostanú lojálni aj jeho rozhodnutiu podporiť Harrisovú.

Demokratická strana je ale rozdelená v tom, čo treba urobiť. Čas sa kriticky kráti a 19. augusta sa má konať zjazd Demokratickej strany, kde nominant príjme nomináciu. Niektorí demokrati už stihli podporiť Harrisovú ako Hillary a Bill Clintonovci a tvrdia, že je čas, aby sa strana zjednotila okolo nej a sústredila sa na podstatný problém, ako vyhrať voľby. Iní tvrdia, že v strane by mala prebehnúť otvorená súťaž o nomináciu.

51479304881_0669b91989_b
zdroj: Flickr/White House, Erin Scott

Potenciálny vyzývateľ Harrisovej čelí nielen krátkemu času na prípravu, ale aj výzve, že na kandidatúru potrebuje 300 podpisov delegátov, ktorí môžu udeliť takýto podpis len raz. Navyše potenciálny kandidát nemôže mať viac ako 50 podpisov delegátov z jedného štátu.

Napriek tomu sa objavuje už viacero mien, ktoré by sa mohli pokúsiť vyzvať Harrisovú. Vyjadrila sa k tomu motivačná hovorkyňa a viacnásobná neúspešná kandidátka Marianne Williamsonová, ktorej šance sú ale nízke. Z veľkých mien nad týmto krokom uvažuje napríklad Joe Manchin.

Padajú aj mená niektorých vplyvných guvernérov a senátorov, ako sú napríklad guvernér Kalifornie Gavin Newsom či guvernérka Michiganu Gretchen Whitmer.

Kto by mohol byť Harrisovej kandidát na viceprezidenta?

Rozhodnutie Bidena prinieslo novú dynamiku do kampane, niektorí voliči sú sklamaní, iní nadšení.

Harrisová by si mohla lepšie ako Biden počínať u voličov inej farby pleti, ktorí by sa v nej videli. Keďže je o 22 rokov mladšia ako súčasný prezident, osloviť by mohla aj množstvo mladých voličov. Dobre by si mohla počínať aj u voličov z progresívneho tábora, ktorí majú výhrady voči Bidenovi pre jeho podporu Izraela. Harrisová má povesť progresívnejšej političky ako Biden.

Zapôsobiť by mohla aj na ženy, Kozák očakáva, že prejde mediálnym rebrandingom ako bojovníčky za ženské práva.

Hlavným problémom alebo slabinou Harrisovej však budú bieli voliči, ktorých podpora Bidena bola stabilná a dosahovala hodnoty ako v roku 2020. A práve bieli voliči budú kľúčoví pre víťazstvo v štátoch Hrdzavého pásu.

Biden nebude kandidovať, Kamala Harris sa bude uchádzať o post kandidáta na prezidenta USA za demokratov.
zdroj: TASR/AP, John Raoux – KAMALA HARRISOVÁ

Očakáva sa preto, že si Harrisová vyberie za kandidáta na viceprezidenta bieleho muža, ideálne z nerozhodného štátu, teda štátu, kde nemajú prevahu demokrati ani republikáni. V tomto smere sa spomína hlavne guvernér štátu Pennsylvánie Josh Shapiro, ktorý už verejne podporil Harrisovú.

Práve možnosť, že by mohli viceprezidenti zastávať funkciu v administratíve môže potenciálnych rivalov Harrisovej zastaviť a namiesto toho ju podporiť.

Ako sa darí Harrisovej v prieskumoch voči Trumpovi a aké má šance?

Harrisová zbiera čoraz viac verejnej podpory od jednotlivých politikov z demokratickej strany i jednotlivých zložiek, ktoré v nej vidia pokračovanie Bidenovej politiky, ktorú považujú za úspešnú.

Prieskumy však ukazujú, že má rovnaké šance alebo len mierne väčšie ako úradujúci prezident. Washington Post analyzoval 11 prieskumov a zistil, že zatiaľ čo Trump mal priemerný náskok pred Bidenom 1,9 percentuálneho bodu, Harrisová zaostáva za bývalým prezidentom o 1,5 percentuálneho bodu. Výsledky sú v rozmedzí štatistickej chyby, čo znamená, že šance Bidena a teraz Harrisovej voči Trumpovi sú vyrovnané.

Prieskumy tiež ukázali, že viceprezidentka je preferovaná voľba pre voličov demokratov a nezávislých voličov ako demokratická nominantka, ak by sa Biden vzdal.

Kozák tiež upozorňuje, že netreba podceňovať obavy časti voličov, ktorí vnímajú Trumpa ako existenčnú hrozbu pre demokraciu v USA.

„Oni budú voliť kohokoľvek, aby zastavili Donalda Trumpa. Demokrati neprídu k voľbám preto, aby volili niekoho. A v podstate je celkom jedno, či to je Biden, Harrisová, Gavin Newsom, Gretchen Whitmerová. Dôležité je, že budú relatívne zjednotení a že pôjdu voliť, aby zastavili Donald Trumpa,“ uviedol amerikanista.

„To je tá najdôležitejšia emócia väčšiny demokratických voličov. Takže kto bude viesť kandidátku, bude čerešnička na torte v tej obrovskej demokratickej mašinérii. Záleží na tom určite, ale nemusí to byť rozhodujúce pre voličov,“ dodal.

Zdroje: NBC News, Washington Post, NBC News, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá