Politik z helikoptéry nakrútil „Mini Versailles“ Orbánovej rodiny: 13-hektárový pozemok s palmovým domom

  • Francúzska televízia ukázala luxusný majetok Orbánovho otca ako symbol korupcie
  • MBH Bank a ďalšie inštitúcie financujú politické kampane v Európe
Viktor Orbán pri príhovore.
TASR/Jaroslav Novák
  • Francúzska televízia ukázala luxusný majetok Orbánovho otca ako symbol korupcie
  • MBH Bank a ďalšie inštitúcie financujú politické kampane v Európe

V nedávnej relácii francúzskej verejnej televízie sa objavil šokujúci pohľad na majetok, ktorý patrí otcovi maďarského premiéra Viktora Orbána. Týka sa to rozsiahlej rezidencie na Hatvanpuszte, ktorá je známa ako symbol moci a korupcie. Nezávislý maďarský poslanec Ákos Hadházy počas leteckého prieskumu nad touto lokalitou priblížil verejnosti detaily, ktoré ukazujú na rozsah a luxus tohto majetku, informoval portál Telex.

„Mini Versailles“ na Hatvanpuszte

V krátkom videu zdieľanom na sociálnych sieťach Hadházy z helikoptéry ukazuje 13-hektárový pozemok s viacerými bazénmi a palmovým domom, ktorý v relácii označuje za „mini Versailles, Pusztaversa“. Tento majetok je v skutočnosti vlastnený Orbánovým otcom Győzőm, avšak podľa mnohých pozorovateľov ho možno považovať za de facto majetok samotného premiéra.

Hadházy vo svojom príspevku upozorňuje, že v normálnej demokracii by podobný škandál mal viesť k pádu vlády. „Viktor Orbán je najskorumpovanejší politik v Európe, ktorý musí neustále klamať a vypracovávať stále väčšie lži, pretože už ukradol príliš veľa,“ povedal Hadházy.

Vzťahy Orbánovho otca k politickým a biznisovým záujmom

Francúzski novinári, ktorí sa zúčastnili relácie, si všimli, že aj keď Viktor Orbán nie je oficiálne považovaný za bohatého, mnohí jeho blízki, vrátane členov jeho rodiny, vlastnia značné majetky. Relácia sa venovala aj ďalším finančným záujmom Orbánovej rodiny, ako sú hotelové aktivity jeho zaťa v Budapešti. Okrem toho sa diskutovalo o štátnych zákazkách, ktoré boli údajne ziskové pre jeho otca a jeho blízkych spojencov.

V rámci tejto relácie vystúpil aj novinár z investigatívneho portálu Átlátszó, ktorý v súvislosti s felcsútskym štadiónom tvrdil, že ide o výkladné zrkadlo Orbánovej moci. „Felcsút by sme mohli nazvať európskou dedinou postavenou na verejných peniazoch,“ povedal novinár.

Felcsút, kde sa nachádza nielen štadión, ale aj ďalšie kontroverzné investície, ako umelé jazero a úzkorozchodná železnica, boli financovaná z fondov EÚ. Podľa týchto informácií tieto projekty nemajú jasnú verejnú hodnotu, ale skôr slúžia ako nástroje na upevnenie moci Orbánovej vlády.

 

Francúzska televízia počas relácie ukázala aj ďalšie investície v oblasti okolo Balatonu, kde majú blízke osoby Orbánovej vlády luxusné nehnuteľnosti. Mnohí miestni poslanci, ktorí sa zúčastnili interview, sa zhodli, že tieto oblasti sú významnými centrami bohatstva, ktoré vznikli na základe privatizácie a verejných zákaziek.

Korupcia a kritika zo strany Európskej komisie

Európska komisia opakovane vyjadruje nespokojnosť s praktizovaním verejných tendrov bez súťaže, ktoré sú bežné v Maďarsku. Podľa správy francúzskeho reportéra sa v tejto súvislosti nikdy neuskutočnilo žiadne podrobné vyšetrenie podozrivých finančných operácií zo strany maďarskej justície.

Vzhľadom na tieto problémy Európska komisia zmrazila časť finančných prostriedkov, ktoré boli určené pre Maďarsko, v snahe vyvinúť tlak na vládu Viktora Orbána.

Mať právo na súkromie alebo na politickú kontrolu?

Ďalšou diskutovanou otázkou bolo, že majetok na Hatvanpuszte, ktorý oficiálne patrí Orbánovmu otcovi, sa stal vnímaným symbolom politickej kontroly a zneužívania verejných prostriedkov. Bývalý vysokopostavený štátny úradník zverejnil informácie, podľa ktorých Viktor Orbán pravidelne trávi víkendy so svojou rodinou na tomto pozemku, kde tiež prijíma členov vlády, politikov z jeho strany Fidesz a podnikateľov.

Rekonštrukcia tohto 13-hektárového majetku, ktorý bol pôvodne založený v 19. storočí arcivojvodom Jozefom, mohla podľa odhadov stáť až 30 miliónov eur. Tento majetok je považovaný za príklad, ako sa politická moc a rodinné podnikanie zlučujú do jednej štruktúry, ktorá sa ukazuje ako takmer nedotknuteľná a zároveň obklopená kontroverziami.

Orbán a jeho finančné prepojenia: Ako maďarské banky financujú politické kampane v zahraničí

Ako informoval portál VSquare, Viktor Orbán a jeho blízki spojenci sú dlhodobo spájaní s rôznymi finančnými inštitúciami, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v podpore politických aktivít nielen v Maďarsku, ale aj v zahraničí. 

Jedným z hlavných aktérov v tomto financovaní má byť MBH Bank, ktorá vznikla fúziou troch štátnych bánk a je vo vlastníctve Lőrinca Mészárosa, Orbánovho priateľa a najbohatšieho maďarského podnikateľa. MBH Bank sa v minulosti spájala s financovaním politiky Orbánovho režimu a predpokladá sa, že financovala aj pravicovo extrémistickú stranu Vox v Španielsku, ktorá sa zúčastnila parlamentných a mestských volieb v roku 2023.

Podľa správ španielskych médií bola pôžička poskytnutá tejto strane vo výške 9,2 milióna eur, pričom pôvod finančných prostriedkov nie je jasný. Napriek tomu sa objavili indície, že tieto pôžičky pochádzajú práve z MBH Bank.

Okrem MBH Bank sa spomínajú aj ďalšie banky, ako napríklad Gránit Bank, ktorá je väčšinovo vlastnená Orbánovou rodinou cez jeho zaťa Istvána Tiborcza. Gránit Bank, považovaná za príliš malú na poskytnutie takýchto pôžičiek, a štátna Eximbank, ktorá sa zameriava na financovanie podnikateľských aktivít, sú tiež spojené s financovaním politických operácií, avšak ich zapojenie je menej pravdepodobné.

Tento spôsob financovania politických kampaní s pomocou bankových inštitúcií, ktoré sú blízke Orbánovej vláde, vytvára obavy z politických a finančných vzťahov, ktoré môžu mať ďalekosiahle dôsledky na politické procesy v Európe. Významné obavy vyvoláva aj situácia s MBH Bank, ktorá čelí rastúcim problémom so zahraničnými bankami, ktoré sa stávajú čoraz opatrnejšie v súvislosti s politickým pozadím tejto finančnej inštitúcie.

K týmto skutočnostiam treba pripočítať aj fakt, že MBH Bank a ďalšie prepojené inštitúcie zohrávajú významnú úlohu pri financovaní kampaňových operácií v Európe, ako ukazuje aj financovanie kampane Marine Le Pen v roku 2022. Táto pôžička vo výške 10,7 milióna eur bola poskytnutá cez jednu z predchodcov MBH Bank, MKB Bank, a symbolizuje prepojenie Orbánovho režimu s ďalšími populistickými a nacionalistickými lídrami v Európe.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: VSquare, Telex HU, Ákos Hadházy Facebook, Atlaszo

Najnovšie videá

Trendové videá