Politológ reaguje na Kollára a 9-tisíc bytov: Je politik a onedlho budú parlamentné voľby
- Boris Kollár na tlačovej besede rečnil o téme nájomných bytov
- Predvolebný sľub sa vraj blíži k realizácii
- Spomenul aj pomoc znevýhodnenej skupine
- Boris Kollár na tlačovej besede rečnil o téme nájomných bytov
- Predvolebný sľub sa vraj blíži k realizácii
- Spomenul aj pomoc znevýhodnenej skupine
Nájomné byty sú realitou. To je slogan, ktorý môžeš poznať napríklad z bilbordov hnutia Sme Rodina. Predvolebný sľub sa podľa jeho šéfa, Borisa Kollára, postupne blíži k finalizácii.
O nových krokoch podnikaných v realizácii sľubu predseda parlamentu informoval počas dnešnej tlačovej besedy. Okrem konkrétnych čísel však spomenul i pomoc určitej znevýhodnenej skupine. Kollárove tvrdenia však nemusia byť úplne v súlade s realitou. K problematike sa pre Startitup vyjadril aj politológ.
Byty za miliardy eur
„Vláda dnes odsúhlasila zmluvy na 9 000 nájomných bytov v hodnote približne 1,5 miliardy eur,“ začal Kollár. „Chcel by som v prvom rade poďakovať podpredsedovi vlády, pánovi Štefanovi Hollému, že sa venoval tejto agende 2 a pol roka,“ dodal ďalej.
„Veľa kuvikov už pred voľbami hovorilo, že to je nezmysel a že to nikdy nebude. Keď sme v auguste prijali zákon potrebný pre stavbu nájomných bytov, tak už v septembri sa ma pýtali, že kde sú tie byty. To je taká úbohosť, ako keď sme pred polrokom podpísali zmluvu s Volvom a mesiac na to by sa ma pýtali, kde sú tie prvé Volvá, ktoré sme vyrobili v Košiciach,“ prirovnáva predseda.
Kollár ďalej dodal, že k realizácii sľubu bolo najprv potrebné podniknúť niekoľko krokov, ako napríklad hľadanie agentúry. „To je len začiatok, vážení, to je len štart,“ vyjadril sa šéf strany Sme Rodina na margo spomínaných 9 000 bytov.
„Neskutočná vec sa nám podarila. A ľudia to budú cítiť najmä v týchto ťažkých časoch,“ uviedol ďalej. Predseda parlamentu taktiež poukázal na kritickú situáciu na realitnom trhu, ktorá mnohým občanom nedovoľuje zaobstaranie si vlastnej nehnuteľnosti v následku vysokých cien.
Otázne riešenie
Práve nájomné byty by však podľa Kollára mali situáciu vedieť vyriešiť. „Jedna z hlavných možností bude možnosť využiť túto vládou podporovanú a financovanú zmluvu,“ vysvetlil. Predseda odhaduje, že ceny vládnych bytov by mali byť o 30 % až 40 % nižšie oproti priemerným cenám na trhu.
Boris Kollár však ďalej spomenul aj inú skupinu ľudí, ktorej by podľa jeho slov mali nájomné byty pomôcť. „Viete, keď nemáte strechu nad hlavou, tak ste bezdomovcom a nemôžete si ani poriadne založiť rodinu, nemáte kam umiestniť deti, nemáte si kde budovať teplo domova,“ uvádza.
„Táto zmluva, táto vláda to po 30 rokoch prvýkrát prináša,“ tvrdí Kollár. „Pomohlo to státisícom, miliónom ľudí v zahraničí, v západnej Európe,“ tvrdí ďalej.
Spomenutie ľudí bez domova sa však môže javiť ako problematické, keďže väčšina z nich by si byt pravdepodobne nemohla dovoliť, ani pokiaľ by ho vláda ponúkala za zvýhodnenú cenu. Pre Startitup poskytol vyjadrenie k danej problematike politológ, odborný asistent a tajomník Inštitútu politológie Mgr. Michal Cirner, PhD.
Boris Kollár v prvom rade kampaňuje
„Boris Kollár je politik, treba to vnímať tak, že to vyjadrenie bolo pre verejnosť a určite bolo v istom zmysle aj populistické,“ uvádza Cirner. „Určite ním mieril aj na svoju cieľovú skupinu voličov. Onedlho budú parlamentné voľby, či v riadnom termíne, alebo predčasné voľby,“ objasňuje ďalej.
„To je jedna z dôležitých tém volebnej kampane hnutia Sme Rodina, stále o tom rozprávajú a majú vlastne aj zodpovedného podpredsedu vlády pána Hollého, ktorý má túto agendu na starosti. Ako to bude v realite vyzerať, to sa uvidí až potom, keď budú existovať príslušné zákony a na ministerstvách príslušné opatrenia,“ uzavrel politológ.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Facebook/Sme Rodina