Politológ Štefančík: Blaha, Kotleba, Mazurek a ako ich zastavíme. Všimni si 3 dôležité vlastnosti (KOMENTÁR)
Autor je politológ, pedagóg a spoluautor publikácie Jazyk pravicového extrémizmu.
Ruská agresia na Ukrajine ukázala ľudskosť obyvateľov Slovenska. Spontánna pomoc ukrajinským vojnovým utečencom predstavila ľudí na Slovensku v tom pozitívnejšom svetle. Často sa tu hádame pre maličkosti, robíme zo seba zápecníkov, ale keď príde kríza, vieme ukázať svoju silu.
Tri vlastnosti extrémistov
S výnimkou extrémistov. A teraz nie je dôležité či pravicových alebo ľavicových, oni totiž uvažujú rovnako. Tak ako počas každej vážnej krízy, aj túto tragickú udalosť sa snažia premeniť na politické body.
Ľavicoví a pravicoví extrémisti majú spoločné viaceré vlastnosti, ale tentokrát je vhodné poukázať na tri: antiamerikanizmus, proruský sentiment a vyvolávanie strachu z migrácie.
Antiamerikanizmus zosilnel
Antiamerikanizmus nie je žiadnym slovenským výdobytkom slobody uvažovania, svoje korene má v dávnej minulosti. Spojený je s negatívnym postojom k rozširovaniu ľudských práv, k trhovej ekonomike, kapitalizmu, globálnym firmám, k masovej kultúre a niekoľko desaťročí aj k zahraničnej politike USA. V antiamerikanizme je vyjadrený negatívny postoj k americkému spoločenskému systému a k americkej demokracii.
Antiamerikanizmus je na Slovensku prítomný dlhé desaťročia, ale zosilnel v kontexte prijímania zmluvy o obrannej spolupráci s USA. Američania boli niekoľko dní pred vojnou jazykom extrémistov prezentovaní ako agresori, narušitelia mieru, vojnoví štváči. Adjektívum americký sa v ich mentálnom svete začalo používať ako negatívne synonymum nahrádzajúce výrazy ako zlé, zradcovské, škodiace národu. Po ruskej agresii nabral slovenský antiamerikanizmus novú dimenziu.
Extrémisti totiž začali prekrúcať fakty a vidieť vinníka ozbrojeného prepadnutia Ukrajiny vojskami Ruskej federácie práve v zahraničnej politike USA. Ako keby to neboli ruské rakety, ktoré mieria na obyvateľov Ukrajiny.
Na ruské umenie kašlú, túžia po Putinovom režime
Ďalšia vlastnosť, proruský sentiment, je úzko prepojená s antiamerikanizmom. Zatiaľ čo extrémistom prekáža systém americkej liberálnej demokracie, nevadí im autoritársky režim v Ruskej federácii. A práve vzhliadanie k Putinovmu režimu je základom proruského sentimentu slovenských extrémistov.
Extrémistom je ukradnutá ruská literatúra, umenie, architektúra, jazyk či dávna história, pre nich sú dôležité autoritárske črty skorumpovaného Putinovho režimu. Putin je pre nich vzorom, pretože v jeho systéme vidia vzor politického režimu, ktorý by chceli nastoliť aj na Slovensku. Prekáža im v tom však silná občianska spoločnosť a slobodné médiá, preto na nich tak pravidelne útočia.
Práve pre proruský sentiment im po ruskej agresii trvalo mimoriadne dlho, aby sa k situácii vyjadrili. Ruské tanky na Ukrajine a bombardovanie civilistov im totiž na chvíľu narušili jeden z ich základných komunikačných konceptov. Lenže rýchlo prišli na to, že prekrútiť sa dá všetko. Nielen história, ale aj súčasnosť.
Preto vojnu síce „odsudzujú“, ale odmietajú vidieť vinníka vojnovej agresie v Rusku. Robia z Ruska obeť vojny, a to aj napriek každodenným obrazom devastujúcej vojny. Nečudoval by som sa, ak by o chvíľu začali používať výrok ruského ministra zahraničných vecí, že Rusko niekto len zámerne vtiahol do konfliktu.
K vojne patrí aj migrácia
Neboli by to extrémisti, keby pohľad na ruskú agresiu nepodložili aj rokmi odskúšanou stratégiou negatívneho postoja k migrácii. Každá vojna je spojená s masovou migráciou. Každá vojna vyhnala z domovov tisícky ľudí a Slovensko ako bezprostredný sused napadnutej Ukrajiny sa musí dnes vysporiadať aj s touto otázkou.
Je pozitívne, že Slováci ukázali ľudskú tvár a vojnovým utečencom z Ukrajiny všemožne pomáhajú.
A ako na pomoc Ukrajincom reagujú extrémisti? Strašením pred migrantmi z tretích krajín. Opäť, zas a znovu používajú šírenie strachu ako prostriedok komunikácie s voličmi. Ako keby toho strachu nebolo už aj tak dosť. Pred vojnou, Putinovým režimom či jeho pomätenou mysľou.
Extrémisti ešte potrebujú priliať olej do ohňa vytváraním novej hrozby. Hrozby migrácie afrických študentov medicíny, IT či iných študijných programov. Ako keby farba pokožky mala byť tým hlavným kritériom, či pomôžeme ľuďom utekajúcim pred ruskou agresiou, alebo nie.
Jeden človek
Blaha, Kotleba, Mazurek, Mizík alebo Uhrík. Bez ohľadu na mená či stranícke zaradenie, ide o toho istého človeka. S mentálnym nastavením nepriateľa liberálnej demokracie. Dlho sa diskutuje, ako ich zastaviť. Ako zastaviť ich nenávistné prejavy, vulgárny jazyk, šírenie strachu.
Práve spontánna pomoc ukrajinským utečencom by mohla byť tou odpoveďou. V tejto pomoci je totiž vidieť silnú občiansku spoločnosť, veľkú mieru spolupatričnosti a silný odpor k nespravodlivosti a autoritárstvu.
Hovorí sa, že z každej krízy vychádzajú extrémisti posilnení. Každá kríza sa prejavuje vo frustrácii mnohých ľudí a frustráciu dokážu extrémisti využiť. Je ale možné, že práve dnes extrémisti prehrávajú, pretože vidia, aká silná dokáže byť občianska spoločnosť na Slovensku.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre