Politológovia o koaličnej kríze: „Peter Pellegrini povedal iba to, čo si väčšina Slovenska myslí“
- Jozef Lenč hovorí, že vzťahy medzi koaličnými politikmi nikdy neboli ideálne
- Radoslav Štefančík zas tvrdí, že situácia by mohla byť aj horšia
- Jozef Lenč hovorí, že vzťahy medzi koaličnými politikmi nikdy neboli ideálne
- Radoslav Štefančík zas tvrdí, že situácia by mohla byť aj horšia
Posledné týždne sa nesú v znamení konfliktov. Terčom pozornosti je primárne strana SNS. Najprv si posielali prostredníctvom tlačových konferencií odkazy Andrej Danko (SNS) a Erik Tomáš (Hlas-SD), ale potom to už začalo vrieť aj vnútri samotného klubu SNS. Rudolf Huliak vyhlásil, že chce zmeniť názov strany, čo líder národniarov rázne odmietol.
Pred pár dňami nastal pre koalíciu ďalší škrt cez rozpočet. Svojej funkcie sa vzdala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Jedným z dôvodov, prečo skončila, bol aj spôsob prešetrovania pandémie splnomocnenca Petra Kotlára, ktorý je rovnako ako Huliak nominantom SNS.
Politológov sme sa pýtali, ako vnímajú vzťahy v koalícii a čo znamenajú konflikty naprieč stranami či priamo interné konflikty v jednotlivých stranách.
Mohlo to byť horšie
Politológ Jozef Lenč hovorí, že situácia vo vládnej koalícii nie je žiadnou novinkou a je to tam rovnaké už dlhodobo. „Istá miera napätia je tam prítomná dlhodobo a tým, že sa nerieši a že sa konflikty neriešia, tak sa posúvajú alebo odkladajú do budúcna,“ vysvetľuje pre Startiup.
Dodáva, že práve preto sa potom vytvárajú aj nové konfliktné fronty v rámci niektorých politických strán. Upozorňuje, že nie všetky sú natoľko viditeľné, aby sme o nich vedeli.
Ako príklad uvádza napätie medzi frakciou okolo poslanca Rudolfa Huliaka (Národná koalícia) a klubom SNS. Niekde sa to podľa neho zas prejavuje napríklad iba na hlasovaní, hoc sa strana tvári, že problém nemá. „To je prípad Hlasu. Takže odkladané problémy len generujú nové a postupne toto napätie v koalícii rastie,“ objasnil.
Stále to však nevybočuje z priemeru, ktorý sme videli v predchádzajúcich koalíciách, dopĺňa ho Radoslav Štefančík. „Určite to ešte nie je také, ako napríklad u Igora Matoviča a Richarda Sulíka, že si ešte takýmto spôsobom odkazujú výlučne iba cez médiá, ale dokážu spolu komunikovať,“ uviedol pre Startitup.
Politológ pripomína, že aj keď majú isté nezhody, v dôležitých veciach sú jednotní. Napríklad keď hlasujú za dôležité veci, ako nedávno za konsolidačný balíček. „Áno, vedú medzi sebou žabomyšie vojny, navonok to vyzerá zle, bojujú o svojho voliča, ale pokiaľ ide o nejakú dôležitú vec, ktorá je pre nich podstatná, tak na tej sa vedia zhodnúť,“ doplnil.
Vládu konflikty nepoložia
Nevylučujú ani to, že by mohla situácia v koalícii eskalovať. Lenč hovorí, že ak sa nenájde niekto, kto to nejakým spôsobom vyrieši, tak niekto „so slabšími nervami“ môže od slov prejsť k nejakým politickým činom. To by mohlo mať dôsledky nielen na danú politickú stranu, ale aj na celú koalíciu ako takú.
Konflikt medzi Huliakom a Dankom však ani podľa jedného koaličný trojlístok neohrozí. Štefančík nevylučuje, že by to nemohlo nastoliť dusnú atmosféru. „Môže sa stať, že sa Danko nebude cítiť príjemne vzhľadom na to, že jeho pomerne nestabilný poslanecký klub by sa rozpadol a už by vlastne nemohol existovať v správnej rade ako samostatný poslanecký klub. To by určite narobilo veľmi veľa neporiadku a spôsobilo by to nervozitu u všetkých troch politických strán,“ odôvodňuje.
Prízvukuje, že Huliak nikdy nepovedal, že končí s vládnou koalíciou alebo je proti nej. Aj v rozhovore pre Startitup tvrdil, že stále „stojí za vládou Roberta Fica“.
Politológ hovorí, že rozbíjať vládu ani nemá dôvod. „Pre neho je to dobré, keď sa bude ešte tri roky ukazovať na očiach a verejnosť si ho bude spájať s nejakými aktivitami. Takže to by bolo pre pána Huliaka negatívom a možnože aj politickým koncom, ak by išiel proti vládnej koalícii a nedajbože by ju položil na lopatky,“ uviedol.
Problémy v Hlase
Koaličná strana má o ministra menej. Zuzana Dolinková končí ako šéfka rezortu zdravotníctva, informovali sme ťa o tom minulý týždeň. V kuloároch sa hovorí o akejsi nejednotnosti priamo v strane. Lenč hovorí, že takto otvorene ako bývalá ministerka o tom ešte žiadny člen Hlasu nehovoril.
„V tomto smere boli najsilnejšie práve vyjadrenia odchádzajúcej ministerky, ktorá sa ale medzi riadkami, okrem kritiky tých, ktorých menovala, či už premiéra, ministra financií, alebo splnomocnenca Kotlára, posťažovala, že v rámci jej politickej strany alebo vedenia politickej strany tiež necítila podporu,“ vyjadril sa.
Svoje tvrdenie tiež podporil tým, že už pri odvolávaní Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu zaváhali niektorí poslanci tejto strany. Konkrétne menoval Samuela Migaľa, Romana Malatinca a Radomíra Šalitroša, ktorí sa hlasovania zdržali. Pripomína, že konflikt začínal už pred formovaním vládnej koalície, kedy Andrej Danko verbálne napádal Petra Pellegriniho. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Politológ hovorí, že ak prídu zákony, ktoré budú v rozpore s presvedčením poslancov z Hlasu, môže sa stať, že bude problém nejaké zákony schváliť. Myslí si, že budú prihliadať aj na to, aké návrhy budú v rozpore s tým, ako vidí budúcnosť Slovenska prezident republiky, pretože s ním môžu konzultovať niektoré hlasovania.
„Aj teraz vidíme, že už pán prezident sa chystá vrátiť zákon z dielne Tomáša Tarabu. Tie odlišné postoje sa môžu prejaviť aj v tom, že tých hlasov nebude chýbať len toľko, že to bude zdvihnutý prst, ale že na tom aj zlyhá samotné schvaľovanie predmetnej legislatívy,“ dodal.
Fico pri ňom stojí, Pellegrini sa dištancuje
Veľkú kontroverziu vyvolal svojimi výrokmi Peter Kotlár, keď zverejnil závery svojho vyšetrovania pandémie. Aktuality napísali, že vakcíny proti covidu nazýval biologickými zbraňami a testoval ich na vlastnej krvi. Okrem toho uviedol, že na podloženie tvrdení nemá dáta. Jeho postoj však nekritizuje len (už bývalá) ministerka zdravotníctva Dolinková.
Proti nominantovi SNS sa postavil aj prezident Peter Pellegrini. „Čudoval by som sa, ak by sa vláda mala zaoberať správou pána Kotlára, že ide o biologickú zbraň,“ cituje hlavu štátu denník SME. Myslí si, že Slovensko má iné problémy ako toto, napríklad mosty v zlom stave.
Upozornil tiež na fakt, že Slovensko je jediná krajina, ktorá nesúhlasí s výrokmi WHO (World Health Organization) a dištancuje sa od nich. „Neviem, či je toto správna cesta pre Slovensko,“ uviedol prezident.
Podľa Štefančíka je postoj najvyššieho ústavného činiteľa pochopiteľný. „Peter Pellegrini povedal iba to, čo si väčšina Slovenska myslí, a síce podporil taký skôr vedecký prístup k pandémii, takže to je úplne prirodzené. Ono by to bolo skutočne smiešne, keby ešte aj hlava štátu sa nechala stiahnuť na prízemie, kde sa pohybuje pán Fico s pánom Kotlárom,“ vyhlásil.
Premiér verzus prezident
Nejaký zásadný konflikt ani napriek Kotlárovi medzi Pellegrinim a Ficom Štefančík nevidí. Upozorňuje na fakt, že ak by Huliak a poslanci okolo neho skončili, koalíciu by to robilo veľmi „tesnou“. Keby Kotlár vyjadril nespokojnosť s vládou Roberta Fica, väčšinu vlády by to formálne vymazalo.
„Aj keď si myslím, že neformálne by ho stále podporovali, lebo oni sa nemôžu ocitnúť v nejakom vákuu a nedajbože by sa pre nich toto volebné obdobie skončilo skôr,“ zhrnul.
Kotlár by mohol totiž zobrať niekoho so sebou, čo by spôsobovalo to, že táto vládna väčšina by buď stratila väčšinu, poprípade by vládla v menšinovom postavení za podpory niektorých nezávislých poslancov. „Pán Fico k pánovi Kotlárovi pristupuje čisto pragmaticky. Pán Boh vie, čo si o ňom skutočne myslí,“ dodal.
Štefančík hovorí, že Kotlárove výroky vzťah medzi premiérom a prezidentom nezhoršia, lebo to nikdy nebolo o extra sympatiách. Hovorí, že sa skôr rešpektujú alebo trpia. „Majú taký ten prirodzený, pragmatický prístup jeden k druhému. Vedia, že jeden, bez druhého by nemohli existovať. Ale nerobil by som z toho nejaký konflikt ako svojho času medzi Zuzanou Čaputovou a Smerom,“ uzavrel.
Podobne to vidí aj Lenč. Myslí si ale, že nie je vylúčené, že prezident sa začne od premiéra viac dištancovať. Pred voľbami totiž tvrdil, že nebude žiadna „podržtaška“. Po tom, ako sa stal Pellegrini prezidentom, sa ale ich vzťah zmenil.
„Jeden z nich alebo obaja si uvedomili, že bez ich aspoň naoko zmierenia tá koalícia nemá dlhú životnosť. Postupne sa možno ten vzťah vracia do rovnakej podoby alebo kvality, v akej bol v čase, keď Peter Pellegrini odchádzal zo Smeru,“ vysvetlil.
Zdroje: Startitup, YouTube/Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, Aktuality, SME, Pravda