Polonahý Jozef Vajda, aj úspešne oddelené siamské dvojčatá. Krištáľové krídlo píše svoju históriu už 24 rokov
- Krištáľové krídlo je najdlhšie udeľované komplexné ocenenie na Slovenku
- Od roku 1997 oceňuje výnimočné osobnosti z domácej scény
- Aj napriek komplikáciám, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu, sa tento rok uskutoční už 24. ročník galavečera
- Krištáľové krídlo je najdlhšie udeľované komplexné ocenenie na Slovenku
- Od roku 1997 oceňuje výnimočné osobnosti z domácej scény
- Aj napriek komplikáciám, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu, sa tento rok uskutoční už 24. ročník galavečera
Prvý historický galavečer sa odohral pred 24 rokmi, keď sa medzi prvými ocenenými ocitli také hviezdne mená ako Július Satinský, Milan Lasica či Božidara Turzonovová.
Organizátori Krištáľového krídla sa vo svojich ranných počiatkoch trápili s otázkou, kto napíše scenár galavečera? Viacerí oslovení scenáristi totiž pozerali na námet s istou nedôverou. Odvážne sa ho neskôr ujal básnik a prozaik Ľubomír Feldek.
Zaujímavosťou je, že scenár druhého ročníka písal Milan Lasica ešte na písacom stroji. Jeho originál si dodnes uchováva autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.
Za roky pôsobenia sa počet kategórií, v ktorých sa udeľuje cena, rozrastal. V začiatkoch išlo o päť kategórií, plus mimoriadna cena. Podmienkou pre udelenie mimoriadnej ceny za celoživotné dielo je aktuálne aktívne pôsobenie osobnosti v oblasti, za ktorú je nominovaná.
Okrem mimoriadnej ceny za celoživotné úspechy je dnes Krištáľové krídlo udeľované deviatich kategóriách za počiny v oblasti spoločenského, hospodárskeho, vedeckého, športového aj kultúrneho života.
Z obchodných partnerov manželia
Autorkou a producentkou Krištáľového krídla je už spomínaná Mária Vaškovičová. Jej dcéra Katarína mala počas prvého ročníka osem rokov, dnes je z nej riaditeľka.
Keď Mária Vaškovičová v prvých rokoch zháňala financie, vtedajší prezident Všeobecnej úverovej banky bol v začiatkoch voči Krištáľovému krídlu skeptický. Až po pár úspešných ročníkoch sa rozhodol, že si projekt zaslúži vyšší finančný vstup ich banky.
Stal sa z neho obchodný partner a po pár rokoch dokonca manžel. Na jedno nečakané obchodné stretnutie sa totiž Mária Vaškovičová dostavila z tréningu svojej dcéry v kožených nohaviciach a v hrubom svetri. Práve takáto prirodzenosť a neformálne oblečenie Márie pána Ladislava Vaškoviča oslovilo a v roku 2006 sa stali manželmi.
Celebrity sa vzdávajú honorárov pre pomoc druhým
O úsmevný moment z odovzdávania cien sa postaral napríklad aj herec Jozef Vajda. Ten v roku 2014 získal cenu v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Keďže sa mu povinnosti križovali s galavečerom, nestihol sa upraviť do patričného dress code. Na pódium si tak prišiel prevziať cenu od pása nahor nahý a ufúľaný. Dobehol totiž priamo v kostýme z divadelného predstavenia.
Krištáľové krídlo však nie je iba o ocenení výnimočných osobností. Jednou z hlavných priorít je aj pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú. Organizátori založili dokonca aj vlastnú nadáciu – Nadáciu Krištáľového krídla, ktorá sa predtým volala Nadácia Pomôže celé Slovensko.
Bola založená s cieľom pomáhať rodinám, občianskym združeniam, zdravotníckym zariadeniam a deťom, ktoré sú mentálne, zmyslovo, citovo a telesne postihnuté. Nadácia reagovala medzi prvými na povodne v roku 2010 a zorganizovala prvý benefičný koncert Pomôže celé Slovensko.
Viaceré celebrity s túžbou pomôcť tiež nevyžadovali honorár za vystupovanie. Medzi nich patrí napríklad Helena Vondráčková, ktorá sa vždy honoráru za vystúpenie zriekla. Podobne učinil aj Miroslav Žbirka počas 17. ročníka. Keď sa krstila kniha ,,Máme dieťa s autizmom“, ktorú nadácia darovala každej rodine, ktorá má dieťa postihnuté autizmom, Žbirka sa honoráru vzdal v prospech knihy.
Počas rokov pôsobenia sa laureátmi Krištáľového krídla stali mnohé osobnosti, ktoré vykonali hrdinské činy. Medzi nimi bol napríklad aj chirurg Jaroslav Siman, ktorý v roku 2000 úspešne oddelil siamské dvojčatá. Po siedmich rokoch mal prísť spolu s dvojčatami odovzdávať cenu na Krištáľové krídlo. Kvôli chorobe však prísť nemohol, cenu tak odovzdali dve zdravé a krásne dvojčatá. Profesor Siman o rok na to zomrel.
Opustili nás už viacerí laureáti Krištáľového krídla, medzi ktorých patrili napríklad Jozef Bednárik, Július Satinský, Jaroslav Filip, Ladislav Chudík, Karol Kállay, Marián Varga, Karol Ježík, Anton Srholec, Štefan Nosáľ, Karol Spišák a mnohí iní.
Pandémia mení plány
Oceňovanie dlhé roky prebiehalo v Divadle Andreja Bagara v Nitre, neskôr v Slovenskom národnom divadle. Pandémia koronavírusu však zamávala aj s pripravovaným 24. ročníkom. Z dôvodu pandémie sa musel galavečer Krištáľového krídla viackrát presunúť.
Nový termín konania Krištáľové krídlo je plánovaný na 20. júna 2021. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke. Podujatie bude trvať od 20:30 do 22:30 hod. Organizátori si vybrali historický zámok – Šimák Zámok Pezinok, ktorý má umocniť dôstojnosť nominovaných a všetkých hostí večera.
Aby sa maximálne predišlo rôznym hygienickým a bezpečnostným prekážkam, padlo rozhodnutie galavečer zorganizovať v exteriéri.
„K voľbe termínu prišlo prirodzene s prihliadnutím na opatrenia a bezpečnosť hostí. Vzhľadom na to, že sme sa nakoniec rozhodli pre 20. jún, začali sme rozmýšľať aj nad organizáciou podujatia vonku. Šimák Zámok Pezinok nás zaujal hneď a veľmi sa tešíme na túto príjemnú zmenu,“ vysvetlila výkonná riaditeľka Katarína Srkala.
Pôvodne bol galavečer naplánovaný na 7. februára 2021. Neskôr bol z dôvodu pandémie koronavírusu presunutý na 23. máj 2021. Ani tento termín kvôli pandémii nevyšiel. Úvahy, že by sa podujatie odohralo len v online priestore, neprichádzalo do úvahy. Organizátori to zdôvodňujú tým, že oceňovaní, ale aj ich hostia si zaslúžia plnohodnotné odovzdávanie.
Zdroj: Krištáľové krídlo