Poľovačka medzi panelákmi. V Žiline lovia poľovníci diviakov

  • Viaceré časti Slovenska majú problém s premnoženými diviakmi
  • Poľovníci dostali na žilinskom sídlisku Hájik povolenie na lov
diviaky
TASR/DPA, Oliver Berg
  • Viaceré časti Slovenska majú problém s premnoženými diviakmi
  • Poľovníci dostali na žilinskom sídlisku Hájik povolenie na lov

Obyvatelia žilinského sídliska Hájik v mestskej časti Závodie hlásia večerný lov na diviaky. Lov sa pritom odohral v absolútnej blízkosti ich bytových domov, informuje regionálny web SME. Podobná akcia sa neodohrala po prvýkrát, poľovníci majú na lovenie divej zvery v tejto obytnej zóne povolenie.

Diviaky sú na Hájiku problémom dlhé roky. Výskyt lesnej zveri v lokalitách, ktoré sú blízko lesov a pasienkov, je problémom viacerých miest a obcí na Slovensku, čelia mu aj obyvatelia hlavného mesta.

Započuli streľbu

„Riešiť túto situáciu nie je jednoduché, a to aj vzhľadom na to, že zver sa množí a jej pohyb je nekontrolovateľný. Niektoré diviaky dokážu za noc premigrovať aj 40 kilometrov,“ píše mesto Žilina na svojom webe.

Obyvatelia pre SME opísali, že zvuky najprv pripísali petardám. Keď však zazreli muža s puškou, ako ťahá diviaka do auta, bol im pôvod rachotu o niečo jasnejší. Lov v blízkosti obytnej zóny mnohých vystrašil, niekoľkí telefonovali aj na políciu. Streľba v bezprostrednej blízkosti obytných domov sa ľuďom nepozdáva, ani keď už vedia jej vysvetlenie.

Zver sa v okolí ľudských obydlí vyskytuje aj preto, že nemá dostatok potravy. Lákajú ich odpadky, ale aj vôňa jedla z kuchýň. Mesto na obyvateľov apeluje, aby nenechávali pri smetných nádobách voľne položený kuchynský odpad. V pláne majú vymeniť problematické kontajnery na sídlisku Hájik, ktoré zamedzia ľahkému prístupu k odpadkom.

Majú na to povolenie

Dušan Roubal z Poľovníckeho združenia Hubertus pre Sme potvrdil, že v pondelok na Hájiku ulovili tri divé svine, matku a jej dve mladé. Vysvetlil, že úrady kvôli neúnosnej situácii pristúpili k špeciálnemu povoleniu pre poľovníkov, a oni tak môžu loviť diviaky aj na miestach, na ktoré bežne so zbraňou vstúpiť nemôžu.

211897915_1945535705598764_4690866545697306696_n
zdroj: Facebook/Žilina - Hájik

Lov na nepoľovných plochách v obytnej zóne patrí od 21. apríla tohto roka, platné je jeden rok. Zásah však musí byť vykonaný tak, aby nebolo ohrozené zdravie ľudí ani poškodený majetok. Poľovníci si podľa vlastných slov svoju zodpovednosť uvedomujú. Diviakov môžu neobmedzene loviť len členovia združenia Hubertus, v súčasnosti ich je 27.

Podľa dostupných štatistík bola na severnom Slovensku uplynulá sezóna rekordná. V okresoch Žilina a Bytča ulovili za jeden rok až 2 655 diviakov.

„Mnohokrát sa stáva, že sa problém dlho prehliada a nerieši na začiatku. Potom sú tie zvieratá súčasťou života na dedine či v meste. V takom prípade skutočne môže dôjsť k napadnutiu, keďže diviak vie zaútočiť, keď cíti úzkosť. Obťažujú ľudí, robia škody na úrode na domoch a podobne. Vyrušujú, je to pre človeka stres. Je v našom záujme, aby si všetky zložky plnili povinnosti, ktoré im vyplývajú,“ uviedol pre Startitup hlavný veterinár Slovenskej republiky, profesor Jozef Bíreš.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: SME, SIU, Žilina

Najnovšie videá

Trendové videá