gajdušek
gajdusek
uniba, Flickr/charud BUNYATUNMA

Kontroverzný nobelista skúmal kanibalizmus a priznal sa k pedofílii. Bol polovičný Slovák

  • Daniel Carleton Gajdusek má na svojom konte Nobelovu cenu
  • Napriek tomu je kontroverznou postavou
  • Zaujímal sa o kanibalizmus a bol obvinený zo zneužívania detí
  • Daniel Carleton Gajdusek má na svojom konte Nobelovu cenu
  • Napriek tomu je kontroverznou postavou
  • Zaujímal sa o kanibalizmus a bol obvinený zo zneužívania detí

Kontroverzný lekár a výskumník skúmal nevyliečiteľnú chorobu kuru, ktorá postihovala kmeň Fore v Papue-Novej Guinei. Išlo o mozgové ochorenie. Zistil, že je prenášané kanibalizmom, a práve to mu prinieslo najväčší životný úspech.

Zaslúžil si Nobelovu cenu za virológiu. Napriek tomu, že sa Daniel Carleton Gajdusek narodil v New Yorku, bol pôvodom Slovák.

Polovičný Slovák

Gajdusek na narodil 9. septembra 1923 v New Yorku. Jeho korene však siahajú na Slovensko, odkiaľ pochádza jeho otec – konkrétne z kúpeľnej obce Smrdáky. Mama bola Maďarka.

Daniel bol mladým bádateľom už v ranom veku. Ako dieťa ho už do veľkej miery zaujímal hmyz a rastliny. Bolo teda jasné, kam jeho ďalšie kroky povedú.

Spočiatku navštevoval University of Rochester (New York) v roku 1943. Lekársky titul získal na Harvadovej univerzite. Špecializoval sa na pediatriu a infekčné ochorenia. V rokoch 1949 až do 1952 na univerzite aj pôsobil ako pediater.

Vedecký mozog 20. storočia

Gajdusek bol jedným z významných vedeckých predstaviteľov danej doby. „Daniel Carleton Gajdusek patrí medzi najväčšie vedecké mozgy 20. storočia,“ píše denník Independent.

zdroj: Wiki

Zaoberal sa dokonca chorobami, ako sú AIDS či Creutzfeldt-Jakobova choroba (CJD), takzvaná ľudská forma ochorenia šialených kráv.

Podľa informácií britského prestížneho denníka Independent bol považovaný za filantropa bezhraničnej štedrosti. Adoptoval viac než 50 detí, najmä chlapcov, ktorí pochádzali z chudobných tichomorských ostrovov.

Počas 50. rokov ho povolali do vojenskej služby, kde sa mu podarilo zachrániť stovky, možno tisícky vojakov. V boji však nepoužíval zbrane, ale vedomosti.

Podarilo sa mu totiž odhaliť, že horúčka, ktorá zabíjala amerických vojakov v Južnej Kórei, sa roznášala sťahovavými vtákmi.

Svoje excelentné znalosti predviedol aj v Bolívii, kde ho v roku 1954 poslalo americké Centrum pre výskum chorôb. Do tábora boli prevážaní hlavne domorodí americkí Okinawanovia po druhej svetovej vojne. Úmrtí tam bolo toľko, že sa to nedalo ani spočítať.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: nature.com, theguardian.com, britannica.com, nytimes.com, independent.com

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá