Poľská jaskyňa rozpovedala desivé svedectvo praveku. Takmer po 30 rokoch potvrdila vedeckú teóriu

  • Naši predkovia sa možno navzájom požierali
  • V poľskej jaskyni sa našli pozostatky ľudí, ktorí sa pred 18-tisíc rokmi živili svojimi druhmi
Vedci odhalili nové skutočnosti o našich predkoch
Ilustračný obrázok: Archív Canva
  • Naši predkovia sa možno navzájom požierali
  • V poľskej jaskyni sa našli pozostatky ľudí, ktorí sa pred 18-tisíc rokmi živili svojimi druhmi

Vedel si, že tvoji predkovia sa možno navzájom požierali? V poľskej Maszyckej jaskyni sa našli dôkazy, ktoré ti zrejme zdvihnú žalúdok. Medzinárodný tím vedcov totiž objavil pozostatky ľudí, ktorí sa pred 18-tisíc rokmi živili svojimi druhmi.

Nešlo len o konzumáciu svaloviny či iného očividnejšieho kusu mäsa. Títo pravekí ľudia si údajne pochutnávali aj na ľudských mozgoch. Štúdia, ktorá vyšla v prestížnom časopise Scientific Reports, tak odkrýva temnú kapitolu našej prehistórie.

Ako opisuje portál IFL SCIENCE, jaskyňa, ktorú objavili ešte v 19. storočí, skrývala množstvo archeologických pokladov. Medzi kamennými nástrojmi sa našli pozostatky ľudí aj zvierat.

Zaujímavé je, že už v 90. rokoch sa objavili prvé náznaky možného kanibalizmu, ale vtedajší vedci túto myšlienku zavrhli. Muselo uplynúť takmer tridsať rokov, kým moderné technológie definitívne potvrdili prvotné predpoklady. 

Jaskyňa plná teroru

Vedci sa pozreli na 63 fragmentov ľudských kostí úplne novým spôsobom. Pomocou 3D mikroskopie odhalili stopy, ktoré nemohli vzniknúť prirodzeným rozkladom. Boli to jasné známky ľudskej činnosti.

„Umiestnenie a frekvencia zárezov a úmyselné lámanie kostry jasne poukazujú na nutričné využitie tiel, čo vylučuje hypotézu o pohrebnom rituáli bez konzumácie,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Francesc Marginedas.

Výskumníci zistili fascinujúce detaily o tom, ako naši predkovia narábali s ľudskými telami. Spracovávali ich krátko po smrti, aby sa mäso nepokazilo. Z lebiek starostlivo odstránili skalp a mäso. Kosti lámali presne v miestach, ktoré im umožnili dostať sa k mozgu a kostnej dreni. Vedci potvrdili, že tieto postupy svedčia o dobrej znalosti anatómie ľudského tela.

Kanibalizmus je súčasťou histórie

Dr. Palmira Saladié, ktorá sa na výskume podieľala, poskytuje širší pohľad na tento fenomén: „Kanibalizmus je správanie zdokumentované v rôznych obdobiach ľudskej evolúcie. V prehistorickom kontexte mohol súvisieť s potrebami prežitia aj rituálnymi praktikami, alebo dynamikou násilia medzi skupinami.“

Jaskyňa Maszycka nie je jediným miestom, kde sa našli takéto pozostatky. V Európe poznáme ďalšie štyri lokality z rovnakého obdobia, kde vedci objavili nespochybniteľné dôkazy o kanibalizme.

Či sa to modernému človeku páči, alebo nie, zdá sa že konzumácia ľudského mäsa bola bežnou súčasťou magdalénienskej kultúry. Môžeme už len hádať, či šlo o rituálne praktiky, konzumáciu vlastných mŕtvych, alebo nepriateľov zabitých v bojoch medzi kmeňmi.

Naši najstarší predkovia boli vegetariáni

Hoci sa z histórie dozvedáme o kanibalizme, vieme aj, že konzumácia mäsa nebola konštantou v živote človeka. Ako sme ťa nedávno informovali, náš predok australopitek si na mäse veľmi nepochutnával. 

Vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre chémiu v Nemecku a University of the Witwatersrand v Južnej Afrike skúmali zubnú sklovinu siedmich jedincov australopitekov, ktorí žili pred 4,4 až 1,4 miliónmi rokov. Bola medzi nimi aj slávna Lucy, ktorej pozostatky našli v Etiópii.

Vedci porovnávali izotopy dusíka v zuboch australopitekov so vzorkami zubov vtedajších zvierat, teda opíc, antilop, hyen, šakalov a veľkých mačiek. Výsledky boli jednoznačné. Hodnoty izotopov dusíka u australopitekov sa podobali bylinožravcom a boli výrazne nižšie ako u mäsožravcov. To znamená, že sa živili takmer výlučne rastlinnou stravou.

„Biochemické reakcie pri trávení potravy uprednostňujú ľahký izotop dusíka. Čím vyššie je zviera v potravinovom reťazci, tým vyšší je pomer ťažkého dusíka k ľahkému v jeho tele,“ objasňujú vedci princíp svojho výskumu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: IFL SCIENCE, IPHES, Redakcia Startitup, Scientific Reports

Najnovšie videá

Trendové videá