Poľskí lekári mali odmietnuť vykonať potrat, žena zomrela. Toto na Slovensku nesmieme dopustiť, reaguje Cigániková

  • Lekári v Poľsku údajne žene odmietli vykonať potrat
  • V dôsledku daného rozhodnutia mala žena zomrieť
  • „Toto na Slovensku nesmieme dopustiť,” vraví Jana Bittó Cigániková
TASR/AP/Czarek Sokolowski
  • Lekári v Poľsku údajne žene odmietli vykonať potrat
  • V dôsledku daného rozhodnutia mala žena zomrieť
  • „Toto na Slovensku nesmieme dopustiť,” vraví Jana Bittó Cigániková

Aktuálne obletela médiá správa o tom, že lekári mali žene odmietnuť vykonať potrat, v dôsledku čoho zomrela. O incidente informovali poľské médiá, napríklad Wyborcza.

Na Slovensku to nedovolíme

Pacientka v 22. týždni (tehotenstva), bez plodovej vody. Lekári čakali na odumretie plodu. Plod odumrel, pacientka zomrela. Septický šok,“ píše v statuse na Twitteri advokátka, ktorá sa zaoberá pomocou rodinám, ktoré sa stali obeťami lekárskych pochybení.

Poľsko má jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v Európe, búria sa proti nemu tisícky žien. 

Interrupcia sa tu môže vykonávať len v prípade ohrozenia života alebo zdravia matky alebo v prípade, že je tehotenstvo výsledkom trestného činu. Ako informuje TASR, poľský Ústavný súd ešte v roku 2020 vydal rozhodnutie, ktoré zakazuje umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu, do praxe vstúpilo v januári tohto roka.

Už počas minulého roka sa u našich susedov odohrala vlna demonštrácií, informovali sme ťa o tom.  Ženy vtedy hovorili o „vojne voči štátu a cirkvi“. Protesty však nepomohli, zákon je v platnosti stále. Mnohí konštatujú, že prakticky ide o takmer úplny zákaz interrupcií.

V súvislosti s Poľskom sa spomína aj pojem „potratová turistika“. Český portál Deník už pred pár mesiacmi uviedol, že ročne asi 100-tisíc poľských žien cestuje za interrupciami do zahraničia.

Sprísňovanie interrupčného zákona je na Slovensku aktuálnou témou

Informáciu o danom incidente na svojom Facebooku prezdieľala aj poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková. „Toto na Slovensku nesmieme dopustiť. My našim ženám veríme, “ napísala k tomu. 

https://www.facebook.com/jankabittociganikova/posts/323539529578839

Na Slovensku je sprísňovanie interrupcií aktuálnou témou. Skupina poslancov okolo Anny Záborskej navrhuje, aby sa predĺžila čakacia lehota pred vykonaním zákroku. Žene by sa podľa návrhu zákona o pomoci tehotným ženám predĺžil „čas na rozmyslenie“ na 96 hodín. 

Cigániková dlhodobo kritizuje snahu Anny Záborskej o sprísnenie interrupčnej legislatívy. Hovorila o tom aj v rozhovore pre Startitup.

Lehota podľa nej môže ohroziť zdravie ženy. „Na tom sa zhoduje odborná obec, a to či už ide o lekárov alebo právnikov. A konkrétne sa to, bohužiaľ, týka aj spontánneho úmrtia plodu. Keď žene spontánne odumrie plod, tak v podstate ide už o ňu a nie o interrupciu ako takú z právneho hľadiska. Lenže lekár nie je právnik,“ povedala Cigániková. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Wyborcza, Facebook/ Jana Bittó Cigániková, TASR, startitup.sk, Deník

Najnovšie videá

Trendové videá