Poľsko reaguje na Danka: S preletom cez krajinu to bolo inak, ako tvrdí líder SNS

  • Poľské veľvyslanectvo reaguje na Andreja Danka
  • Tvrdia, že s preletom to bolo inak, ako hovorí líder SNS
Na snímke Andrej Danko
Veľvyslanectvo Poľska v Bratislave je prekvapené vyhlásením Danka o neudelení súhlasu s preletom delegácie slovenských poslancov pri ceste do Moskvy. (ilustračné foto) Startitup/Dominika Körtvélyesiová
  • Poľské veľvyslanectvo reaguje na Andreja Danka
  • Tvrdia, že s preletom to bolo inak, ako hovorí líder SNS

Komplikácie s preletom nad Poľskom prinútili slovenskú parlamentnú delegáciu zmeniť plánovanú trasu do Moskvy. Namiesto priameho letu musela delegácia zvoliť dlhšiu cestu cez vzdušný priestor viacerých krajín.

Poľsko im malo prelet zakázať. Aspoň to tvrdí líder SNS Andrej Danko. Avšak poľské veľvyslanectvo prezentuje situáciu inak. Informovala o tom TASR.

Dve verzie

„Nerozumiem postoju Poľska, ale beriem to ako realitu,“ skonštatoval Danko, ktorý spolu s Tiborom Gašparom (Smer-SD) vedie delegáciu Národnej rady SR na pracovnej návšteve v Rusku. Ich let v nedeľu 12. januára nakoniec smeroval cez Českú republiku, Nemecko, Baltské more, Kaliningradskú oblasť, Litvu a Bielorusko. Tvrdil, že prelet im Poľsko zakázalo.

Ale situáciu okomentovala aj poľská strana. Podľa vyjadrenia poľskej ambasády v Bratislave bola príčinou neúplná dokumentácia k žiadosti o prelet. Hoci požiadali o jej doplnenie a zaslanie štandardnej nóty, slovenská strana sa ešte pred dokončením posudzovania rozhodla pre alternatívnu trasu.

Do diskusie vstúpil aj poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ktorý prostredníctvom denníka Rzeczpospolita podčiarkol dobré vzťahy medzi krajinami a namiesto ciest do Moskvy navrhol návštevu Varšavy.

Na celú situáciu sme sa pýtali aj samotnej SNS. „My máme informáciu od protokolu NR SR, že nám vyslovene prelet nepovolili tým, že sa nevyjadrili, či prelet máme schválený,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Škopcová stručne pre Startitup.

Návrat slovenskej delegácie z pracovnej cesty je naplánovaný na stredu 15. januára.

V Rusku je celá delegácia

Slovenská parlamentná delegácia vedená podpredsedami NR SR Andrejom Dankom (SNS) a Tiborom Gašparom (Smer-SD) dorazila v nedeľu (12. januára) do Moskvy, kde má naplánované stretnutia s predstaviteľmi ruskej Štátnej dumy a viacerými ministrami vrátane šéfa diplomacie Sergeja Lavrova.

Po príchode do ruskej metropoly Danko poukázal na výraznú prítomnosť čínskych automobilov na moskovských uliciach. „Som prekvapený, koľko je tu čínskych áut. Trhy, ktoré tu niektoré západné firmy uvoľnili, obsadili Číňania,“ poznamenal.

Zároveň dodal, že vidieť aj západné vozidlá, čo naznačuje dostupnosť náhradných dielov. Delegácia, ktorú tvoria aj poslanci Marián Kéry, Ján Mažgút, Richard Glück (všetci Smer-SD) a Adam Lučanský (SNS), navštívila v nedeľu večer Boľšoj teatr.

Danko pri tejto príležitosti zdôraznil potrebu kultúrnej výmeny medzi krajinami. Cesta do Moskvy sa nezaobišla bez komplikácií. Keďže Poľsko neumožnilo prelet cez svoj vzdušný priestor, delegácia musela letieť okľukou cez Českú republiku, Nemecko, Baltské more, Kaliningradskú oblasť, Litvu a Bielorusko.

Moskvu navštívil aj premiér

Nedávno bol v Rusku aj premiér Robert Fico. Minulý mesiac sa v Moskve stretol s ruským prezidentom, pričom jeho cesta sa stala predmetom kritiky. Nielen preto, že si podával ruky s agresorom, ale aj preto lebo o tejto zahraničnej ceste Úrad vlády nijak oficiálne vopred neinformoval.

Predseda vlády preto vystúpil na mimoriadnom zasadnutí parlamentného Výboru pre európske záležitosti, kde reagoval na kritiku svojho decembrového stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Hlavnou témou moskovských rokovaní boli podľa premiéra dodávky plynu.

„Druhou témou boli mierové iniciatívy. Ja som požiadal prezidenta o prímerie, že či je možné o tom hovoriť minimálne cez sviatky,“ uviedol Fico. Podľa premiéra diskutovali aj o možnosti usporiadania mierového samitu na Slovensku. Predseda vlády dôrazne odmietol obvinenia z netransparentnosti svojej cesty.

„Bola transparentná, otvorená a všetci o nej vedeli, ktorí o nej mali vedieť,“ vyhlásil. Zdôraznil, že o stretnutí informoval predsedníčku Európskej komisie aj predsedu Európskej rady. Fico zároveň ubezpečil, že zahraničnopolitická orientácia Slovenska zostáva nezmenená, čím reagoval na kritiku opozície.

Článok sme aktualizovali 13. januára 2025 o 15:54 o vyjadrenie SNS.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá