Poľský gigant, ktorý ovládol čerpačky na Slovensku, je v kontroverznej situácii. Jeho priestory „prečesáva“ CBA
- Poľská rafinéria Orlen sa ocitla v nepríjemnej situácii
- Jej priestory prehľadáva protikorupčný úrad
- Na Slovensku sa rapídne rozrastá
- Poľská rafinéria Orlen sa ocitla v nepríjemnej situácii
- Jej priestory prehľadáva protikorupčný úrad
- Na Slovensku sa rapídne rozrastá
Vo štvrtok poľský Centrálny protikorupčný úrad (CBA) oznámil, že jeho príslušníci vykonávajú „procedurálne činnosti“ v štátom kontrolovanej rafinérii Orlen pôsobiacej aj na Slovensku. O udalosti informuje agentúra Reuters.
Predtým spoločnosť poprela správu súkromnej rozhlasovej stanice Radio Zet, ktorá tvrdila, že CBA vykonáva prehliadku v sídle Orlenu.
Orlen vo svojom príspevku na platforme X uviedol: „Nepotvrdzujeme informácie týkajúce sa údajnej prehliadky priestorov Orlenu zo strany CBA.“ Spoločnosť ďalej uviedla, že jej predstavitelia pravidelne a rutinne spolupracujú s mnohými inštitúciami a orgánmi.
Nie potwierdzamy informacji dotyczących rzekomego przeszukania pomieszczeń i gabinetów członków Zarządu w spółce ORLEN przez CBA. Przedstawiciele ORLEN na bieżąco współpracują z wieloma instytucjami i organami. Takie spotkania są regularne i mają charakter rutynowy.
— Biuro Prasowe ORLEN (@b_prasoweORLEN) January 18, 2024
CBA v svojom vyhlásení uviedol, že príslušníci jeho varšavskej pobočky vykonávajú „procedurálne činnosti“ v priestoroch rafinérie Orlen, a to na základe žiadosti regionálnej prokuratúry v Gdaňsku.
Táto situácia vzbudila značný záujem v Poľsku, pričom sa objavujú otázky o dôvodoch a kontexte tohto postupu CBA voči jednej z najväčších spoločností v krajine. Na jednej strane sa spoločnosť Orlen snaží zdôrazniť, že spolupráca s orgánmi je bežnou súčasťou ich činnosti, na druhej strane však samotná prítomnosť CBA v ich priestoroch vyvoláva špekulácie o možných dôvodoch týchto krokov.
Na Slovensku sa im darí
Čerpacie stanice značky Orlen vídavame na Slovensku čoraz častejšie. Ešte v decembri roku 2022 začala táto spoločnosť, ktorú kontroluje najväčšia ropno-plynárenská skupina v Poľsku PKN ORLEN, výrazne expandovať vo viacerých krajinách strednej Európy.
Ako toho času informovala agentúra ITA, v dôsledku realizácie nápravných opatrení súvisiacich s akvizíciou skupiny Grupa LOTOS a na základe dohody so skupinou MOL o prevzatí časti ich čerpacích staníc prevzala skupina ORLEN od skupiny MOL na Slovensku 39 staníc.
Tie sa do polovice roka 2023 premenovali a s celkovým počtom 91 staníc sa skupina ORLEN dostala medzi štyroch najväčších hráčov na tunajšom trhu.
Niemcy to kolejny rynek, na którym rozwijamy naszą sieć. Na początku 2024 roku około 100, z ponad 600 naszych stacji w Niemczech, będzie funkcjonowało już pod marką ORLEN. W ciągu najbliższych dwóch lat uruchomimy też ponad 400 stacji ładowania samochodów elektrycznych🇵🇱🇩🇪 pic.twitter.com/F6e2UF3T7s
— ORLEN (@GrupaORLEN) September 28, 2023
V nasledujúcom období sa firma sústredí na ďalšiu expanziu, ale aj na budovanie nabíjacích bodov pre elektromobily. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Orlen Unipetrol Slovakia Lenka Terpáková.
„Aj v budúcom roku chce Orlen pokračovať v expanzii a predpokladá, že počet svojich čerpacích staníc rozšíri ďalej. Je pritom otvorený menším či väčším akvizíciám a ponúka aj rovnocennú partnerskú spoluprácu formou franšízy,“ uviedla Terpáková.
Po fáze vstupu na slovenský trh v sieti čerpacích staníc plánuje spoločnosť v nasledujúcom roku podporiť rozvoj elektromoblility. Spoločnosť začne s prípravou inštalácie rýchlonabíjacích staníc v prvých šiestich lokalitách.
Zo súčasných 90 čerpacích staníc skupiny sú dve tretiny klasické plnohodnotné čerpacie stanice s obsluhou a jednu tretinu samoobslužné stanice, ktoré sú zamerané na rýchle obslúženie zákazníka.
Skupina zvyšuje počet svojich staníc v celom regióne. Celkovo ich už prevádzkuje viac ako 3 000 v šiestich európskych krajinách – Poľsku, Nemecku, Česku, Litve, Maďarsku a na Slovensku. Nedávno tiež oznámila akvizíciu 266 čerpacích staníc značky Turmöl v Rakúsku. Do roku 2030 chce skupina Orlen prevádzkovať minimálne 3 500 čerpacích staníc.
Zdroje: Reuters, TASR