Pomoc pre Pohodu: Desiatky umelcov vydražia svoje ikonické diela. Chcú festivalu pomôcť prežiť
- Visual Stage organizuje dražbu diel na podporu Pohody
- Výťažok pomôže zmierniť následky ničivej búrky
- Dražba prebehne v spolupráci s aukčným domom SOGA
- Visual Stage organizuje dražbu diel na podporu Pohody
- Výťažok pomôže zmierniť následky ničivej búrky
- Dražba prebehne v spolupráci s aukčným domom SOGA
V reakcii na ničivú búrku, ktorá minulý piatok zasiahla festival Pohoda, sa umelci a umelkyne z Pohoda Visual Stage rozhodli zorganizovať dražbu umeleckých diel. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť festival a zmierniť následky spôsobené prírodnou katastrofou, ktorá podľa jej autorov len zvýraznila naliehavosť klimatickej a environmentálnej krízy.
„Pre vizuálnych umelcov a umelkyne a všetkých tvorcov a tvorkyne je festival Pohoda jedinečná príležitosť komunikovať s otvoreným a vnímavým publikom. Festival v prvom rade poskytuje pohodu pri hudbe rôznych žánrov. Ale popritom návštevníci a umelci Pohody vytvárajú slobodnú, bezpečnú a solidárnu komunitu, a tiež miesto, kde sa dá otvorene debatovať a komunikovať o najpálčivejších otázkach spoločnosti,“ uviedli organizátori Visual Stage v tlačovej správe.
Ikonické diela
Pohoda Visual Stage sa počas rokov stala dôležitou súčasťou festivalu, prinášajúc diela od viac ako 60 umelcov a umelkýň rôznych generácií. Medzi najznámejšie patrí ikonická Sphéra Juraja Gábora, projekt Hanza od Csilly Nagy a Last Generation od Andrása Cséfalvaya, ktoré ponúklo monumentálnu úvahu o kolektívnom prežití.
V aktuálnom, predčasne ukončenom ročníku sa predstavilo dielo Jara Vargu „Mlčanie nás neochráni“ – komplexná interaktívna inštalácia, ktorá reaguje na súčasný mediálny a spoločenský stav vecí. Okrem toho bolo súčasťou programu aj Floating Arboretum od Ota Hudeca, ktoré rozpráva príbehy záchrany stromov z rôznych miest sveta a je paralelnou výstavou Hudecovho diela, zastupujúceho Slovensko na benátskom bienále.
„Po minulom piatku Pohoda potrebuje našu pomoc. Radi by sme zdieľali bremeno dôsledkov ničivej búrky, ktorá je dôkazom toho, čo všetci tušíme, a vyzýva nás k aktívnej účasti na hľadaní riešení klimatickej a environmentálnej katastrofy,“ zdôraznili organizátori Visual Stage.
Aby umelci a umelkyne pomohli Pohode prekonať ťažké časy, rozhodli sa zorganizovať online dražbu umeleckých diel. Táto dražba prebehne v spolupráci s aukčným domom SOGA a bude zahŕňať diela umelcov, ktorí od roku 2015 prezentovali svoje práce na Visual Stage.
Oslovení boli všetci umelci, aby sa zapojili do tohto záchranného projektu. Dražba bude spustená v septembri tohto roka a o jej priebehu budú organizátori postupne informovať verejnosť.
„Dúfame, že sa nám spoločne podarí pomôcť Pohode prežiť a zotaviť sa. A že budúci rok spolu oslávime desiate výročie Visual Stage na Pohode,“ dodali na záver umelci z Visual Stage.
Čo sa stalo?
Intenzívne búrky, ktoré zasiahli festival Pohoda v Trenčíne v piatok večer 12. júla, spôsobili pád veľkého stanu. Na miesto incidentu, ku ktorému došlo po 20:30 hod., zasahovali všetky záchranné zložky. Celkovo bolo zranených 29 osôb, pričom jedna žena utrpela stredne ťažké zranenie. Zranení boli transportovaní do nemocníc v Trenčíne a Považskej Bystrici.
Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia a vykonáva rozsiahlu obhliadku miesta činu. Organizátori festival kvôli búrkam prerušili a apelovali na ľudí, aby sa uchýlili do bezpečných úkrytov.
Po páde stanu sa rozhodli festival predčasne ukončiť, aby mohli dôkladne skontrolovať bezpečnosť festivalových stavieb. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podporil rozhodnutie predčasne ukončiť festival a zdôraznil potrebu zistiť, či tento krok nemal prísť skôr, aby nedošlo k ohrozeniu ľudí.
Zdroje: TS/Visual Stage, TASR