Pomocník aj tichý zabijak: Liek, ktorý má doma každý Slovák, môže byť podľa odborníkov nebezpečný

  • S paracetamolom by si mal postupovať opatrne
  • Odborníci varujú na riziká spojené s jeho užívaním
  • Môže ti uškodiť viac, ako myslíš
Zákazníčka s farmaceutom.
Ilustračné foto Freepik/@ArtPhoto_studio
  • S paracetamolom by si mal postupovať opatrne
  • Odborníci varujú na riziká spojené s jeho užívaním
  • Môže ti uškodiť viac, ako myslíš

Jeseň prišla prakticky zo dňa na deň. Rána sú už chladné a napriek tomu, že môžu teplé dni pôsobiť letne, nenechaj sa oklamať. Ľahko potom môžeš nachladnúť, čoho výsledkom je, že siahaš do lekárničky. Akousi klasikou sa stali pre väčšinu Slovákov lieky, ktoré obsahujú paracetamol.

Aj napriek tomu, že táto látka je skutočne účinná, mal by si byť obozretný. Odborníci varujú, že ak to s ním preženieš, môže to uškodiť tvojmu zdraviu. Pre spravodajský portál Pravda to uviedla viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory (SLEK) PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.

Hrozí predávkovanie aj poddávkovanie

Lieky s paracetamolom sú zradné. Ak to s nimi preženieš, z obyčajného lieku proti teplote sa pri vysokej dávke môže stať zbraň. Pri nesprávnom dávkovaní môžeš svoje telo intoxikovať a následne aj zomrieť.

„Paralen je jeden z tých zaujímavých liečiv, je to veľmi dobrý sluha, ale zlý pán. Je to bezpečné a účinné liečivo, pokiaľ sa dodržiava doporučené dávkovanie. Pokiaľ by sme to dávkovanie prekročili, tak dochádza k poškodeniu pečene, pečeňových buniek, tým pádom pečeň nedokáže spracovať ďalšie množstvo paracetamolu, ktoré sa dostáva do organizmu a dochádza k vyčerpaniu istého enzýmu, ktorý je zodpovedný za metabolizmus a je to často nezvratný stav, kedy nevieme pacientovi pomôcť, jedine mu pečeň transplantovať, čo častokrát pre krátkosť času nie je možné a pacient zomiera,“ varuje odborníčka.

„Napriek tomu, že ho máme dlho a nie je viazaný na lekársky predpis, máme ho vo veľkom množstve liekov, či už v jednozložkovej forme ako paralen, alebo vo viaczložkových formách, a keď nesprávne dávkujeme, tak sa predávkujeme. To platí pre dospelého, aj pre dieťa,“ dodáva Snopková pre portál.

V prípade, že užiješ viac, ako je uvádzané na krabičke, môžeš si poškodiť pečeň. Podľa Snopkovej ale môže byť prekvapivo problémom aj poddávkovanie. Napríklad u detí by nižšia dávka zabrať nemusela a rodič môže mať pocit, že liek nezaberá. Ak je váha dieťaťa na hrane dávkovania, odporúča podať dávku pre vyššiu váhu.

„Pri poddávkovaní buď liek neúčinkuje, alebo je účinok menší, ako očakávame. Pri antibiotikách je to problém aj v tom, že ten liek nebude účinkovať a môže sa stať, že nás nedolieči, máme pocit, že to antibiotikum nezaberá a sekundárne sa môže vytvárať rezistencia baktérie na dané antibiotikum,“ dodala.

Aplikácia na pomoc farmaceutom

Pri príležitosti Svetového dňa farmaceutov (25.9.) predstavila Slovenská lekárnická komora inovatívny osvetový projekt. Jeho kľúčovou súčasťou je webová aplikácia, ktorá umožňuje rýchle zisťovanie rizík spojených s interakciami liekov.

Tento užitočný nástroj nie je určený len pre odborníkov, ale aj pre pacientov, ktorým pomáha identifikovať potenciálne rizikové kombinácie liekov a ich vzájomné pôsobenie s potravinami. Informuje o tom SITA.

Viceprezidentka SLEK Miroslava Snopková zdôraznila dôležitosť riešenia problému liekových interakcií. „Farmaceut je prvolíniovým konzultantom problematiky liekových interakcií a lekárne sú zdrojom akýchkoľvek informácií o liekoch,“ poznamenala.

Nová aplikácia je schopná odhaliť nielen závažné interakcie medzi liekmi navzájom, ale aj medzi liekmi a potravinami, čo významne prispieva k prevencii nežiaducich účinkov. Rozsiahla databáza aplikácie obsahuje viac ako 500 000 záznamov, ktoré podrobne popisujú možné liekové interakcie.

V prípade, že systém identifikuje vyššie klinické riziko, odporučí konzultáciu v jednej zo zapojených lekární. „Farmaceuti sú spomedzi všetkých zdravotníckych profesií najviac odborne pripravení vo všetkých oblastiach práce s liekom a vo všetkých hlavných aspektoch týkajúcich sa štruktúry lieku, jeho účinkov, indikácií a výsledku liečby,“ konštatuje prezident Slovenskej farmaceutickej komory (SLEK) Ondrej Sukeľ.

Tento projekt je súčasťou širšieho úsilia komory o zvýšenie bezpečnosti pacientov a povedomia o farmakoterapii. Ako príklad možných interakcií možno uviesť paracetamol, ktorý môže zosilniť hepatotoxické účinky niektorých liekov, alebo grepovú šťavu, ktorá môže výrazne ovplyvniť účinnosť určitých typov liekov.

„Ak je pacientovi predpísaná liečba, je nevyhnutné ju dodržať. Niektoré interakcie sa riešia už pri predpisovaní lieku úpravou dávky alebo časového režimu užívania,“ dodal Sukeľ s tým, že aplikácia poskytne celkovú mieru rizika a odporučí konzultáciu s farmaceutom.

Zdroje: Pravda, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá