Urob z pondelka pondeloček. Mozog sa dá preprogramovať tak, že sa naň budeš tešiť

  • Pondelok je vraj najhorší deň v týždni
  • Človek je už v nedeľu znechutený z toho, čo ho nasledujúci deň čaká
  • Existujú rôzne triky, ako to lepšie zvládať
Vďaka oklamaniu mozgu dokážeš pondelkové rána zvládať s úsmevom na tvári
Ilustračný obrázok Unsplash/Pablo de la Fuente, Omid Armin
  • Pondelok je vraj najhorší deň v týždni
  • Človek je už v nedeľu znechutený z toho, čo ho nasledujúci deň čaká
  • Existujú rôzne triky, ako to lepšie zvládať

Ak neznášaš pondelky, je to úplne v poriadku. Vitaj v klube väčšiny z nás. Po pár dňoch voľna majú mnohí problém vrátiť sa späť do svojich rutinných pracovných povinností. Niektorí môžu mať z prichádzajúceho začiatku týždenného kolobehu dokonca hrôzu a úzkosť, ktorá potom ako parazit narúša nedeľnú pohodu a pokoj je okamžite preč.

Bohužiaľ, nie vždy sa dajú stretnutia, rozvrh, alebo iné pracovné záležitosti naplánovať tak, aby bol pondelok znesiteľným a ľahko zvládnuteľným štartovným dňom. Možno sa ti však podarí „preprogramovať“ svoj mozog tak, aby sa pondelky stali príťažlivejšími, píše The Conversation.

Stará dobrá rutina

Ľudský mozog je známy tým, že miluje predvídateľnosť a stereotyp. Výskum, ktorý cituje Science Alert, ukázal, že nedostatok rutiny je spojený s poklesom blahobytu a psychickými ťažkosťami. Aj keď víkend predznamenáva pokojný a príjemný čas, náš mozog tvrdo pracuje, aby sa prispôsobil tejto náhlej zmene zabehnutého stereotypu.

Jedným zo spôsobov, ako sa prispôsobiť zmenám po víkende, je zaviesť si nejaké zvyky, ktoré vydržia celý týždeň, vďaka čomu ti život začne pripadať o kvapku zmysluplnejším. Môže to zahŕňať sledovanie obľúbeného televízneho programu, záhradkárčenie, turistiku, upratovanie alebo chodenie do posilňovne. Je užitočné robiť tieto veci každý deň a najlepšie aj v rovnakom čase.

Rutiny zlepšujú ľudský zmysel pre súdržnosť, ktorá človeku umožňuje jednoduchšie pochopiť skladačku životných udalostí. Keď máš zavedenú rutinu, či už ide o zvyk pracovať päť dní a vziať si dva dni voľna alebo sa každý deň zapojiť do súboru rozličných činností, tvoj život bude mať väčší zmysel.

Ilustračný obrázok
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Nabúraj sa do vlastných hormónov

Hormóny takisto zohrávajú úlohu v tom, ako sa v pondelok cítiš. Napríklad taký kortizol je veľmi dôležitý multifunkčný hormón. Tiež pomáha telu kontrolovať metabolizmus, regulovať cyklus spánku a bdenia, ako aj reakciu na stres. Zvyčajne sa uvoľňuje asi hodinu predtým, ako sa človek zobudí, a potom sa jeho hladiny znižujú až do ďalšieho rána, pokiaľ nie sme príliš v strese.

Pri akútnom strese telo uvoľňuje nielen kortizol, ale aj adrenalín v rámci prípravy na možný boj alebo útek. Vtedy človeku rýchlo bije srdce, spotia sa mu dlane a môže reagovať impulzívne. Určitá časť ľudského mozgu v takých prípadoch vytvára super rýchlu emocionálnu reakciu na stres ešte skôr, ako dokážeš tento šok spracovať a pomyslieť si, či to bolo nevyhnutné.

Nemalo by byť prekvapujúce, že hladiny kortizolu, merané vo vzorkách slín ľudí pracujúcich na plný úväzok, majú tendenciu byť vyššie najmä v pondelok a utorok, pričom najnižšie hladiny sú pozorované v nedeľu. Aby si zabránil kolísaniu hladiny kortizolu, musíš oklamať mozog tréningom, aby vedel rozpoznať iba skutočné hrozby.

Tréning nadovšetko

Jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť radosť s pondelkového rána a znížiť celkový stres, sú rôzne relaxačné aktivity. Jednou z možností je podľa portálu Well and Good meditácia, ktorá úspešne znižuje hladinu stresového hormónu. Čas strávený v prírode je ďalšou metódou – ísť von, na prechádzku, hneď v pondelok ráno alebo pokojne aj počas obeda môže výrazne zmeniť to, ako vnímaš začiatok týždňa.

Dopraj si tiež ráno čas, kým si skontroluješ telefón, sociálne siete a správy. Je dobré počkať, kým sa vrchol kortizolu prirodzene zníži, čo sa stane približne hodinu po prebudení, kým sa vystavíš vonkajším stresorom. Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov môžeš trénovať svoj mozog, aby uveril, že všedné dni môžu byť skoro také dobré ako víkend.

Zdroje: The Conversation, Science Alert, Well and Good

Najnovšie videá

Trendové videá