Poplach v Európe: Hrozil teroristický útok ako 11. septembra, zasahovali stíhačky
- Lietadlo smerujúce z gréckeho hlavného mesta do New Yorku sa muselo otočiť vo vzduchu
- CIA dostalo tip týkajúci sa osoby podozrivej z plánovania útoku
- Lietadlo smerujúce z gréckeho hlavného mesta do New Yorku sa muselo otočiť vo vzduchu
- CIA dostalo tip týkajúci sa osoby podozrivej z plánovania útoku
Lietadlo spoločnosti Emirates smerujúce na letisko Newark z gréckych Atén svoju cestu vo štvrtok (10. 11.) nedokončilo. Piloti museli stroj otočiť vo vzduchu po tom, ako bezpečnostné úrady dostali tip na možnú prítomnosť teroristov na palube.
Na základe informácií CIA bol prerušený aj druhý medzinárodný let do Dubaja, ten však z Atén vzlietnuť nestihol. Cestujúci museli vystúpiť a podstúpiť kontrolu. Personál prekontroloval aj celé lietadlo, no podozrenia americkej Ústrednej spravodajskej služby nepotvrdili.
Let sa nakoniec mohol uskutočniť až tesne po polnoci miestneho času, uvádza Greek Reporter.
Emirates EK 209
Väčšiu pozornosť si vyžiadal let Emirates EK 209, ktorý informácie o možnom útoku dostal až na palube lietadla. Na svojej ceste do New Yorku sa musel „zvrtnúť” nad talianskym ostrovom Sardínia. Lietadlo nedostalo povolenie na pristátie na žiadnom z okolitých francúzskych a talianskych letísk, a tak sa muselo dostať naspäť do gréckeho hlavného mesta, kde sa pilotom podarilo bezpečne pristáť.
CIA dostala tip týkajúci sa muža pôvodom z Turecka, ktorý sa pokúšal dostať do Spojených štátov amerických. Cieľom jeho cesty malo byť vykonanie istého druhu útoku. Americkí predstavitelia cestujúceho po pristátí v Grécku vypočúvali na veľvyslanectve. Následne ho prepustili.
Turek sa pokúsil vybaviť si cestovné doklady do USA, ale to sa mu už nepodarilo. Ako uvádza NBC New York, žiadosť mu autority zamietli z dôvodu, že nahlásená hrozba bola stále v štádiu vyšetrovania. Muža so skutočnosťou oboznámili, informoval vysoký predstaviteľ presadzovania práva.
Lietadlo sprevádzali „F-16ky”
Na palube letu EK 209 sa nachádzalo 228 pasažierov a 18 členov posádky. Pre podozrenie z možného útoku ho sprevádzali dve stíhacie lietadlá typu F-16 gréckeho letectva, ktoré vzlietli zo základne Souda. NATO vydalo bojovým stíhačkám príkaz vzlietnuť v čase, keď sa lietadlo Emirates nachádzalo už takmer 200 kilometrov juhozápadne od mesta Kalamata.
Pasažieri vysvetlili, že po opätovnom pristátí v Aténach dostali povolenie vystúpiť len obyvatelia mesta. Ostatní museli zostať na palube dlhšie. Objavili sa tiež správy, že cestujúci, ktorý predstavuje riziko, sa mohol nachádzať v nákladnom priestore. Tie však neboli podložené ani neskôr potvrdené, uvádza portál One Mile at a Time.
Udalosti spojené s 11. septembrom
Obavy z možného teroristického útoku z paluby lietadla sa spájajú s dátumom 11. september 2001, ktorý si svet pamätá ako deň, keď padli dvojičky či náraz do Pentagonu.
Ako sme ťa informovali v tomto článku, išlo o moment, ktorý šokoval celý svet. Islamskí džihádisti uniesli dve lietadlá a narazili do dvoch mrakodrapov, budov Svetového obchodného centra v New Yorku. Súčasťou teroristickej akcie bol aj únos tretieho lietadla, ktoré vrazilo do Pentagonu vo Washingtone DC.
Útočníci sa zmocnili aj štvrtého lietadla, ktorým sa zrejme chceli pokúsiť vletieť do Bieleho domu alebo amerického Kapitolu. Plán im zmarili hrdinskí cestujúci, ktorým sa podarilo lietadlo odkloniť. Stroj havaroval na poli v Pensylvánii.
Situáciu okolo severnej budovy dvojičiek, do ktorej vrazilo prvé lietadlo, sledovali milióny ľudí po celom svete v televízii. Náraz druhého lietadla do južnej veže bol zachytený v živom vysielaní.
11. septembra 2001 zahynulo pri najsmrteľnejších teroristických útokoch v americkej histórii 2 977 ľudí.
Zdroje: Greek Reporter, NBC New York, One Mile at a Time, Miller Centre, Flickr/Mark Harkin