Popradský Mikuláš rasisticky kričal po deťoch a vyhrážal sa, že nič nedostanú. Polícia reaguje
- Mesto Poprad si v rámci programu pre deti objednalo Mikuláša
- Prezlečený muž kričal na deti, vyhrážal sa, že nedostanú darčeky
- Vyjadrili sa i autority
- Mesto Poprad si v rámci programu pre deti objednalo Mikuláša
- Prezlečený muž kričal na deti, vyhrážal sa, že nedostanú darčeky
- Vyjadrili sa i autority
Mikuláš už navštívil slovenské deti a mnohým vyčaril úsmev na tvári. Žiaľ, zrejme to neplatí vo všetkých prípadoch, ako upozornil portál Emefka.
Mesto Poprad tento rok pripravilo program pre deti, v rámci ktorého ich mal Mikuláš v jednotlivých mestských častiach navštevovať. Stalo sa tak aj v časti Matejovce, kde žije početná rómska komunita. Z tohto podvečerného vystúpenia sa na internete objavila videonahrávka muža prezlečeného za Mikuláša, ktorý kričí na deti rómskej menšiny s tým, že darčeky nedostanú.
„Mikuláš nosí darčeky a dáva sladkosti len tým, ktorí sú dobrí a počúvajú, a nie tým, ktorí vrieskajú a nevedia sa správať,“ povedal vo videu.
„Ako sa správate, čo to má znamenať? Chodím po celom meste a s tým som sa nestretol, že by boli takéto bláznivé deti. Ja mám deti strašne rád, preto som tu, ale takto sa správať, to je hanba. Ale nie hanba tým deťom, ale rodičom, že toto tu dokážu a dovolia. Kde sú rodičia, že toto robia vaše deti, ukážte sa, Cigáni, kde ste?“ rozhneval sa muž, ktorý vystupoval ako Mikuláš.
Podľa Emefky situáciu preverí miestna polícia.
Mikuláš by nemal diskriminovať
K situácii sa v tlačovej správe vyjadrilo i Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ktoré incident v Poprade – Matejovciach dôrazne odsúdilo. Pointa stretnutia dieťaťa a Mikuláša je v tom, že sa má všetko odohrať v radostnej atmosfére.
„Ide o tradičné podujatie, na ktorom sa často aj sumarizuje uplynulý kalendárny rok v živote detí. Má mať kultúrny, spoločenský, ale aj motivačný charakter. Mikuláš nediskriminuje. Navštevuje a obdarúva bez výhrad. Podporuje všetky deti v pozitívnych aktivitách a motivuje v tých, v ktorých neboli až tak úspešné,“ píše sa v stanovisku Strediska.
Stretnutie detí s Mikulášom v Matejovciach sa však podľa záznamov a medializovaných informácií nenieslo v tomto duchu. Mikuláš deťom neponúkol povzbudenie, ako je jeho úlohou, ale výčitky, krik a vyhrážky. „Nielen za to, ako sa správali počas podujatia, ale aj za to, aké nie sú normálne a akí sú ich rodičia. Najmä ak sú ‚Cigáni’,“ píše sa v správe.
K situácii sa vyjadrila i výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová, ktorá zdôraznila, že „každému dieťaťu patrí rešpekt jeho ľudskej dôstojnosti, osobitne pri takejto slávnostnej a pozitívnej udalosti“.
Mikuláš sa to snažil vysvetliť
Po incidente na akcii, ktorú si malo objednať mesto Poprad, sa k svojim výrokom vyjadril i muž prezlečený za Mikuláša. Podľa agentúry SITA ide o bývalého mestského poslanca Rudolfa Kubusa. Ten uviedol, že kričal nahlas, „ale nie na deti, no na rodičov“. Tvrdil, že deti mu vytrhávali cukríky a nereagovali na výzvu utíšiť sa.
„Povedal som, že deti mám rád, všetky deti mám rád. Ale milujem dobré deti, ktoré sa slušne správajú, to je jedno, či by tam boli biele deti, čierne, zelené či fialové, pre mňa sú deti deti, ja ich milujem, a preto robím túto prácu,“ uviedol dlhoročný Mikuláš.
Podľa jeho slov sa Mikuláš, čert a anjel správali slušne. „Za krik, ruch a neslušné správanie detí môžu rodičia. Ak by tam boli, bolo by všetko v poriadku, usmernili by ich. Policajti tam nestíhali okolo nás obskakovať,“ skonštatoval.
Ďalej tvrdil, že video nezachytilo celý program a situáciu sa podarilo upokojiť. „Vyvolávali sme deti na pódium, kde mohli recitovať, zatlieskali sme si, bral som rovnakou mierou ako rómske, tak aj nerómske deti. Zišli sme dole, fotili sme sa s ľuďmi, nálada sa upokojila,“ dodal.
Podľa Strediska vysvetlenie neobstojí
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sa pozastavilo aj nad Mikulášovým vysvetlením a usúdilo, že neobstojí. „Jeho slová a spôsob ich prednesu korektne nemožno zasadiť do žiadneho prijateľného kontextu,” píše sa vo vyjadrení. Dieťa podľa Strediska potrebuje osobitné záruky, starostlivosť a prístup.
„Pri organizácii takýchto podujatí nezabúdajme na ich dramaturgiu v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami, a prípravy na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti. Túto potrebu sa však nepodarilo ,Mikulášovi’ v Poprade dodržať. Pri poskytovaní verejnej služby bol obťažujúci a znevýhodňujúci,“ pripomína Silvia Porubänová.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Emefka, SITA, YouTube/Denník Korzár