Populácia veľrýb záhadne vymiera. Odborníci odhalili, čo môže byť príčinou
- Populácia veľrybovca sivého vymiera po tisícoch
- Odborníci nevedia prísť na to, čo vysokú úmrtnosť spôsobuje
- Niektorí z vedcov prstom ukázali na globálnu klimatickú zmenu
- Populácia veľrybovca sivého vymiera po tisícoch
- Odborníci nevedia prísť na to, čo vysokú úmrtnosť spôsobuje
- Niektorí z vedcov prstom ukázali na globálnu klimatickú zmenu
Populácia veľrybovca sivého zažíva nečakanú úmrtnosť. CNN hovorí o tisícoch mŕtvych jedincov. Na vine môže byť globálne otepľovanie.
Veľryby umierajú vo veľkom
Veľrybec sivý je veľmi obľúbeným subjektom pozorovania nadšencov morskej biológie. Jeho migračná trasa totižto vedie blízko pobrežia Severnej Ameriky. V poslednom čase však komunity amatérskych pozorovateľov začali nachádzať viac mŕtvol ako živých veľrýb. Na mnohých z nich vidno známky podvýživy, informuje CNN.
Tento nárast úmrtí je referovaný ako Unusual Mortality Event, alebo UME. Vedci ho sledujú už od roku 2019, a počet zaznamenaných mŕtvych veľrýb, vyplavených na súš sa vyšplhal na 500, čo je 11-násobkom oproti predošlým rokom. Toto číslo je však pravdepodobne iba zlomkom z reálneho počtu úmrtí, keďže väčšina veľrybovcov sa potopí na dno. Odhady vedcov dosahujú tisíce kusov.
Jedným z populárnych hotspotov na pozorovanie tohto druhu bola lokácia z názvom Hope Canyon. „Od roku 2015 alebo 2016 ich vídavame zopár, no nie je to nič, na čo sme boli zvyknutí. Je to naozaj viditeľný úbytok,“ vyjadrila sa pre CNN Janet Clarkeová, vedkyňa z Inštitútu pre klímu, oceán a ekosystémy vo Washingtone. „Je možné, že sa to deje kvôli menšiemu množstvu dostupnej potravy.“
„Veľryba v dobrej fyzickej kondícii má za svojimi prieduchmi vrstvu tuku,“ vysvetľuje pre CNN organizátorka dobrovoľníckej skupiny pre pozorovanie veľrýb v Los Angeles.
Steven L. Swartz, spoluriaditeľ Vedeckého programu pre ekosystémy Laguna San Ignacio, však na základe svojich pozorovaní hovorí o znepokojivejšej realite. „Začiatkom roku 2017 sme na našej fotografickej evidencii začali pozorovať nárast vychudnutých veľrýb,“ vyjadril sa opäť pre CNN.
Čo sa to deje?
Okolnosti tohto výbuchu v úmrtiach sú pritom zvláštne a mätú vedcov po celom svete. Najmä po prihliadnutí na fakt, že veľrybovce sú považované za akési „džípy morského sveta“, čiže za extrémne odolné, píše Los Angeles Times.
Niektorí z vedcov hovoria o prirodzenom vymieraní a špekulujú, že veľrybovcov je jednoducho príliš veľa, aby sa dokázali všetky uživiť.
Na druhú stranu, toto tvrdenie úplne ignoruje ťažkosti, s ktorými sa populácia stretáva. Medzi ne patria napríklad zmeny v ekosystémoch, zrážky s loďami, zamotania sa do rybárskych sietí, znečistenie oceánu plastami, zvýšenie kyslosti morskej vody a mnoho ďalšieho, vysvetľuje LA Times.
Do úvahy, samozrejme, prichádza aj globálne otepľovanie, v dôsledku ktorého sa topia arktické ľadovce, čo by mohlo teoreticky znížiť populácie prirodzenej koristi veľrýb.
Rok 2017 bol pritom alarmujúci z hľadiska zmenšenia plochy pokrytej ľadom. Tá bola o 2 milióny kilometrov štvorcových menšia oproti jej zvyčajnému ročnému priemeru. Pre porovnanie, CNN uviedlo, že táto plocha predstavuje približne pätinu celkovej rozlohy Kanady. A približne 40-násobok celkovej rozlohy Slovenska.
Nezvyčajné správanie
Nie je teda nepredstaviteľné, že za úbytok veľrýb môže práve klimatická zmena. Je však jasné, že sa niečo deje. Nejde iba o nezvyčajnú úmrtnosť, ale aj o zvláštne správanie sa veľrýb.
LA Times informuje o konkrétnom prípade z roku 2019, kedy sa desiatky veľrýb začali objavovať v zátoke mesta San Francisco. Zdalo sa, že sa snažia kŕmiť sa.
„Bolo úžasné ich vidieť tak zblízka, no zároveň veľmi znepokojivé,“ vyjadril sa Bill Keener, odborník na veľryby z Centra pre morské cicavce.
Ďalším prípadom je podobná situácia z aljašského Kodiak Island, kde sa veľryby kŕmili rovno na pláži. „Bolo to šialené. Boli priamo tu. Toto bežne nerobia,“ spomína Matthew Van Daele, riaditeľ prírodných zdrojov v rozhovore s LA Times.
Odborníci si škrabú hlavy. Rovnako aj nadšenci veľrýb. No na dátach zo stránky National Marine Ecosystem Status je jasné, že situácia je znepokojivá a väčšina monitorovaných oblastí zažíva obdobné nárasty v umieraní.
„Asi platí to staré porekadlo – čím viac vieš, tým menej vieš,“ cituje LA Times Scotta Mercera, jedného z dobrovoľníkov monitorujúcich správanie týchto morských obrov. „Dúfajme len, že tomu prídeme na kĺb, dokým nie je neskoro.“
Zdroje: CNN, Los Angeles Times, National Marine Ecosystem Status