Populárna potravinová prísada spôsobuje vážne zdravotné problémy. Nachádza sa v obľúbených jedlách
- Relatívne nové sladidlo sa ukázalo ako škodlivé
- Nájdeš ho v bežných potravinách
- Relatívne nové sladidlo sa ukázalo ako škodlivé
- Nájdeš ho v bežných potravinách
Je všeobecne známe, že umelé sladidlá ako aspartám a acesulfám môžu škodiť zdraviu. Tieto látky, ktoré sa často pridávajú do rôznych nápojov, môžu zvyšovať riziko výskytu určitých druhov rakoviny.
Okrem týchto spomínaných známejších sladidiel však môže byť nebezpečná aj sukralóza, ktorá je na trhu pomerne nová.
Nájdeš ho aj v zmrzline
Ako informuje portál cas.sk, sukralóza je populárna kvôli svojej sladkej chuti a nízkemu počtu kalórií. Preto je často obľúbenou medzi ženami, ktoré držia diétu. Diabetici ju tiež často používajú, lebo nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Toto sladidlo nájdeš v diétnych limonádach, energetických nápojoch, ako aj v niektorých jogurtoch, zmrzlinách a cukrovinkách.
Surkalóza je až 650-krát sladšia než cukor a navyše nepoškodzuje zuby, keďže neprispieva k tvorbe zubného kazu. Podľa niektorých výskumov je sukralóza bezpečná aj pre tehotné ženy a deti.
Spôsobuje črevné problémy
Americkí vedci sa pustili do skúmania, ako sukralóza ovplyvňuje ľudský organizmus. Objavili, že sukralóza-6-acetát, ktorý vzniká, keď telo sukralózu trávi, môže poškodiť DNA. Tento jav nazývajú ako genotoxicita.
„Naša nová práca potvrdzuje, že sukralóza-6-acetát je genotoxický. Zistili sme tiež, že stopové množstvá sukralóza-6-acetátu sa nachádzajú v komerčne predávanej sukralóze ešte predtým, ako sa skonzumuje a metabolizuje,“ uviedla autorka štúdie profesorka Susan Schiffmanová z Katedry biomedicínskeho inžinierstva na North Carolina State University a University of North Carolina.
„Metabolity sukralózy v podstate zvyšujú priepustnosť čriev. Chemikálie poškodzujú tesné spojenia alebo rozhrania, kde sa bunky črevnej steny navzájom spájajú. Netesné črevá sú problematické, pretože to znamená, že veci, ktoré by sa za normálnych okolností vyplavili z tela stolicou, namiesto toho unikajú z čreva a vstrebávajú sa do krvného obehu. Zistili sme, že črevné bunky vystavené sukralóza-6-acetátu mali zvýšenú aktivitu génov súvisiacich s oxidačným stresom, zápalom a karcinogenitou,“ doplnila profesorka.
Keď ľudia konzumujú toto sladidlo, môže to poškodiť bunky v čreve a zvýšiť tak šancu na vznik rakoviny hrubého čreva.
Vzdelávanie verejnosti o rakovine
Čo sa týka zdravia, portál onkoinfo.sk chce pomôcť vzdelávať verejnosť vo vyhľadávaní overených medicínskych informácií na internete. Upozornil, že pacienti často hľadajú informácie o ochorení na internetových stránkach s otáznou medicínskou hodnotou, pričom neoverený obsah môže byť zavádzajúci a ohroziť priebeh liečby. V reakcii na to ponúka novú sekciu Informácie. V piatok o tom na tlačovej konferencii informovali zástupcovia občianskeho združenia (OZ) Onkoinfo.
„Nesprávne pochopené informácie vedú napríklad k negácii chemoterapie, dodržiavaniu radikálnych diét či nákupu neoverených výživových doplnkov. Dôveryhodné, odborné informácie a odporúčania naopak pomáhajú chorému porozumieť potrebe protinádorovej liečby, lepšie sa pripraviť na jej nežiaduce účinky a dodržiavaním životosprávy prispieť k úspešnému zvládaniu onkologickej liečby. Aktívny informovaný pacient dokáže zvládať pokročilé vyhľadávanie informácií a môže zlepšiť prístup k moderným diagnostickým metódam či inovatívnym liekom,“ vysvetlili.
Poukázali aj na dlhodobú problematiku šírenia dezinformácií o rakovine.
„Negácia protinádorovej liečby spôsobená dezinformáciami môže zapríčiniť zásadné zhoršenie prognózy a dlhodobého prežívania pacientov,“ upozornili.
Sekcia Informácie poskytuje pacientom návod, ako hľadať dôveryhodné medicínske informácie o liečbe a doplnkových terapiách v onkológii. Vzdeláva pacienta aj v identifikácii dezinformácií na internete. V spolupráci s portálom Lovci šarlatánov zároveň približuje odborný pohľad na vedecky nepodložené návody na liečbu rakoviny.
Na portáli onkoinfo.sk zároveň pribudla sekcia Zvládanie liečby, ktorá ponúka základné informácie týkajúce sa liečby.
„Diagnóza onkologického ochorenia je vždy vážna správa, ktorá nesie svoj vnútorný ťažký náboj. Pacient by mal vedieť, čo ho čaká, akú má perspektívu, aké sú jeho možnosti liečby,“ uviedol predseda OZ Onkoinfo a onkológ Štefan Korec.
Zdroje: cas.sk, TASR