PORADŇA Z: ADHD nemajú všetci, roztrieštenú pozornosť si vieme aj vytrénovať, vraví odborníčka
- Magdaléna Mihálová sa vrátila do dnešnej Poradne Z
- Spoločne sme rozobrali ADHD aj zhoršenú schopnosť sústrediť sa
- Magdaléna Mihálová sa vrátila do dnešnej Poradne Z
- Spoločne sme rozobrali ADHD aj zhoršenú schopnosť sústrediť sa
V súčasnom svete je zhoršená pozornosť aj ADHD čoraz bežnejším problémom u mladých ľudí. Neustály prísun informácií a sociálne siete spolu s rýchlym a hektickým životným štýlom môžu mať negatívny vplyv na schopnosť sústrediť sa a udržať pozornosť.
Zhoršená pozornosť môže mať rôzne prejavy, ako napríklad ťažkosť sústrediť sa na veci, časté odvracanie pozornosti alebo zabúdanie na dôležité úlohy. Ďalšie znamenie môže byť, že často zabúdaš na bežné veci alebo máš problém dodržiavať pokyny.
Startitup sa aj tentokrát obrátil na platformu ksebe.sk, aby sme rozlúskli záhadu roztrieštenej pozornosti. Je pravda, že skoro každý má ADHD? Ako ho odlíšime od zhoršenej pozornosti? Kedy by sme mali vyhľadať odbornú pomoc? Na tieto aj ďalšie otázky odpovedala Magdaléna Mihálová, CMO platformy ksebe.sk.
Mladí sa nevedia sústrediť
„Neviem sa sústrediť dlhšie ako 10 minút bez toho, aby som chcel ísť robiť niečo,“ tvrdí jeden z účastníkov ankety. Mladí, ktorých sme sa v uliciach pýtali, uvádzali, že s pozornosťou a sústredením majú problémy. Často spomínali aj sociálne siete, o ktorých sme sa rozprávali aj v minulých častiach Poradne Z.
Magdaléna prikyvuje, skutočne, ľudia majú pozornosť horšiu ako v minulosti. Je to tým, že máme veľmi veľa vzruchov a podnetov, no aj rýchlym dopamínom, ktorý získavame z užívania mobilných telefónov. „Pokiaľ sa nerozprávame o ADHD alebo ADD, tak si vieme pozornosť aj vytrénovať.“
Magdaléne sa však nezdá veľmi pozitívne, že hoci si mladí tieto problémy uvedomujú a vedia, že im sociálne siete z veľkej časti škodia, nič s tým nerobia. Radí ľuďom, ktorí si tento problém uvedomia, aby si ho nielen priznali, ale sa ho rozhodli aj riešiť.
Je ADHD moderný trend?
V uliciach sme sa pýtali aj, či sa stretli s tým, že si ľudia diagnostikujú ADHD sami. Odpovede boli celkom súhlasné a je pravda, že v dnešnej dobe sa veta „ADHD má skoro každý“ skloňuje čoraz častejšie.
„Toto je celkom časté, takáto sebadiagnostika. Ale je to bežné aj pri iných psychických či fyzických ochoreniach. Keď čítame tie príznaky a zrazu sa v tom nájdeme, vtedy je na mieste konzultovať s odborníkom,“ tvrdí Magdaléna Mihálová. Ak človek naozaj trpí ADHD a nevie o tom, alebo s tým nepracuje, jeho kvalita života sa môže znížiť.
Treba si, samozrejme, všímať, či ide o neurologickú poruchu alebo potrebujeme na svojej pozornosti trochu zapracovať. ADHD má rôzne príznaky a veľa sprievodných javov, ktoré bývajú démonizované. Aj Magdaléna však tvrdí, že na ADHD sa dá pozerať aj pozitívne. Ak sa s ním naučíš pracovať, dokážeš ho využiť aj na dosiahnutie svojich cieľov. Môžeš sa totiž spoľahnúť na tzv. „hyperfocus“.
Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má približne 3 % až 5 % detí a dospievajúcich vo svete poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
Spoločne s Magdalénou Mihálovou sme sa pozreli ADHD no aj miernejším poruchám pozornosti „na zúbok“. Odborníčka ti poradí, ako rozlíšiť ADHD od bežných príznakov zhoršenej pozornosti, prečo mladšie generácie trpia týmto fenoménom častejšie a dozvieš sa aj, ako si zlepšiť schopnosť udržať pozornosť.
Po odomknutí uvidíš:
Celý diel Startitup PORADŇA Z: ADHD nemajú všetci, roztrieštenú pozornosť si vieme aj vytrénovať, vraví odborníčka
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Rozdiel medzi ADHD a zhoršenou pozornosťou
- Ako si vycvičiť pozornosť
- Prečo naši rodičia mali menej týchto problémov
- Ako využiť hyperfocus vo svoj prospech
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska