Posielajme na front 18-ročné deti, ušetríme na vdovskom, šokoval v ruskom rádiu mediálny expert
- Existujú nezrovnalosti ohľadom počtu padlých ruských vojakov
- Rusku musia slúžiť deti, nie štyridsiatnici
- Existujú nezrovnalosti ohľadom počtu padlých ruských vojakov
- Rusku musia slúžiť deti, nie štyridsiatnici
Nie je žiadnym tajomstvom, že v ruských médiách, najmä tých riadených Kremľom, ktorých je, samozrejme, väčšina, niekedy zaznievajú mimoriadne bizarné výroky, nad ktorými sa normálnemu človeku pozastavuje rozum. Bolo to tak aj pred vypuknutím vojnového konfliktu na Ukrajine, avšak následne tieto tendencie ešte zosilneli.
Portál Newsweek píše, že pokiaľ ide o obete na strane ruských vojakov, obe strany uvádzajú diametrálne odlišné čísla. Podľa ukrajinských štatistík za necelých deväť mesiacov zomrelo už 70 250 ruských vojakov, zatiaľ čo ruská strana ešte 21. septembra hovorila o 5 937 padlých.
Oba odhady boli na medzinárodnej scéne kritizované pre ich nepresnosť a napríklad uznávaný profesor Michael Clarke z londýnskej King’s College pred zhruba mesiacom pre Mirror poznamenal, že realistické číslo je medzi 30 a 40-tisíc. V každom prípade, minulý týždeň sa nielen k počtu mŕtvych, ale samotnému fungovaniu a obsadeniu ruskej armády nelichotivo vyjadril Dimitrij Pučkov, ruský prekladateľ, spisovateľ a aktivista, informuje The Bharat Express News.
Rusi v strednom veku už nie sú fyzicky zdatní
Video z minulotýždňového vysielania ruského Rádia Komsomolskaja pravda na Twitteri zverejnila renomovaná americká novinárka a mediálna analytička Julia Davisová, ktorá má ukrajinské korene. Davisová je známa najmä tým, že bola zakladateľkou portálu Russian Media Monitor, ktorého hlavným cieľom je boj proti ruskej propagande.
„Na front budú musieť byť poslaní vycvičení 18-roční vojaci. Namiesto toho, aby sme povolávali 40-ročných, ktorí majú vyššie vzdelanie, biznis, ženu a tri deti a ktorých smrť na fronte spôsobí nutnosť platiť penzie žene a deťom a tak ďalej, pôjdu 18-roční, nech už to znie akokoľvek cynicky. Nevidím iné východisko. Aký je fyzický stav 40- alebo 50-ročného Rusa? Ako tam bude behať, skákať, spať na chladnej zemi? A čo jeho prostata? A čo jeho obličky po neustálom pití alkoholu? Vari to je nejaké monštrum? Deti. Deti musia slúžiť v armáde dva roky a zúčastňovať sa bojov,“ cituje britský Express Pučkova z jeho rozhovoru s moderátorom Ivanom Pankinom.
Má ukrajinské korene
Kto vlastne Dimitrij Pučkov je a prečo je jeho názor v Rusku dôležitý? Pučkov, v najrozsiahlejšej krajine sveta známejší pod pseudonymom Goblin, sa podľa portálu Podarilove, narodil v roku 1961 na území dnešnej Ukrajiny, konkrétne v meste Kropyvnyckyj. Predtým, ako sa stal novinárom a prekladateľom, si vyskúšal viaceré profesie, vrátane taxikára, knihovníka, policajta či kriminálneho vyšetrovateľa vo väzení.
Pokiaľ ide o literárny svet, začínal v roku 1997 s komentármi k videohrám, ktoré sám vytvoril. Okrem toho je autorom vtipných verzií známych filmových blockbusterov, najmä všetkých troch častí asi najznámejšej filmovej trilógie Pána prsteňov. Azda ešte viac sa preslávil svojimi parodickými prekladmi, v ktorých sa vysmieval nekorektnosti prekladateľov, vďaka čomu sú texty absurdné a skreslené. V roku 2017 získal prestížne ocenenie Mediálna osobnosť roka.
Zdroje: Newsweek, Mirror, The Bharat Express News, Express, Podarilove