Poskytnutie prvej pomoci je povinné. Otestuj sa, či zvládneš zachrániť život, keď bude zle
- Prvú pomoc je podľa trestného zákona povinný poskytnúť každý, ak pri tom nie je v ohrození vlastného života
- Over svoje vedomosti, či by si to zvládol
- Prvú pomoc je podľa trestného zákona povinný poskytnúť každý, ak pri tom nie je v ohrození vlastného života
- Over svoje vedomosti, či by si to zvládol
Prvá pomoc je dôležitou zručnosťou pre každého jednotlivca, nech už sa nachádzame v domácom prostredí, v prírode alebo vo verejnom priestore.
V ktoromkoľvek okamihu môže prísť situácia, kedy je niekto zranený, a práve správna reakcia a poskytnutie základnej starostlivosti môžu mať rozhodujúci vplyv na výsledok a rýchlosť zotavenia postihnutého.
Prvá pomoc nie je len odborným povolaním, ale zručnosťou, ktorú by mal ovládať každý z nás. V tomto kvíze sa pozrieme na základné princípy prvej pomoci pre zranené osoby. Test ti zároveň poskytne užitočné informácie a tipy, ktoré ti pomôžu reagovať efektívne v zásadných situáciách.
Muž sa pri práci poranil. Z predlaktia mu strieka krv. Čo urobíš ako prvé?
Bez ohľadu na to, či ide o tepnové, alebo žilové krvácanie, je potreba ho urýchlene zastaviť, dokonca skôr, než začneme s ostatnými úkonmi prvej pomoci. Náhla strata krvi totiž ovplyvňuje v ľudskom organizme celý rad jeho funkcií počnúc vedomím až po samotnú srdcovú činnosť.
Čo je to Gordonov manéver:
Gordonov manéver, alebo úder dlaňou medzi lopatky v predklone päťkrát za sebou. Sila musí byť primeraná, aby pacientovi nespôsobila zranenia. Cieľom nie je dať všetkých päť úderov, ale pokúsiť sa cudzie teleso vypudiť čo najskôr. Túto metódu je možné použiť aj u malých detí.
V reštaurácii začne nejaký muž sipieť a nevie sa nadýchnuť:
V prípade, že postihnutý upadne do bezvedomia, treba okamžite začať s resuscitáciou. Po 30 stlačeniach hrudníka nasledujú 2 záchranné vdychy. Tento postup opakujeme, až kým sa človek nezačne preberať. Keď poskytuješ prvú pomoc bez pomôcok, nevykonávaj žiadne „narezanie“ krku – a to ani v prípade, že postihnutá osoba upadne do bezvedomia.
Dieťa sa oblialo vriacou kávou. Čo urobíš?
Existujú tri hlavné typy popálenín: prvý, druhý a tretí stupeň. Najmenej závažný a najčastejší je prvý stupeň popálenín spojený s červenou kožou bez pľuzgierov. Pri popáleninách druhého stupňa sú prítomné aj pľuzgiere. Popáleniny tretieho stupňa sa považujú za hlboké, sú spojené s nekrózou a zuhoľnatením tkaniva.
Na podlahe leží staršia žena, má nezvyčajne skrútenú nohu a narieka bolesťou:
Starostlivosť o postihnutého do príchodu záchrannej služby: Dbaj na vlastné bezpečie a bezpečie všetkých ostatných. S postihnutým komunikuj a zisti jeho potreby, upokoj ho. Zaisti jeho tepelnú pohodu. Sleduj stav postihnutého, najmä jeho životné funkcie, v prípade potreby reaguj. Manipuluj s postihnutým len vtedy, ak je to nutné.
Niekto sa topí, čo urobíš?
Nezabúdaj, že topiaci sa je nebezpečný ako pre seba, tak aj pre teba. Pokojne sa môže stať, že ťa stiahne so sebou pod hladinu. Ak je to možné, vždy pomáhaj z brehu a potom to nechaj na záchranárov.
Keď potrebujem zavolať záchrannú službu, volám na:
Stal si sa svedkom náhlej udalosti, pri ktorej došlo k ohrozeniu ľudského života. Usúdiš, že zdravotný stav je taký vážny, že tvoja pomoc nestačí. Rozhodol si sa privolať odbornú pomoc. Za daných okolností je potrebné počítať s tým, že ti kvalifikovaný zdravotnícky operátor na druhej strane linky bude klásť otázky. Na prvý pohľad by sa mohli zdať zbytočné. Je ale dobré vedieť, že zdravotnícky operátor potrebuje pre správne zhodnotenie situácie dostatok informácií, bez ohľadu na to, ako dôležité sa ti javia.
Človek leží na ulici a kŕčovito pohybuje končatinami:
Epileptický záchvat vyzerá na prvý pohľad veľmi hrozivo, nejde však o život ohrozujúci stav. „Postihnutým zmietajú kŕče celého tela a chrčivo dýcha. Ďalším typickým príznakom je pena okolo úst, často aj krvavá a pomočenie sa,“ opísala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.
Na ceste sa stala nehoda. Čo musím urobiť?
„Zákon o cestnej premávke dopravnú nehodu definuje ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla, pri ktorej sa usmrtí alebo zraní osoba, poškodí sa cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie alebo uniknú nebezpečné látky,“ informuje Michal Szeiff, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru.
Ako správne robíme kardiopulmonálnu resuscitáciu?
Kardiopulmonálna resuscitácia alebo resuscitácia je súbor výkonov na okamžité zaistenie alebo obnovenie prietoku okysličenej krvi mozgom u osoby s náhlym zlyhaním funkcie vitálnych systémov - dýchania a krvného obehu. V pomere 30:2, 30 stlačení hrudníka a 2 vdychy. Ak sa nám z nejakého dôvodu prieči dýchanie z úst do úst a nie je na mieste nikto iný, kto by sa ho ujal, iba masírujeme srdce
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti