Poslanci majú chránič účesov a úkryt pred smeráckymi protestmi v jednom, píše Laura Bednárová

  • Prešli sme sa parlamentným tunelom
  • Poradíme ti, ako cestovať lacnejšie
  • Benzín konečne zlacnie
tunel nrsr
SIU
  • Prešli sme sa parlamentným tunelom
  • Poradíme ti, ako cestovať lacnejšie
  • Benzín konečne zlacnie

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Dostali sme sa na miesto, kam smú iba politici. Prešli sme skrytým tunelom pod národnou radou.
  • Ušetriť môžeš aj desiatky eur. Týchto tipov sa drž pri hľadaní lacnej letenky.
  • Analytici prinášajú dobré správy. Benzín by mal zlacnieť čoskoro.

Parlamentný tunel

O existencii podzemnej skratky, ktorá vedie z národnej rady k Bratislavskému hradu, množstvo ľudí ani netuší. Podzemný tunel sa nachádza pod sídlom parlamentu a poslanci ho využívajú na presun do poslaneckých kancelárií, ktoré sa nachádzajú na západnej terase Bratislavského hradu.

Okrem toho tunel slúži aj ako najrýchlejšia cesta do podzemných garáží zákonodarcov. Tunel má dĺžku približne 150 metrov a bežný „smrteľník“ sa doň len tak ľahko nedostane.

Startitup mal možnosť si vyskúšať prechod tajnou skratkou po boku jedného z koaličných poslancov. Dostali sme sa tak na miesta, kam sa za štandardných okolností môžu iba politici a vybraní asistenti.

Okrem presunu do hradných kancelárií či podzemných garáží zákonodarcov, parlamentnú vychytávku využívajú politici aj na súkromné debaty.

Tunel pod NRSR
zdroj: Startitup/Dominik Bízik

„Raz som ho využil na prechádzku s Vladimírou Marcinkovou, keď bola vládna kríza a išli sme sa prejsť a porozprávať v súkromí, keďže predpokladám, že tu nie sú žiadne odposluchy,“ hovorí poslanec Miroslav Žiak, ktorý nás tunelom sprevádzal.

Tunel však plní aj bezpečnostnú funkciu. Podzemnou cestou sa dá vyhnúť rôznym protestom a agresívnemu davu, ktorý už viackrát znemožňoval bezpečný odchod z národnej rady. Podľa poslanca takéto protesty väčšinou organizuje strana Smer. No tesne po voľbách sa tu neraz „ukrýval“ aj samotný šéf Smeru.

Či využívajú podzemnú skratku, sme sa spýtali v parlamente aj ďalších poslancov. Od poslankyne Tabák sme sa dozvedeli, že tunel niekedy využíva z dôvodu toho, aby si nepokazila účes. Celý článok a video si môžeš pozrieť v exkluzívnom článku Pavla Knapka.

Návod, ako kúpiť letenky lacnejšie 

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Vyššie náklady a výdavky na život už nepociťujeme iba v supermarketoch či na čerpacích staniciach, ale aj počas cestovania za oddychom, exotikou a zážitkami. Máme pre teba však zopár tipov, ktorých sa môžeš držať, a znížiť tak riziko návratu s prázdnou peňaženkou.

Prvým z nich je neriešiť lokalitu, ale rozhodnúť sa podľa ceny letenky. Vysnívanú destináciu za lacný peniaz na poslednú chvíľu len veľmi ťažko zoženieš. Šikovným pomocníkom na vyhľadávanie lacných leteniek kamkoľvek je napríklad Skyscanner, Azair či Ryanair fare finder.

Flexibilita ti vie ušetriť desiatky eur. „Rozdiel medzi letenkou tej istej spoločnosti do tej istej destinácie, len napríklad o týždeň alebo len pár dní skôr či neskôr, môže byť až niekoľkonásobný. Stačí ísť o týždeň skôr a napríklad namiesto 120 € za jednosmerný let zaplatíš 20 €,“ približuje cestovateľ František Kekely.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy)

Nomadic Matt zas hovorí, že takmer vždy je lacnejšie lietať v strede týždňa ako počas víkendu. Letecké spoločnosti na tieto dni dávajú úmyselne vyššie ceny. Cenu letenky však ovplyvňuje množstvo faktorov, algoritmov či dokonca tvoja aktivita na internete. Nejde teda o fixné pravidlo, ktoré by platilo vždy.

Pokiaľ sa ti však nechce každú chvíľu prehľadávať weby leteckých spoločností a hľadať akciové letenky, nastav si upozornenia na ľudí, ktorí to spravia za teba.

Sociálne siete, cestovateľskí influenceri či newslettre leteckých spoločností sú výborným zdrojom informácií o lacných letenkách. Kompletný návod, ako nájsť najlacnejšie letenky, na čo si dať pozor a koho sledovať, si môžeš prečítať v tomto článku.

Nádej pre bezradných vodičov

Analytici prinášajú dobré správy pre bezradných vodičov. Hoci ceny takmer všetkých pohonných látok počas minulého týždňa vzrástli a dosahujú historické maximum, klesnúť by mali onedlho. Dôvodom je prepad ceny ropy na svetových trhoch.

Dáta bez pátosu informujú, že už koncom augusta by mala byť ropa v porovnaní so začiatkom júna lacnejšia až o 28 amerických dolárov, čo je v prepočte približne 27,88 eur. 

Pre porovnanie, cena ropy bola v júni na hodnote 123 amerických dolárov (122,50 eur) za jeden barel. O mesiac by vraj mohla klesnúť na 95 dolárov (94,60 eur).

Na jeseň by sme teda mali na čerpacích staniciach platiť výrazne menej. Zníženie cien ropy by sa dotklo aj inflácie. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Inflácia by mohla vďaka lacnejšej doprave a energiám klesnúť ku koncu roka na jednociferné hodnoty,“ píšu na sociálnej sieti Dáta bez pátosu.

„A ako bonus, Rusko dostane v 2. polroku 2022 výrazne menej (desiatok) miliárd za lacnejšiu ropu a oveľa menej za nedodávaný plyn. A zrazu možno bude tých energií viac, ako sme dúfali. A leto potvrdilo, že ceny energií zvyknú klesať. Tento rok je z čoho,“ zakončili príspevok. 

Ako však uvádza pre TASR analytička 365.bank Jana Glasová, ceny pohonných látok sa v dlhodobom horizonte budú držať na vysokých úrovniach. Viac si prečítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá