Poslanci podržali Richarda Sulíka aj Jána Budaja v ich funkciách
- Sulík aj Budaj ostávajú naďalej vo funkcii
- OĽaNO podporu Sulíka avizovali predom
- Sulík aj Budaj ostávajú naďalej vo funkcii
- OĽaNO podporu Sulíka avizovali predom
Parlament neodvolal Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva. Za jeho odchod z postu ministra hlasovalo 56 poslancov zo 142 prítomných, proti bolo 84 poslancov a dvaja sa zdržali. Na odvolanie člena vlády v parlamente je potrebných minimálne 76 hlasov poslancov zo 150-členného parlamentu.
Aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) pokračuje ďalej vo funkcii. Za koniec Budaja v pozícii ministra hlasovalo 52 poslancov zo 136 prítomných, proti bolo 83 poslancov a jeden nehlasoval. Na odvolanie člena vlády je potrebných aspoň 76 hlasov poslancov zo 150-členného parlamentu.
Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti usporiadalo tesne pred hlasovaním brífing. Tlačového brífingu sa zúčastnil premiér SR Eduard Heger, minister financií Igor Matovič, minister životného prostredia Ján Budaj a predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš ako aj ďalší poslanci hnutia.
Venovali sa dvom témam. Jednou z nich bolo práve odvolávanie oboch ministrov, druhou z nich voľba generálneho riaditeľa RTVS.
OĽaNO avizovalo, že Sulíka podporí
„Odvolávanie ministrov je, samozrejme, právom opozície. V tomto prípade však ide o mediálny priestor a o rozosievanie hnevu a strachu. Fico si myslí, že sa takým spôsobom dostane opäť k moci,“ povedal premiér Eduard Heger.
Michal Šipoš avizoval, že Sulíka podporia: „Môžem potvrdiť, že OĽaNO nebude hlasovať za odvolávanie ministra hospodárstva. Nebudeme dávať nádej opozícii, že by sa mohli vrátiť a zahrabať všetko, čo spôsobili.“
Podľa vlastných slov sa rozhodli, že chcú zakopať vojnovú sekeru a podať SaS pomocnú ruku: „Ľudí nezaujímajú hádky. Chcú vidieť výsledky.“ Poslanci sa rozhodli urobiť ústretové gesto a hlasovať proti odvolávaniu ministra zo strany SaS, povedal Šipoš.
„Nemusí tu byť len mafia. Ľudia nemusia zažívať to, čo zažívali predtým. Vidíme, aké sú dôchodky, ako sa rozpadávajú nemocnice,“ povedal Šipoš. Podľa jeho slov sa to dá na Slovensku aj inak.
Matovič bol v jeho vyjadrení krátky: „Myslím si, že bolo všetko povedané.“
Riaditeľ RTVS
Okrem toho poslancov počas týždňa čaká aj niekoľko neprerokovaných bodov riadnej schôdze, napríklad novela zákona o štátnych symboloch SR a ich používaní, ktorú predložil koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO) s nezaradeným Tomášom Tarabom. Zákonodarcov čaká i voľba riaditeľa RTVS. Termín zatiaľ známy nie je, v koalícii sa spomína aj september.
„Je na vôli poslancov, aby slobodne zahlasovali za nového generálneho riaditeľa RTVS,“ uviedol predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.
„My sme sa na poslaneckom klube zhodli spoločne s predsedníctvom poslaneckého hnutia OĽaNO, že budeme podporovať v tejto voľbe pána Ľuboša Machaja.“
„Pevne verím, že sa nám podarí zvoliť nového riaditeľa tak, aby sme RTVS posunuli tam, kde si zaslúži byť.“
Kristián Čekovský na tlačovom brífingu uviedol, že je rád, že bol vypočutý hlas odborníkov. „Verejné vypočutie a prizvanie zástupcov odbornej verejnosti malo zmysel. Prikláňame sa ku kandidátovi, ktorý patril medzi odporúčaných kandidátov.“
Medzi hlavné dôvody, prečo sa rozhodli preňho, podľa slov Čekovského patria skúsenosti, ktoré má kandidát z RTVS. „Celý život zasvätil RTVS a verejnoprávnosti. Ide o naozaj morálne silne autonómnu osobu. Je to človek, ktorý má k tejto inštitúcii blízko.“
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Brífing OĽaNO