Poslanci radia, čo robiť počas krízy. Splníme si našu úlohu, pomôžeme, sľubujú
- Redakcia Startitup sa vybrala do Národnej rady SR
- Pýtali sme sa poslancov, ako šetria oni a čo odporúčajú Slovákom
- Krajniak sľubuje, že domácnostiam pomôžu
- Redakcia Startitup sa vybrala do Národnej rady SR
- Pýtali sme sa poslancov, ako šetria oni a čo odporúčajú Slovákom
- Krajniak sľubuje, že domácnostiam pomôžu
V poslednom čase sa mnohí pozeráme na budúcnosť s neistotou. Prichádza obdobie možno čoraz vyšších cien energií, na ktoré sa jednoducho musíme pripraviť, ako hovorí analytik Ďurana. Štát má v rukách možnosť tieto ceny regulovať, no nedokáže si vyrobiť vlastný plyn či elektrinu. Kríza tu teda bude tak či onak.
Redakcia Startitup sa vybrala do Národnej rady, kde zisťovala, aký majú pohľad na vec naši poslanci.
Štát má domácu úlohu. Splní ju, vraví Krajniak
Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny z hnutia Sme rodina, je presvedčený, že rozumní sa budú snažiť šetriť. Rozhodujúca úloha je však podľa neho na strane vlády.
„Ako v tomto roku, tak aj budúci rok musí zastropovať ceny energií tak, aby si ich mohol dovoliť každý. V prípade najchudobnejších domácností musíme pomôcť iným riešením, ako napríklad energetickými šekmi či dotáciou dodávateľom,“ hovorí Krajniak.
Minister Slovákov ubezpečuje, že sa tak aj stane. „Túto svoju domácu úlohu si urobíme,“ podotkol.
Podľa poslanca Sme rodina budú ceny elektriny a plynu zastropované budúci rok tak, ako sú v súčasnosti. „V priebehu jesene stanovíme maximálnu cenu pre jednotlivé domácnosti a ako vykompenzujeme tie, ktoré by to najviac postihlo,“ sľubuje Krajniak.
Krajniaka doplnila poslankyňa za stranu SaS Jarmila Halgašová, ktorá podotkla, že zníženie energií o 15 percent by v domácnostiach nemal byť problém. U niektorých stačí vypnúť klímu či ohrievanie bazénov.
„Samozrejme, rozumiem tomu, že sú domácnosti, ktoré nemajú ako šetriť. Tých sa však zdražovanie nedotkne,“ podčiarkla Halgašová.
Šetrenie u poslancov
Startitup sa Krajniaka pýtal, akým spôsobom bude na jeseň šetriť on sám. „Asi budem menej kúriť. Niektoré miestnosti zrejme nebudem vykurovať vôbec. Budem teda určite menej kúriť v priestoroch, ktoré sú obslužné, ako v spálni či na chodbe. To je asi to najrozumnejšie, čo možno urobiť,“ vysvetľuje minister.
Halgašová ohľadom otázky šetrenia v jej vlastnom prípade tvrdí, že má dlhodobo nastavený „úsporný režim“. „Máme ‚ledkové’ osvetlenie, nemáme klímu, nezapíname svetlá zbytočne. Rovnako vo vzťahu k potravinám sme nastavení tak, že ich nevyhadzujeme,“ hovorí Halgašová.
Na otázky odpovedal aj Čekovský
Kristián Čekovský za hnutie OĽANO vysvetlil, že sa už teraz zamýšľa nad tým, ako to bude s energiami v budúcom roku. Ide podľa neho o zásadnú vec, ktorá sa dotkne všetkých.
Podotýka, že spotrebiče sú v súčasnosti „viac-menej nízko-energetické“, a tak je ťažké nájsť spôsoby väčšieho šetrenia. Začať však podľa neho môžeme od najklasickejších vecí, ako napríklad zbytočne zapnutý televízor, zbytočné svietenie.
Poslanec tiež odporúča „vymeniť žiarovky za LED – to je niečo, čo musí byť“. „Zároveň aj práčka, umývačka by nemali ‚bežať’ poloprázdne,“ radí Čekovský.
Taktiež však podotýka, že ušetriť sa dá pri kúrení a ohreve vody, ktoré sú zároveň tými najvyššími položkami. „Ja osobne som už teraz trochu prestavil termostaty tak, aby v zásobníku vody nebola zbytočne zohriata. Predpokladám a plánujem, že počas zimy znížim teplotu oproti minulému roku,“ hovorí Čekovský.
Zároveň podotkol, že tak možno bude kúriť len o pol až jeden stupeň Celzia menej, no aj to sa prejaví na konečnej celkovej spotrebe. „Podľa odborných prepočtov znamená zníženie teploty o jeden stupeň ušetrenie 6 percent energií,“ hovorí.
Gyimesi: Odmietam reči SaS
Ďalším poslancom, ktorý redakcii Startitup ponúkol vyjadrenie, je György Gyimesi z hnutia OĽANO. Ten má podľa jeho slov výhodu v tom, že sa doma nezdržiava a býva v podnájme, kde má v nájme zahrnutú aj cenu energií.
Poslanec však zároveň ľuďom odkazuje, že zastáva názor, že za energetickú krízu nemôžu bežní občania, ako to naznačovali niektorí politici.
„Tí, ktorí žijú vo vlastných domácnostiach, jednoducho budú musieť trochu šetriť. Chcem však povedať, že odmietam všetky reči predstaviteľov SaS, ktorí hovoria, že za túto energetickú krízu môžu ľudia, pretože veľa míňajú. Toto nie je pravda. Je to to isté, ako keď hovorili, že za pandémiu môžu ľudia, lebo sú nezodpovední,“ vyjadril sa.
Gyimesi zároveň podčiarkol, že sa zastáva všetkých „slušných občanov, ktorí za túto energetickú krízu nemôžu“. „Je na nás, aby sme im túto a aj tú nasledujúcu zimu pomohli prežiť,“ hovorí poslanec.
Poslanec Smeru hovorí o nekompetentnej vláde
Pre Jána Podmanického zo Smeru nám neostáva nič iné, ako rozmýšľať sedliackym rozumom a pripravovať sa na zimu. Viní za to „nekompetentnosť a nepripravenosť našej vlády, ako aj európskych predstaviteľov“.
Je podľa neho jasné, „že vláda nikomu nepomôže a európski predstavitelia sú úplne mimo“.
Zdroj: SIU