Poslanci radia Slovákom, ako zvládnuť zdražovanie. Tip dala aj Záborská a Pročko

  • Ako majú Slováci zvládnuť zdražovanie?
  • V parlamente sme sa poslancov popýtali na praktické rady v súvislosti s vyššími cenami
SIU
SIU
  • Ako majú Slováci zvládnuť zdražovanie?
  • V parlamente sme sa poslancov popýtali na praktické rady v súvislosti s vyššími cenami

Zdražovanie trápi nejedného Slováka. Vyššie ceny môžu dnes ľudia vidieť na viacerých položkách, či už ide o cenu jednotlivých potravín, plnú nádrž alebo účet za plyn. Medziročná inflácia počas apríla vzrástla na 11,8 % a je aktuálne najvyššia od júna 2000, uvádza TASR.

Jej aktuálnu úroveň podporili práve rastúce ceny potravín, pohonných hmôt, náklady na bývanie či účty za energie.

Pri otázke zdražovania sme sa poslancov spýtali, akú radu by adresovali bežným Slovákom, ktorí sa musia vysporiadať s vyššími výdavkami na bežné fungovanie na dennej báze.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková konkrétnu praktickú radu neposkytla, poukazuje skôr na celkový komplex problému. Zároveň aj dodáva, že v dobe, keď rastú ceny, rastú aj samotné mzdy zamestnancov. Aj z tohto dôvodu sa snaží na celú situáciu pozerať optimisticky.

S cenami rastú aj mzdy

„Mne to príde také trošku alibistické, že my, politici, máme radiť ľuďom. Myslím si, že ľudia vedia najlepšie, ako hospodáriť so svojimi peniazmi,“ vraví poslankyňa.

„Chcem však zdôrazniť, že v čase, keď rastú ceny, rastú aj mzdy. Stúpla aj priemerná mzda, tak verím, že to nebude až také strašné a že jednoducho to zdražovanie nebude pokračovať do nejakej úplnej extrémnej miery,“ pokračuje.

„Snažíme sa pre to robiť čo najviac, najmä v rámci stúpajúcich cien energií. Tam sme akoby zastropovali ceny pri niektorých komoditách, aby nestúpali ešte viacej,“ objasňuje.  

Adresná pomoc najviac odkázaným skupinám

V strane nechcú zavádzať plošné rozdávanie peňazí pre všetkých ľudí alebo sa „hrať na zbojníka Jánošíka“. Zároveň však sú do určitej miery otvorení pomoci pre ľudí v sociálnej núdzi.

„Rozdávať peniaze všetkým dôchodcom alebo rodičom, to nie je úplne náš štýl. Takže my sa prihovárame skôr za adresnú pomoc z daňových nadpríjmov, lebo keď stúpla inflácia, stúpol aj príjem štátu, čo predstavuje niekoľko sto miliónov eur.“

„Tu sa prihovárame za to, aby z týchto nadpríjmov išla konkrétna pomoc odkázaným skupinám, ale naozaj odkázaným, to znamená v spolupráci so sociálnou poisťovňou pre tých, ktorí majú najnižšie príjmy a čelia možnosti, že upadnú do skutočnej chudoby. Ale určite nie sme za to, aby sme plošne rozdávali,“ dodáva poslankyňa Bittó Cigániková.

Ľuďom preto radí, aby volili také strany, ako sú práve oni. „Keď naozaj podporujete vznik pracovných miest, podporujete to, aby ľudia dostali peniaze, ktoré si zarobili, tak potom stúpa aj životná úroveň všetkých. To má, samozrejme, vplyv na rast miest ako takých, a potom vás neprekvapí ani zvýšenie cien, ani zvýšenie inflácie.“

Prestalo sa kradnúť, máme z čoho dávať

Poslanec klubu OĽANO Jozef Pročko konkrétu radu tiež neprezradil. Neprezradil však ani konkrétne riešenia, iba nepriamo povedal, že sa budú údajne diať veľké veci, ktoré Slovákom výrazne pomôžu zvládnuť lepšie aktuálnu finančnú situáciu.

„Ministerstvo financií aj vláda pripravuje opatrenia, ktoré výrazne finančne Slovákom pomôžu. Ja som veľmi rád, pretože tá podpora bude veľmi výrazná a bude najmä preto, lebo sa fakt prestalo kradnúť a bude z čoho dávať,“ hovorí Jozef Pročko.

Stravovanie doma či MHD

Podľa poslankyne Záborskej je takmer nemožné  poskytnúť  nejakú paušálnu radu, pretože každý je v inej situácii a vníma ju odlišne. Praktickú radu však poskytla v oblasti stravovania a dopravy.

„Stravovanie je doma v rodine vo väčšej komunite lacnejšie, ako keď sa bude každý stravovať sám, či už v práci alebo v reštaurácii. Čiže čo najviac zekonomizovať výdavky, napríklad na stravu tým, že tá rodina alebo tí, ktorí žijú spolu, sa budú stravovať spoločne,“ hovorí poslankyňa Anna Záborská.

Pri doprave radí ľuďom využívať namiesto áut mestskú hromadnú dopravu. „Jednoducho tam, kde sa dá, tak šetriť. Zekonomizovať sa dá napríklad to, že ľudia nepôjdu 3 autami do práce, ale pôjdu hromadnou dopravou. To sú také maličkosti, ktoré dávajú euro k euru a nakoniec zistia, že ku koncu mesiaca nejaké finančné prostriedky ušetria,“ dodáva. 

Bude ešte horšie

Ľubica Laššáková z Hlasu sa spolieha na to, že slovenský národ bol vždy šetrný a vedel, ako usporiť nejaké peniaze aj z toho mála, čo mal. Radu nemá, podľa jej slov je potrebné peniaze si odložiť. Podľa jej názoru je toto iba začiatok a horšie časy nás ešte len čakajú.

„Je ťažké teraz radiť, pretože z týždňa na týždeň a z mesiaca na mesiac je všetko drahšie. V tomto prípade možno len obrátiť každé jedno euro dvakrát a odložiť, pretože si myslím, že toto je len začiatok. Tie ťažké časy nás, pravdepodobne, ešte len čakajú,“ hovorí Ľubica Laššáková.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá