Poslanci rozhodli: Ústavný zákon o pohlaviach a adopciách prešiel 1. čítaním
- Zakotvenie dvoch pohlaví prešlo do druhého čítania
- Návrh podporili aj dvaja opoziční poslanci

- Zakotvenie dvoch pohlaví prešlo do druhého čítania
- Návrh podporili aj dvaja opoziční poslanci
Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia – muža a ženu. Do ústavy má zároveň pribudnúť zaručenie rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu.
Ústavný zákon má upraviť adopcie detí a výchovno-vzdelávací proces. Návrhom sa má tiež dosiahnuť suverenita Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach. Zo 143 prítomných poslancov ju podporilo 81, 40 bolo proti a 22 sa zdržali. Okrem koaličných poslancov návrh podporili aj opoziční poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (obaja Slovensko, Za ľudí, KÚ).
„Posilnenie ochrany tradičných hodnôt je kľúčové pre zachovanie kultúrneho dedičstva SR a zabezpečenie právnej stability. Návrh ústavného zákona preto reaguje na potrebu ochrany kultúrneho dedičstva zakotveného v preambule Ústavy Slovenskej republiky, ktoré je osobitne spojené s uznaním manželstva medzi mužom a ženou ako jedinečného zväzku,“ uvádza sa v návrhu, ktorý predložil premiér Robert Fico (Smer-SD).
Hovoria o zvrchovanosti Slovenska
Vláda chce v ústave zdôrazniť zvrchovanosť Slovenska v základných kultúrno-etických otázkach, pokiaľ ide o ochranu života a ľudskej dôstojnosti, súkromný a rodinný život, manželstvo, rodičovstvo a rodinu, kultúru a jazyk, ako aj o veci s tým súvisiace, a to najmä v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania.
Návrhom sa má rozšíriť aj ústavnoprávna úprava sociálnych práv, konkrétne postavenie rodiny a ukotvenie rodičovských práv. „Navrhuje sa, aby došlo k úprave základného okruhu osôb, ktoré si môžu osvojiť maloleté dieťa, v Ústave SR. Zároveň sa navrhuje rozšírenie ústavného vymedzenia rodičovských práv, medzi ktoré sa navrhuje doplniť právo rodičov rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese, ktorý je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu,“ píše sa v materiáli.
Ustanoviť by sa tiež malo, že štátny výchovno-vzdelávací program musí byť v súlade s ústavou. Nové zmeny v ústave by podľa návrhu mali byť účinné od 1. júla tohto roka.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: TASR