Poslanci sa výnimočne zhodli. Povedali, čo si myslia o menšinách
- Parlament schválil pozmeňovací návrh, aby sa prednostne rokovalo o zákone o partnerskom spolužití
- Poslanci odsúdili teroristický útok na LGBTI+ komunitu
- Parlament schválil pozmeňovací návrh, aby sa prednostne rokovalo o zákone o partnerskom spolužití
- Poslanci odsúdili teroristický útok na LGBTI+ komunitu
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes prijali uznesenie, ktorým ostro odsúdili teroristický čin z 12. októbra, pri ktorom vyhasli životy Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča pre ich sexuálnu orientáciu. Vyjadrili hlbokú sústrasť ich rodinám a zároveň uistili všetkých príslušníkov menšín a komunít, že sú obohacujúcou súčasťou spoločnosti.
Parlament odsúdil teroristický útok na LGBTI+ komunitu
„Tento teroristický útok proti príslušníkom LGBTI+ komunity a rovnako aj plány na útoky voči židovskej komunite, politikom a ich rodinám považuje NR SR za útok na demokratický štát a tým aj na každého z nás, jeho občanov,“ uvádza sa v prijatom uznesení.
Parlament v uznesení žiada vládu SR, aby naplnila záväzky z Programového vyhlásenia Vlády SR na obdobie rokov 2021 – 2024 zamerané na zlepšenie postavenia menšín a komunít na Slovensku. Zároveň na ňu apeluje, aby navrhla opatrenia na potlačenie prejavov nenávisti vo verejnom priestore.
V prijatom uznesení sa ďalej uvádza, že parlament vyslovuje závažné znepokojenie nad pokusmi obmedzovať práva a slobody menšín a komunít žijúcich na Slovensku. Súčasne vyzýva politikov, verejne činné osoby aj médiá, aby sa vyvarovali akýchkoľvek nenávistných prejavov, ktoré ničia dobré spolunažívanie a môžu viesť k prejavom násilia.
Poslanec Tomáš Lehotský z klubu SaS predložil pozmeňujúci návrh, ktorým žiadal doplniť, že NR SR sa zaväzuje prijať legislatívne zmeny s cieľom zlepšiť život ľudí LGBTI komunity a zabezpečiť rovnosť ich práv. Návrh však neprešiel.
Minulú stredu 12. októbra zastrelil pred bratislavským LGBTI podnikom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave páchateľ dvoch ľudí a jednu osobu zranil. Motívom útoku bola nenávisť k homosexuálom, strelec svoje obete nepoznal. Podľa doterajších informácií bol páchateľom študent gymnázia pre mimoriadne nadaných žiakov Juraj K. z Bratislavy, ktorý následne po útoku spáchal samovraždu.
Parlament schválil 94 hlasmi pozmeňovací návrh Anny Zemanovej (SaS), aby sa prednostne rokovalo o zákone o partnerskom spolužití, ktorý by uľahčil život aj osobám rovnakého pohlavia, informáciu priniesol Denník N.
Rovnako schválili procedurálny návrh Róberta Haláka (OĽANO), aby parlament rokoval o uznesení, ktoré sa týka odsúdenia nenávisti voči LGBT+ a židovskej menšine. V parlamente aktuálne prebieha rozprava.
Hlboko ste urazili židovskú komunitu, vyhlásil Kuffa
„Hlboko ste urazili židovskú komunitu na Slovensko, že ju spájate s LGBTI+ komunitou,“ vyhlásil nezaradený poslanec Štefan Kuffa (ŽIVOT) počas rozpravy. „Je to urážka židovskej komunity,“ tvrdí.
„Špinavo klamete, tento človek vôbec slovenskú politiku nesledoval,“ uviedol člen Republiky a a nezradený poslanec Milan Mazurek. Počas rozpravy kričal a vinu vraha zo Zámockej hádzal na amerických neonacistov.
Návrh ponúka zlepšenie života LGBT+ ľudí
„Nejde o návrh na registrované partnerstvá, ide o návrh na partnerské spolužitie, ktorý rieši majetkové práva párov rovnakého pohlavia žijúcich v jednej domácnosti. Napríklad dedenie, nazeranie do zdravotnej dokumentácie, bezpodielové spoluvlastníctvo, vďaka ktorému si takéto páry budú môcť vziať napríklad hypotéku a pod.,“ upresnila na sociálnej sieti dnes poslankyňa za SaS Vladimíra Marcinková.
https://www.facebook.com/stranasas/posts/pfbid02RBwp6YhC4LnXNv69T6dQiTXRTCd9YWNXJHQDHxR69tzTLKmSjqBR4RidkNk9y8KNl
Marcinková uviedla, že rozumie argumentu, že je to pre queer komunitu málo, a ona osobne je som za úplné zrovnoprávnenie, avšak „to, čo by sme si my spoločne želali, žiaľ, nemá v tomto zložení parlamentu šancu na úspech“. Rovnako pripomenula, že Tomáš Valášek (PS) predložil komplexnejší návrh ako ten náš, mal 31 hlasov (vrátane hlasov SaS), čo bolo málo.
„Náš návrh ponúka zlepšenie oproti súčasnému stavu, ale nie je žiadnym prelomovým krokom. Je to podľa nás taký návrh, ktorý by aj s ohľadom na politické zastúpenie v parlamente mohol získať politickú podporu, zlepšiť aktuálny stav, a byť prvým faktickým krokom k posilneniu práv párov rovnakého pohlavia na Slovensku. Ale ani pri takomto kompromisnom návrhu nevieme s istotou povedať, že prejde. Žiaľ, taká je politická realita,“ vysvetľuje politička.
Poslankyňa informuje, že v rámci legislatívneho procesu ide hlasovanie v prvom čítaní, až v druhom čítaní sa dajú v návrhu robiť zmeny pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Kristián Čekovský (OĽANO) avizoval, že chce priniesť pozmeňujúci návrh, ktorý by úpravu posunul ešte ďalej smerom k registrovaným partnerstvám.
„My, samozrejme, každé takéto vylepšenie zákona podporíme, ale treba na to nadpolovičnú väčšinu prítomných poslancov. Dokáže ju Kristián Čekovský pre svoj pozmeňujúci návrh získať? Ja si veľmi želám, aby sa mu to podarilo. Je súčasťou koalície, má na to najväčšie šance,“ uviedla Marcinková.
„Nemusíme robiť nič, alebo sa môžeme snažiť posúvať malými krokmi. Všetko sa v tomto momente vybojovať nedá. Ja tento návrh vnímam ako prvý krok vpred, ako referendum o tom, kto v parlamente má citlivosť a ochotu robiť pozitívne zmeny v prospech všetkých občanov Slovenska bez rozdielu, a kto nie,“ uzavrela svoj príspevok poslankyňa.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, SITA