Poslanci schválili opravenú novelu trestného zákona
- V utorok pokračovali poslanci rokovaním o novele Trestného zákona
- Do diskusie sa prihlásili štyria poslanci
- Je dohlasované
- V utorok pokračovali poslanci rokovaním o novele Trestného zákona
- Do diskusie sa prihlásili štyria poslanci
- Je dohlasované
Ako sme ťa informovali už v predchádzajúcom článku, dnes pokračuje mimoriadna schôdza Národnej rady. Celé dianie sme sledovali aj naživo. Prítomní politici v utorok rokovali v skrátenom legislatívnom konaní o návrhu novely Trestného zákona. Legislatívu totiž v pondelok posunuli poslanci do druhého čítania.
V utorok ju definitívne schválili v treťom čítaní. Za legislatívnu zmenu hlasovalo 77 poslancov zo 121 prítomných, 44 opozičných poslancov sa zdržalo. Opozícia dopredu avizovala, že novelu nepodporí.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) predložil na utorkové rokovanie ústavnoprávneho výboru pozmeňovacie návrhy, ktoré precizujú definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu. Výbor odporúčal poslancom schváliť legislatívu aj s týmito zmenami.
Čo sa mení
Proti zákonu nehlasoval žiadny zákonodarca, 44 sa ich zdržalo. Z vládneho Hlasu boli za všetci, rovnako zo Smeru a SNS. Za stranu Andreja Danka bol neprítomný len Peter Kotlár a svojim hlasom neprispel ani Viliam Zahorčák za Smer, ktorý sa rovnako nedostavil. Vyplýva to z údajov zverejnených na webovom sídle NR SR.
Poslanci predtým odobrili aj koaličný pozmeňujúci návrh, ktorý precizuje definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu, pripomína TASR. Prítomní schválili, aby sa v prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ uplatňoval obligatórny trest odňatia slobody, ak horná hranica trestnej sadzby ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.
Parlament odobril aj zavedenie pojmového vymedzenia finančných záujmov EÚ. V rámci trestných činov marenie výkonu správy daní, nepriama korupcia a prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody sa navrhuje zosúladiť sadzby trestu odňatia slobody s požiadavkami plynúcimi z príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ.
Agentúra dopĺňa, že do Trestného zákona sa zavádza aj úprava posudzovania vplyvov zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby pri trestných činoch, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ. Legislatíva má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
Opozícia je proti
SaS včera avizovala, že nebudú hlasovať za novelu Trestného zákona, ktorej návrh je súčasťou programu júlovej mimoriadnej schôdze parlamentu. Na pondelkovej tlačovej konferencii to avizoval predseda strany Branislav Gröhling. Pýta sa, prečo ide koalícia opätovne meniť Trestný zákon, píše Teraz.
„Nevedia napísať ani jeden zákon tak, aby ho následne niekoľkokrát nemuseli meniť,“ zdôraznil Gröhling. Vláda podľa neho priznala, že predošlou veľkou novelou Trestného zákona nezodpovedne ohrozila eurofondy. Naznačil, že rozprava k navrhovanej legislatíve by mohla byť predčasne ukončená, ak by mala trvať veľmi dlho.
Na chyby upozorňovala aj Mária Kolíková. „Toto, čo pripravili, nie je to, čo je v smernici, ktorú sa týmto snažia akože rešpektovať,“ povedala. Je podľa nej dobré, že európske peniaze budú mať prísnu právnu úpravu, hovorila však o rezignácii koalície na boj proti korupcii, „ak sa to týka našich peňazí“.
Problém s európskymi peniazmi vidí aj strana Progresívne Slovensko. Skrátené legislatívne konanie podľa poslankyne Beáty Jurík ohrozilo čerpanie týchto financií. So schváleným návrhom podľa nej nebude Európska komisia spokojná.
„Keby ste vtedy túto novelu nešili horúcou ihlou, ale postupovali riadnym legislatívnym procesom, keby ste od začiatku diskutovali, konzultovali s EK, tak ako sa to má robiť, tak dnes sme tu nemuseli byť,“ citovala Pravda poslankyňu Jurík. Návrh označila za novelu novelizovanej novely Trestného zákona.
Jurík tiež tvrdí, že skráteným konaním vláda len potvrdila, že upozornenia zo strany opozície boli oprávnené. „Dnes ste potvrdili, že vaša novela nebola v súlade s právom EÚ,“ uviedla v pondelok.
Koalícia je spokojná
Denník N informuje, že v koalícii sú s výsledkom hlasovania spokojní. Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar povedal, že by na novele Trestného zákona nič nemenil. Opozícii tiež povedal, že z viac než 400 novelizovaných bodov zákona namietal Ústavný súd len tri. „Sme tu tieto dva dni preto, lebo opozičná politika v Bruseli priviedla Európsku komisiu k pochybnostiam,“ doplnil Gašpar na adresu opozície.
Boris Susko zas podľa portálu tvrdí, že novelizácia Trestného zákona má byť v súlade so smernicou EÚ. Hovorí, že podľa neho nehrozí žiadna pochybnosť o tom, ako sa má novela aplikovať v praxi. Na jej nejasnosti upozorňuje dlhodobo opozícia.
Poslankyňa za Smer Zuzana Plevíková zas na sociálnej sieti napísala, že dnes v pléne prebiehali zo strany opozície samé zavádzania. „Že vraj sa v súvislosti s predchádzajúcou novelou Trestného zákona nehovorilo o tom, ako a či vôbec vláda komunikuje a komunikovala s Európskou komisiou a ďalšími inštitúciami EÚ. S Komisiou sa komunikovalo neustálne a aj sa o tom verejne hovorilo,“ uviedla.
Progresívne Slovensko obvinila, že ich „europoslanci behali po inštitúciách EÚ a šírili zlé meno SR a lobovali za to, aby nám boli peniaze z Bruselu priškrtené“. Tvrdí, že aj keď PS hovorí, že to nie je pravda, je to fakt. „No a pravda je tá, že zo strany Bruselu je tu šikana a dvojaký kilometer v súvislosti s novelizáciou Trestného poriadku a premlčacími dobami v Českej republike a u nás. Keďže, keď sa u bratov Čechov riešili premlčacie doby, takýto cirkus veru nebol…“ uzavrela.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.