Poslanci schválili opravenú novelu trestného zákona
- V utorok pokračovali poslanci rokovaním o novele Trestného zákona
- Do diskusie sa prihlásili štyria poslanci
- Je dohlasované
- V utorok pokračovali poslanci rokovaním o novele Trestného zákona
- Do diskusie sa prihlásili štyria poslanci
- Je dohlasované
Kritika opozície aj zmeny v NR SR
Boris Susko na tlačovej konferencii povedal, že účelom schválenej novely Trestného zákona je najmä ochrana záujmov Slovenskej republiky. Dodal, že sa minimalizujú riziká, že by Slovensko mohlo prísť o akékoľvek zdroje z EÚ. Informovala o tom agentúra TASR.
Hovorí, že trestné sadzby sú rovnaké vo vzťahu k slovenským a aj k európskym peniazom. „Nemenia sa, aby boli inak pre účely finančných záujmov EÚ a nášho domáceho poriadku,“ povedal s tým, že o výške trestnej sankcie rozhoduje súd.
Tibor Gašpar zas tvrdí, že dnešná schôdza bola „práve preto, lebo slovenská opozícia robí v Bruseli politiku proti Slovensku.“ Opozícia podľa neho podsúva skreslené informácie a dezinformácie, na základe ktorých Európska komisia prichádza s rôznymi požiadavkami, „ktoré buď máme dávno riešené aj v našom trestnom práve, alebo sú nad rámec toho, čo sa požaduje od iných členských krajín EÚ“.
Predseda poslaneckého klubu Smer Ján Richter zas hovoril o príprave zmien v rokovacom poriadku NR SR. Hovoriť sa o tom malo aj na poslaneckom grémiu. „Som presvedčený, že do konca kalendárneho roka by sme mali prijať novelu rokovacieho poriadku,“ uviedol.
Upozorňujú na chyby
Predseda KDH Milan Majerský hovorí, že od samotného začiatku procesu bola novela Trestného zákona „spackaná“. Majerský to uviedol v utorok po ukončení mimoriadnej schôdze k úpravám v Trestnom zákone reagujúcim na pripomienky Európskej komisie. Správu priniesla TASR.
„Zdržali sme sa ako jednotná opozícia. Pretože celá táto novela bola spackaná,“ okomentoval rázne. Poukázal, že za osem mesiacov bol zákon päťkrát novelizovaný. Vyzdvihol tiež návrhy KDH, ktoré podľa neho malo pripravenú vlastnú novelu z dielne Viliama Karasa.
Agentúra zverejnila aj reakcie poslancov SaS. Predseda opozičnej strany SaS a poslanec NR SR Branislav Gröhling hovorí, že novela Trestného zákona vytvára dva typy korupcie. Podľa neho bude trestná činnosť s prostriedkami EÚ na Slovensku trestaná prísnejšie.
„Európska korupcia sa bude trestať prísnejšie ako slovenská. Dávajú jasne najavo, že peniaze v rámci EÚ budeme chrániť, pretože oni to od nás požadujú, ale peniaze všetkých ľudí na Slovensku kľudne môžu rozkrádať a budú tam veľmi ľahké tresty,“ povedal predseda liberálov.
Bývalá ministerka spravodlivosti zas reagovala na dezinformácie, na základe ktorých mala Európska komisia tlačiť na zmenu v Trestnom zákone. „Opozícia nemá absolútne žiadny priestor na to, aby ovplyvňovala rozhodnutia a kroky Európskej komisie,“ podotkla.
Schválenie novely Trestného zákona kritizuje aj predseda PS Michal Šimečka. To, že sa musela schôdza uskutočniť považuje za dôkaz toho, že opozícia i odborníci mali pravdu, keď upozorňovali na možné ohrozenie čerpania eurofondov prijatím decembrových úprav v zákone.
„Teraz po šiestich mesiacoch musela aj vládna väčšina priznať, že to mala zle, že to bolo treba naprávať už na niekoľkýkrát a že to bolo v rozpore s európskym právom,“ povedal v utorok. Odmietol zvaľovanie viny na opozíciu či vyjadrenia o tom, že „huckali“ Európsku komisiu proti Slovensku. Na záver označil za kľúčové postaviť dnes hrádzu nie liberalizmu, ale amaterizmu tejto vlády.