Posledná nabíjačka, ktorú budeš potrebovať. Slovenská firma ponúka revolučné eko výrobky
- Ku každému zariadeniu je nutná nabíjačka, ich priemerná životnosť je len dva roky
- Väčšina ľudí má niekoľko zbytočných nabíjačiek doma, prispievajú k hromadám elektroodpadu
- Aj na Slovensku už existuje ekologická alternatíva s prijateľnou cenou
- Ku každému zariadeniu je nutná nabíjačka, ich priemerná životnosť je len dva roky
- Väčšina ľudí má niekoľko zbytočných nabíjačiek doma, prispievajú k hromadám elektroodpadu
- Aj na Slovensku už existuje ekologická alternatíva s prijateľnou cenou
Pokazenej nabíjačky sa obáva mnoho ľudí. Preto mnoho užívateľov smartfónov a inej drobnej elektroniky často kupuje nové náhradné káble a adaptéry k svojim zariadeniam, aj keď ich aktuálne nepotrebujú alebo ich už majú doma niekoľko.
Nabíjačky totiž patria k jedným z najkazovejších zariadení, no elektronika bez nich nefunguje vôbec. Medzi najčastejšie poruchy patrí:
- zlomený kábel,
- porušený kábel,
- vypálená poistka adaptéra,
- nestabilné výstupné alebo vstupné napätie.
Nabíjačky ľudia nakupujú stále viac. Oproti roku 2022 sa ich tak v minulom roku predalo o 5,5 % viac.
Obľube sa tešia najmä klasické káblové nabíjačky, napriek tomu, že si pri výbere značky ľudia často lámu hlavu. Originálne nabíjačky, ktoré predávajú ako príslušenstvo výrobcovia elektroniky, sú finančne náročné, preto ľudia radšej siahajú po náhradách. Startitup skúmal, aké majú možnosti.
Napriek všeobecnému názoru, že originálne nabíjačky sú omnoho kvalitnejšie a nekazia batériu, náhrady môžu byť rovnako spoľahlivé. Napríklad káble a adaptéry Mobilonline sľubujú užívateľom dlhšiu životnosť, rýchle nabíjanie a navyše sú ekologické.
Za kvalitnú nabíjačku nemusíš minúť polovicu výplaty
Priemerná cena originálneho adaptéru na iPhone sa pohybuje od 25 eur, podľa toho, o aký výkon nabíjačky ide. 25 eur zaplatíš za klasickú 20 W nabíjačku, ktorá je vhodná na väčšinu iPhonov, pre iné zariadenia je však už pomerne slabá. Adaptér má pritom port iba na USB-C, takže môžeš nabíjať len jedno zariadenie.
Podobne na tom sú aj adaptéry na Samsung. 25 W nabíjací adaptér s USB-C portom originál Samsung sa pohybuje na cene 22,90 eura. Ak chceš k adaptéru možnosť multi-device nabíjania, zaplatíš si už o niečo viac – vyše 40 eur.
Na druhej strane, 12 W adaptér Mobilonline kúpiš už od necelých 12 eur s možnosťou nabíjania dvoch zariadení vďaka portu USB-C a USB-A, ktoré sú na nabíjačke dostupné. 3-portovú 65 W nabíjačku s dvomi USB-C a jedným USB-A môžeš v Mobilonline kúpiť už za necelých 20 eur.
Prémiové ekokáble z kevlaru, ktoré sú silné, s dĺžkou 1,2 metra, môžeš k adaptéru kúpiť už za necelých 13 eur, pričom sa dajú nájsť v rôznych variantoch koncoviek, od USB-C/USB-C až po USB-A/Lightning.
Nabíjanie aj telefonovanie môže byť eko
Ekologickejšie nabíjanie prispieva nielen k rýchlemu nabitiu zariadenia, ale zároveň k udržateľnosti, ktorá je stále aktuálnejšou témou.
Ekologické riešenia nabíjačiek znižujú množstvá elektroodpadu a tým chránia životné prostredie. V prípade ekonabíjačiek Mobilonline ich dlhšia životnosť zabezpečí, že nemusíš meniť nabíjačku každé dva roky, čím sa produkcia odpadu ešte znižuje.
Jednou zo spoločností, ktoré sa na Slovensku snaží presadiť ekológiu vo svete elektroniky je práve Mobilonline. Sústredia sa na predlžovanie životného cyklu produktov, znižovanie energetickej náročnosti výroby a výkupom starých zariadení zabezpečujú správne nakladanie a recykláciu elektronických zariadení.
Okrem ekologických nabíjačiek a zelenej iniciatívy Mobilonline na Slovensko prinieslo aj vôbec prvý ekologický telefón. Ich Mobiola MB3120 je tlačidlový telefón s jednoduchým ovládaním určený najmä pre seniorov.
Telefón ponúkajú v dvoch alternatívach – modrý alebo biely variant s klasickým dizajnom. Telefón vznikol v spolupráci so spoločnosťou Mobiola, ktorá ako jediná dokázala takýto telefón vyrobiť.
Ekofón je dostupný aj v ekologickom balení spoločne s recyklovateľným ekokáblom určeným na jeho nabíjanie.
Priemerná nabíjačka vydrží dva roky
Podľa zahraničnej štúdie priemerne vydrží jedna nabíjačka pri dennom využívaní zhruba dva roky, za predpokladu, že s ňou narábaš správne. Medzi najčastejšie chyby nabíjačiek pritom patrí pretrhnutie kábla alebo dlhá doba nabíjania.
V štúdii až 47 % respondentov uviedlo, že s rýchlosťou nabíjania nie sú úplne spokojní. Ďalších 47 % sa obáva, že má nabíjačiek priveľa. Problémom v mnohých prípadoch je aj kompatibilita. Nabíjačky originálne kúpené na nabíjanie telefónov viac ako polovici respondentom sedeli na nabíjanie iných zariadení.
Ďalším problémom bolo, že 62 % opýtaných sa stretlo s problémom, kedy neoriginálne nabíjačky neboli kompatibilné s ich zariadením, a rovnaký počet respondentov mal zmätok, ako správne vybrať nabíjačku.
Napríklad slovenské ekonabíjačky od Mobilonline tento problém vyriešili. Vzhľadom na to, že adaptéry sú bežne dostupné s USB-C a USB-A, čo je klasický USB port, sú vhodné na nabíjanie najrôznejších zariadení.
Káble k týmto adaptérom sú navyše vyrobené zo silikónu alebo kevlaru. Silikón poskytuje zvýšenú odolnosť voči tekutinám, je pružný a odolný voči zamotaniu a navyše príjemný na dotyk.
Prémiový kevlar je materiál, ktorý je v podstate nezničiteľný, využíva sa aj na výrobu odolných nepriestrelných viest či taktického oblečenia. Káble sú pružné a ohybné, pritom pevné a nepodliehajú bežným poškodeniam pri skrčení kábla počas nabíjania.
Nabíjačky sa v domácnostiach zbytočne kopia
Nabíjacie káble, ako aj samotné adaptéry sú súčasťou bežného života každého Slováka. Mnoho ľudí má doma niekoľko kusov starých nabíjačiek s rôznymi portami, ktoré však už v dnešnej dobe nevyužije. MicroUSB už sa nachádza v pomerne málo zariadeniach a Lightning káble k iPhonom tiež nahradili USB-C.
Nabíjacie káble totiž postupne získavajú univerzálnosť. Rôzne smartfóny či akékoľvek tablety vyrobené tento rok už musia mať možnosť nabíjania pomocou USB-C koncovky. Do jari 2026 k nim majú pribudnúť aj notebooky.
Štandardný port spoločný pre všetky zariadenia schválil Európsky parlament už v roku 2022 ako odozvu na narastajúcu hromadu elektronického odpadu v Európe. Každoročne sa v EÚ totiž priemerne vyhodí až 11-tisíc ton elektroodpadu.
Podľa ich štatistík, každý človek žijúci v EÚ má doma najmenej tri nabíjačky, hoci pravidelne používa jednu, maximálne dve. Napriek tomu však až 38 % Európanov uviedlo, že minimálne raz nemohli nabiť svoje zariadenie, pretože nemali kompatibilnú nabíjačku.
Snahou europarlamentu je v tomto prípade dosiahnuť, aby každému stačila jedna nabíjačka, ktorou môže nabiť všetky svoje zariadenia. Problémom však môže byť aj priemerná životnosť nabíjačiek, ktoré sa rýchlo kazia.
Pre tých, ktorí majú staršie zariadenia, žiaľ, platí, že musia využívať také konektory, ktorými ich zariadenie disponuje. Riešením by však mohli byť napríklad adaptéry Mobilonline, ktoré majú viacero slotov na nabíjanie.
S týmito adaptérmi vieš nabíjať dve alebo tri zariadenia naraz a stále pritom využívať možnosť rýchlonabíjania, ak ho tvoje zariadenie podporuje. Väčšina novších modelov však rýchlonabíjaním disponuje.
Prečo môže byť nabíjačka nekompatibilná so zariadením?
Ak zapojíš zariadenie na nabíjačku, ktorá ti predtým bez problémov nabila iné zariadenie, je pravdepodobne problém s kompatibilitou. Kábel môže mať správne porty, ale adaptér môže mať nesprávne napätie či prúd.
- Nesprávne napätie (V): Ak nabíjačka poskytuje vyššie alebo nižšie napätie, než zariadenie potrebuje, môže to spôsobiť poškodenie batérie alebo zlyhanie nabíjania.
- Nedostatočný prúd (A): Ak nabíjačka nedokáže poskytnúť dostatočný prúd, zariadenie sa bude nabíjať veľmi pomaly alebo vôbec.
Iným problémom môže byť protokol nabíjania alebo kompatibilita s typom batérie. Adaptéry od Mobilonline preto používajú najmodernejšie protokoly.
Nabíjací protokol Power Delivery ponúka flexibilitu v nabíjaní rôznych zariadení. Týmto protokolom sa automaticky prispôsobí napätie a prúd podľa parametrov pripojeného zariadenia. Jediným adaptérom tak dokážeš nabiť doma či na cestách všetky svoje zariadenia.
Konkrétne ich eko 3-portová nabíjačka so 65 W dokáže nabiť tri zariadenia a navyše zabezpečí rýchle nabíjanie všetkých zariadení naraz. Chcem nabíjať naraz všetky moje zariadenia →