Posledné kilá sa chudnú najťažšie. Kvôli novej štúdii je jasné prečo

  • Chudnutie je sprevádzané vysokým apetítom
  • Žalúdok vysiela signály do mozgu o tom, či sme hladní
  • Náš žalúdok môže prijať viac kalórií ako si myslíme
pjimage (48)
Unsplash/ Louis Hansel, Unsplash/Jonathan Borba
  • Chudnutie je sprevádzané vysokým apetítom
  • Žalúdok vysiela signály do mozgu o tom, či sme hladní
  • Náš žalúdok môže prijať viac kalórií ako si myslíme

Všetci to poznáme: rozhodneme sa cvičiť, zodpovedne pristupujeme ku kalóriám a snažíme sa chudnúť. Po dobrom štarte však narazíme na to, že schudneme len pár kíl, ak vôbec.

Pri diéte a chudnutí existujú dva základné dôvody, prečo sa chudnutie po čase spomaľuje.

Ako píše web Science Alert, prvým dôvodom môže byť to, že dochádza k spomaleniu metabolizmu. So stratou hmotnosti sa strácajú aj kalórie. Dochádza k tomu, pretože na udržiavanie ľahšieho tela je potrebné menšie množstvo kalórií.

Napríklad podľa Know Ridge 45-ročný muž s výškou 175 centimetrov, ktorý váži 90 kilogramov by musel znížiť príjem kalórií z 3 200 na 2 270 kalórií za deň, aby stratil 15 kilogramov za šesť mesiacov.

Druhým dôvodom, prečo je chudnutie v neskoršej fáze ťažšie, je to, že chudnutie je sprevádzané so zvýšeným apetítom: čiže máme väčšiu chuť do jedla. Hormón leptín hovorí nášmu mozgu, koľko tuku sa ukladá v našom tele. Keď máme viac uloženého tuku, leptín zvyšuje a znižuje chuť do jedla.

Akonáhle však stratíme telesný tuk, leptínová „brzda,“ na našej chuti do jedla sa čiastočne uvoľní, čo nás trochu viac vyhladuje. Tieto zmeny a účinok zásob nášho telesného tuku akosi stabilizujú telesnú hmotnosť.

zdroj: Unsplash/ Pinar Kucuk

Žalúdok nás môže oklamať

Sme hladní vtedy, keď náš žalúdok vyšle signál do mozgu, že je prázdny alebo poloprázdny.

Podľa Yahoo! ignorovanie týchto signálov z nášho žalúdka nás necháva prejedať sa. Dôvodom je skutočnosť, že náš žalúdok je schopný prijať viac kalórií, ako si myslíme.

Podľa nedávnej štúdie, kde účastníci dostali pizzu na obed a mali ju jesť dovtedy, pokým sa necítili plní. Jedli 1 580 kalórií. Keď boli požiadaní, aby jedli čo najviac, zjedli dvojnásobne toľko, čiže ich dennú potrebu kalórií v jednom jedle. To potvrdilo, že sme takmer vždy pripravení jesť a sme schopní jesť nad stupeň našej pohodlnej plnosti.

To, či sme plní je určené obsahom tuku, uhľohydrátov a bielkovín v jedle a celkovým objemom. Ak jedlo obsahuje viac vlákniny, skôr nás zasýti. Preto je ťažké sa prejesť potravinami ako sú ovocie, či zelenina.

Ak by účastníci dostali namiesto pizze jablká, nemohli by zjesť 1 580 kalórií. V jablkách je koncentrácia kalórií 50 kcal na 100 gramov, čiže na konzumáciu 1 580 kalórií by museli zjesť viac ako 3 kilogramy jabĺk.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencealert.com, uk.news.yahoo.com, knowridge.com

Najnovšie videá

Trendové videá