Posledné prieskumy pred eurovoľbami: PS stráca na sile, prekvapiť môže aj doterajší outsider

  • Prieskum Ipsosu predpovedá výhru Smeru
  • Prieskum agentúry SCIO sa zameral na voličov jednotlivých strán
  • Najviac priaznivcov stráca SNS a Slovensko
Na snímke vlajka Slovenska a pútač v Bruseli na eurovoľby.
Ilustračné foto TASR/AP Photo,TASR/Jaroslav Novák
  • Prieskum Ipsosu predpovedá výhru Smeru
  • Prieskum agentúry SCIO sa zameral na voličov jednotlivých strán
  • Najviac priaznivcov stráca SNS a Slovensko

Do volieb do Európskeho parlamentu ostávajú len 3 dni a podľa najaktuálnejších prieskumov to vyzerá tak, že dopadnú podobne ako tie parlamentné v novembri minulého roku. O inom výsledku nehovorí ani prieskum agentúry Ipsos, ktorý si dal vypracovať Denník N.

Na prvej priečke sa umiestnila strana Smer-SD, ktorých by volila takmer štvrtina slovenských voličov – presnejšie 24,6 %. O niečo menej voličov by krúžkovalo hnutie Progresívne Slovensko. To by skončilo na druhom mieste so ziskom 21, 9 %.

Nasledovali by strana Hlas-SD s 11, 2 %, hnutie Republika, ktoré by oproti parlamentným voľbám zaznamenalo väčší úspech s 8,7 % a aj KDH s 6,3 %.

Nad hranicou zvoliteľnosti sú aj strany SaS, Demokrati a po prvýkrát tiež maďarská Aliancia. Všetky tri subjekty by získali zhruba 5 % hlasov.

Danko sa nepoteší

Na to, ktorým stranám voliči pribúdajú a ktorým práve naopak odchádzajú sa detailne pozrela aj agentúra SCIO. Výsledky tohto prieskumu môžu byť aj akýmsi ukazovateľom toho, aké budú preferencie voličov v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu.

Prieskum ukázal, že najväčší odliv voličov hrozí SNS a hnutiu Slovensko. Naopak noví podporovatelia mieria najmä do hnutia Republika, píše sa v tlačovej správe. Agentúra SCIO zrealizovala prieskum so zameraním na voľby do Európskeho parlamentu v dňoch 24. mája – 2. júna 2024. Respondentov sa pýtali telefonicky a oslovili reprezentatívnu vzorku 1 000 respondentov.

Z porovnania odpovedí, koho respondenti volili v jesenných voľbách do NR SR a koho sa chystajú voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu, je zrejmé, že najväčší odliv voličov hrozí Slovenskej národnej strane. Ich voliči sa budú presúvať k iným stranám.

Napríklad až 40 % jej voličov deklarovalo, že sa chystá voliť SMER-SSD. Ďalších 20 % zas bude voliť Hnutie Republika. Verní Andrejovi Dankovi sú len niektorí. Len 20 % aktuálnych voličov plánuje opäť voliť SNS. To je jeden z dôvodov, prečo táto strana v prieskume výrazne zaostáva pod zvoliteľnou hranicou 5 %, dodáva SCIO.

Ako by volili voliči SNS

Prieskum agentúry SCIO.
zdroj: Agentúra SCIO

Výsledky prieskumu nepotešia ani Igora Matoviča. Agentúra uvádza, že v hnutí Slovensko (bývalé OĽANO) je situácia podobne vážna. 42 % voličov plánuje aj v eurovoľbách dať hlas tomuto hnutiu, avšak viac ako polovica voličov plánuje tentoraz voliť Progresívne Slovensko.

Niektoré hlasy odovzdajú aj strane Sloboda a Solidarita či Demokratom. Ak to tak naozaj bude, hnutie Slovensko to zrazí pod hranicu zvoliteľnosti.

Ako by volili voliči hnutia Slovensko

Prieskum agentúry SCIO.
zdroj: Agentúra SCIO

„Opačnej situácii čelí hnutie Republika, ktoré okrem svojich vlastných voličov z volieb do NR SR, ktorých má najvernejších zo všetkých politických strán, zbiera vo veľkom aj voličov SMERu-SSD, Hlasu-SD a SNS. To jeho preferencie oproti výsledku vo voľbách do NR SR takmer zdvojnásobuje,“ informuje Martin Klus, zakladateľ a hlavný analytik agentúry SCIO.

Klus ďalej dodáva, že pokiaľ ide o vernosť voličov, spokojní môžu byť aj v Progresívnom Slovensku. „To si vyberá nielen 91 % pôvodných voličov, ale získava aj nových, o. i. tých, ktorí sa na voľbách do NR SR nezúčastnili, a teda aj prvovoličov,“ uzatvára Klus.

Prvý prieskum po atentáte

Agentúra tiež realizovala prvý prieskum preferencií politických strán po atentáte na premiéra. Respondentov sa pýtali, koho by volili po 15. máji. Dá sa konštatovať, že veľa sa nezmenilo. Z výsledkov ich prieskumu vyplýva, že Smer ostáva aj naďalej najpopulárnejšou stranou v našej krajine. Prieskum bol realizovaný v dňoch 17. až 20. mája na vzorke tisíc respondentov.

Išlo vôbec o prvé meranie preferencií politických strán v prípade volieb do Národnej rady SR po atentáte na premiéra. Z prieskumu jasne vyplynula dominancia Smeru (24,1 %), ale aj pomerne výrazne stúpajúca popularita hnutia Republika (8,1 %).

To sa po parlamentných voľbách ocitlo mimo hranicu zvoliteľnosti, avšak dnes je podľa prieskumu štvrtou najsilnejšou stranou na Slovensku. 

„Akokoľvek, dá sa predpokladať, že výsledky volieb do Európskeho parlamentu nebudú kopírovať tento prieskum, keďže na týchto voľbách doposiaľ vždy participoval iný typ voliča a zároveň sa už štyrikrát po sebe potvrdila aj podstatne nižšia účasť ako vo voľbách do NR SR. Detailnejšie sa voľbám do Európskeho parlamentu budeme venovať v ďalšom reprezentatívnom prieskume, ktorý plánujeme počas budúceho týždňa,“ opísal výsledky Martin Klus.

Zdroje: Tlačová správa agentúry SCIO, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá