Posledný novoročný prejav prezidentky Čaputovej: Jasne pomenovala, čo je najväčšou brzdou Slovenska
- Prezidentka Čaputová vystúpila s tradičným novoročným príhovorom
- Ešte predtým sa zúčastnila na slávnostnej svätej omši
- Prezidentka Čaputová vystúpila s tradičným novoročným príhovorom
- Ešte predtým sa zúčastnila na slávnostnej svätej omši
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vystúpila s tradičným novoročným príhovorom. Príhovor vysielala RTVS na Jednotke. Ešte predtým sa zúčastnila na slávnostnej svätej omši pri príležitosti štátneho sviatku výročia vzniku Slovenskej republiky.
„Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania, prajem vám na prahu nového roka veľa zdravia, spokojnosti a porozumenia. Dnes si pripomíname 31. výročie našej štátnosti. Želám vám, aby rok 2024 priniesol viac pokoja a stability.“
„Naše súkromné priania aj očakávania od nastávajúceho roku sa môžu líšiť. No takmer v každom z nás sa v tejto chvíli ukrýva nádej, že budú naplnené. Že aj keď prídu komplikácie a ťažkosti, podarí sa nám ich vyriešiť a veci sa vyvinú k lepšiemu,“ uviedla v úvode prejavu Čaputová.
Prezidentka: Hrubosť, vulgárnosť a klamstvo nie sú prejavom sily, ale slabosti
„Nevraživosť sa stáva sprievodným znakom verejného života. Prelieva sa však aj do našich rodín, domácností, do bežných vzťahov medzi ľuďmi. Hrubosť, vulgárnosť a klamstvo nie sú prejavom sily, ale slabosti. Uchyľujú sa k nim slabí ľudia, na ktorých takéto správanie robí dojem, preto ho opakujú.“
„Skutočná sila spočíva v pokoji a nadhľade. A tou najväčšou silou je schopnosť mať pod kontrolou samého seba,“ pokračovala prezidentka.
Podľa Čaputovej „nie náhodou patrí k atribútom demokracie schopnosť vymieňať si názory a kultúrne komunikovať, rešpektovať iných ľudí, hoci aj s odlišnými postojmi“.
„Tieto vlastnosti a kvality sa ukázali byť nevyhnutným predpokladom pre to, aby ľudia dokázali vedľa seba existovať a tvoriť funkčnú spoločnosť. Sú to normy vytvorené rokmi vývoja,“ povedala Zuzana Čaputová.
Prezidentka tiež poukázala na aktívnych občanov a mimovládne organizácie, ktoré dlhodobo zabezpečujú funkcie v oblastiach sociálnej starostlivosti, vzdelávania, ochrany životného prostredia či pri presadzovaní práv menšín. Slováci sa tiež môžu spoľahnúť na samosprávy, ktoré podľa nej opäť potvrdili svoju životaschopnosť a profesionalitu a v meniacej sa dobe boli stabilizačným prvkom fungovania štátu.
Hlava štátu vo svojom príhovore vyzvala aj na adresnú pomoc ľuďom, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli na pokraji prežitia. Zároveň apelovala na záujem o mladých ľudí. „Potrebujeme im vytvoriť bezpečné školské prostredie, zanechať im funkčný dôchodkový systém, udržateľné verejné financie a nenechať ich v neistote pri riešení klimatickej krízy,“ poznamenala Čaputová.
Ďalej povedala, že „potrebujeme jednoducho viac pravdy a lásky, nech to znie akokoľvek pateticky“.
Všetci podľa nej potrebujú viac láskavosti a porozumenia v komunikácii, v interakciách, a to aj keď spolu nesúhlasia. „Ľudia nesmú cítiť ohrozenie, ale istotu a spolupatričnosť k svojej komunite, k svojmu okoliu, aby dokázali spájať svoje schopnosti a sily,“ doplnila.
Zdroj: RTVS