Posledný popravený Slovák beštiálne vraždil pred 33 rokmi. „Pre trest smrti neexistuje ospravedlnenie,“ tvrdí Komisia

  • 10. október poznáme ako Svetový deň proti trestu smrti
  • Zrušenie tohto trestu je dnes podmienkou pre vstup Rady Európy
  • Príbeh posledného odsúdeného Slováka je skutočne drastický
Slovenský vrah Štefan Svitek, posledný Slovák odsúdený na trest smrti a šibenica
YouTube/Viktor Hronec/Reprofoto Wikimedia Commons/Robert Runyon
  • 10. október poznáme ako Svetový deň proti trestu smrti
  • Zrušenie tohto trestu je dnes podmienkou pre vstup Rady Európy
  • Príbeh posledného odsúdeného Slováka je skutočne drastický

10. október je vo svete známy ako Svetový deň proti trestu smrti. V roku 2003 ho vyhlásila svetová koalícia proti trestu smrti (WCADP). Ide o medzinárodnú alianciu mimovládnych organizácií, advokátskych združení, miestnych samospráv a odborov.

Trest smrti bol kedysi formou najvyššieho možného trestu za spáchanie trestného činu aj na Slovensku. Od jeho zrušenia na Slovensku prešlo iba 32 rokov. Na našom území ho využívali za čias Uhorska, Rakúsko-Uhorska, Slovenského štátu počas druhej svetovej vojny aj v období Česko-Slovenska. Zakázaný bol v roku 1990, kedy ho ako formu najvyššieho trestu nahradil trest odňatia slobodu na doživotie.

Ľudské práva

Trest smrti, nech sa v očiach pobúrených a zranených ľudí zdá akokoľvek spravodlivý, je podľa Európskej komisie „porušením najzákladnejšieho ľudského práva, ktorým je právo na život, a pre trest smrti neexistuje ospravedlnenie“.

Dnes sa zrušenie trestu smrti považuje za prirodzenú podmienku na vstup do Rady Európy.  Tento rok bude desiaty októbrový deň venovaný úvahám o vzťahu medzi používaním trestu smrti a mučením alebo iným krutým, neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním alebo trestom.

Druhy mučenia sú podľa WCADP rozmanité a početné. Koalícia uvádza, že fyzické alebo aj psychické mučenie sa často využíva s cieľom vynútiť si priznanie k trestným činom počas vypočúvania. 

Organizácie Amnesty Inernational medzi uvádza päť štátov, ktoré v roku 2021 popravili najviac ľudí na svete. Ide konkrétne o Čínu, Irán, Egypt, Saudskú Arábiu a Sýriu. Usmrtenie sa vlani najčastejšie uskutočňovalo sťatím hlavy, obesením, použitím smrteľnej injekcie či zastrelením.

Amnesty International zastáva názor, že trest smrti porušuje ľudské práva, najmä právo na život a právo na život bez mučenia a krutého, neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania.

Obe práva sú chránené Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, ktorú prijala Organizácia Spojených národov (OSN) v roku 1948. Do konca roka 2021 zrušilo trest smrti celkovo 108 krajín. Naopak, udelenie hrdelného trestu odsúdeným umožňuje 55 krajín, informuje agentúra TASR.

Štefan Svitek

Posledným Slovákom odsúdeným na trest smrti bol rodák z Podbrezovej Štefan Svitek. Ako uvádza kriminalistika.eu, v roku 1989 ho odsúdil krajský súd v Banskej Bystrici po tom, ako spáchal mimoriadne beštiálnu trojnásobnú vraždu.

Svitek bol počas svojho života viackrát zadržaný a vo väzniciach strávil spolu viac ako 8 rokov. Oženil sa so ženou, ktorá mala dcéru z prvého manželstva. Neskôr sa im taktiež narodilo dievča. Manželka následne otehotnela i s tretím dieťaťom, to však nedonosila.

27-ročný Podbrezovčan zvykol popíjať a keď ho alkohol ovládal, mal aj agresívne výčiny. Na tie si však jeho žena zvykla. Ani keď sa v osudný deň okolo 23.00 hod vrátil domov z práce a krčmy, nebolo to inak. Spolu s deťmi sa zamkla do spálne a Štefana nechala búšiť na dvere.

Upozornenie: Nasledujúci opis Svitekových činov spolu s videom nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Svitek odbehol po sekeru a vylomil ňou dvere. Vydesenú manželku zasiahol niekoľkokrát priamo do hlavy a krku. Ako neskôr uviedol, dcéry sa na to začali budiť, a tak sa rozhodol vo svojom konaní pokračovať. Svojim dcéram rozsekal hlavy.

Ani tam však neskončil. Všetky telá ďalej rozštvrtil, uspokojoval sa nad nimi, manželku vypitval a jej vnútornosti porozhadzoval po izbe. Mŕtve dcéry mal i zneužiť a taktiež vypitvať.

Svitek mal svoju minulosť v drastických činoch. Mal zneužívať kravy a býkom odrezávať pohlavné orgány. Po tejto ohavnej vražde sa údajne pokúsil o samovraždu obesením, čo sa mu však nepodarilo. Dva dni po jeho brutálnom čine ho zadržala polícia. 

V záujme ochrany spoločnosti bol za vraždy spáchané 30. októbra 1987 odsúdený Krajským súdom v Banskej Bystrici na trest smrti. Rozsudok bol vykonaný 8. júna 1989.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: TASR, kriminalistika.eu, YouTube

Najnovšie videá

Trendové videá