Posledný supermesiac tohto roka už dnes. Nepremeškaj čarovné vesmírne divadlo
- Slováci sa môžu tešiť na posledný supermesiac v tomto roku
- Jeho pozorovanie môže zmariť počasie
- Slováci sa môžu tešiť na posledný supermesiac v tomto roku
- Jeho pozorovanie môže zmariť počasie
Milovníci nočnej oblohy sa opäť majú na čo tešiť. Piatkovú nočnú oblohu skrášli posledný supermesiac v tomto roku. Novembrový Mesiac v splne sa tak bude javiť jasnejší a väčší ako obvykle. Ide o spln, ktorý nesie mnohé mená, medzi najznámejšie patrí „mrazivý Mesiac“ či „bobrí Mesiac“.
Mesiac sa do splnu na našom území dostane 15. novembra 2024 o 22:28 hod, uvádza ePočasie.eu. Ak sa na náš prirodzený satelit nestihneš pozrieť cez piatkovú noc, nemusíš zúfať. Podľa amerického Národného úradu pre vesmír a letectvo (NASA) sa Mesiac bude javiť ako v splne od štvrtka rána až po nedeľu ráno.
Najlepšia doba pre pozorovanie tohto vesmírneho divadla je pri východe alebo západe Mesiaca. Supermesiac sa vtedy zdá väčší a jasnejší.
„Pri východe a západe Mesiaca sa objaví za pamiatkami a prvkami krajiny, čo vytvára pocit, že jeho disk je väčší ako zvyčajne. Ale to je len optická ilúzia vyplývajúca z prítomnosti týchto pozemských prvkov v línii pohľadu, ktoré náš mozog používa na porovnávanie,“ uviedol pre Newsweek astronóm Gianluca Masi, z projektu Virtual Telescope Project.
Pozorovanie posledného supermesiaca môže zmariť počasie
Tento pocit navyše bude zosilňovať fakt, že ide o posledný supermesiac v tomto roku. Novembrový spln tak zakončí sériu takzvaných „supersplnov“, ktorú odštartoval augustový spln.
Fascinujúci úkaz môžeme pozorovať, keď sa náš vesmírny spoločník dostane bližšie k Zemi. Tento fenomén, ktorý v roku 1979 pomenoval astrológ Richard Nolle ako „supermesiac“, prináša na oblohu pozoruhodné divadlo.
Supermesiac sa objavuje v špecifických momentoch – počas novu alebo splnu. Nastáva vtedy, keď sa Mesiac nachádza v takzvanom perigeu, čiže aspoň na 90 % svojej najkratšej vzdialenosti od Zeme. V týchto výnimočných chvíľach žiari náš nebeský sused približne o 30 % jasnejšie a jeho disk sa na oblohe javí o 14 % väčší, než keď je od nás najďalej.
Tento úkaz nastáva vďaka tomu, že obežná dráha Mesiaca nie je dokonalý kruh alebo ovál a vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou sa počas roka mení.
Toto čarovné divadlo však môže prekaziť počasie. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) má byť v piatok oblačno až zamračené. Neskôr môžu oblaky ustúpiť. Meteorológovia očakávajú aj ojedinelé zrážky.
Mesiac mnohých názvov
Okrem toho, že ide o supermesiac, novembrový spln Mesiaca v sebe nesie bohatú históriu pomenovaní, ktoré odrážajú prírodné javy i kultúrne tradície rôznych národov. NASA uvádza, že najznámejšie označenia ako Bobrí, Mrazivý či Snežný Mesiac majú svoje korene v kultúre pôvodných indiánskych kmeňov. Tieto pomenovania sa rozšírili najmä vďaka Mainenskému farmárskemu almanachu.
Európska kultúra priniesla vlastné označenia tohto nebeského úkazu. Medzi ne patrí napríklad pomenovanie Jule, ktoré sa viaže k starovekému sviatku zimného slnovratu (22. december). Hoci tento sviatok postupne nahradili Vianoce, mnohé jeho zvyky, ako ozdobovanie stromčeka či darovanie darčekov, sa zachovali až do súčasnosti.
Názov bobrí Mesiac možno interpretovať dvoma spôsobmi. Môže odkazovať na obdobie, keď ľudia kládli pasce na bobry pred zamrznutím močiarov, aby získali kožušiny na zimu. Alternatívne vysvetlenie súvisí so zvýšenou aktivitou bobrov počas ich zimných príprav.
V európskej tradícii sa stretávame aj s označením dubový Mesiac, ktoré má svoje korene v druidských rituáloch zbierania imela z dubových stromov.
Pomenovania mrazivý a snežný Mesiac majú jednoduchšie vysvetlenie – priamo odzrkadľujú nástup chladného počasia a prvého sneženia charakteristického pre toto obdobie.
Zdroje: ePočasie.eu, Newsweek, SHMÚ