Posledný „úder“ El Niña ešte len príde. Klimatológ prezradil, na čo by sa mali Slováci pripraviť počas leta
- Čím viac sa planéta otepľuje, tým extrémnejšie dopady bude mať El Niño aj La Niña
- V nasledujúcich mesiacoch sa odohrá prechod z El Niña na La Niñu
- Čím viac sa planéta otepľuje, tým extrémnejšie dopady bude mať El Niño aj La Niña
- V nasledujúcich mesiacoch sa odohrá prechod z El Niña na La Niñu
Určite si už postrehol informáciu, že klimatický jav El Niño pomaly, ale isto slabne. No vzhľadom k tomu, že bol jedným z najsilnejších v histórii, môže byť prechodná fáza na fenomén La Niña veľmi dynamická, píše TN.cz.
Podľa meteorológov má na tieto dva známe javy obrovský vplyv práve otepľovanie Zeme. Znamená to teda, že čím viac sa planéta otepľuje, tým extrémnejšie dopady bude mať El Niño aj La Niña.
Ako uviedli meteorológovia z Climate Prediction Center, v nasledujúcich mesiacoch sa odohrá prechod z El Niña na La Niñu. Zatiaľ čo sa El Niño spája s rekordnými globálnymi teplotami, La Niña sa zase „zameriava“ na vzory počasia, ktoré sú síce premenlivé, no väčšinou vedú k vlhším podmienkam, búrkam a k hurikánom.
Ako píš DW, meteorológovia uvádzajú: „La Niña, ďalšia kľúčová fáza ENSO, má opačný dopad ako El Niño, pretože prevládajúce východozápadné vetry zosilnia viac ako obvykle. La Niña tak typicky zvyšuje aktivitu hurikánov v Atlantiku. Fáza La Niña môže vyvolať sucho a lesné požiare v oblastiach východného Pacifiku, od juhozápadu Spojených štátov Amerických a Mexika až po Južnú Ameriku.“
Prechod z El Niña na La Niña
To, aké bude mať tento fenomén dopady, je aj podľa odborníkov veľmi ťažko predpovedateľné. Jej dôsledky sa môžu líšiť v závislosti od načasovania, trvania a iných klimatických javov, vrátane globálneho otepľovania. Práve v dôsledku globálneho otepľovania budú fenomény La Niña a El Niño zasahovať ešte tvrdšie.
Vplyvy El Niño sa prehlbujú na celom svete, a to v dôsledku toho, že súčasný jav vyvrcholil ako jeden z najsilnejších v histórii, píše portál ReliefWeb. Krajiny v Ázii a Tichomorí zápasia s intenzívnou vlnou horúčav a suchom, vrátane Filipín.
Vo východnej Afrike môžu silné dažde spôsobiť záplavy a niekoľko krajín v Južnej Amerike čelí vlnám horúčav a suchu. Obzvlášť znepokojujúce sú vplyvy na zdravie a potravinovú bezpečnosť.
„Stred“ El Niño sa teraz nachádza v južnej Afrike, ktorá zažíva sucho s extrémne suchými podmienkami a vysokými teplotami, ktoré spôsobujú potravinovú neistotu a rastúce humanitárne potreby.
Prechod z podmienok El Niño na neutrálne podmienky ENSO je v nasledujúcich týždňoch veľmi pravdepodobný (pravdepodobnosť 83 %) s pravdepodobným príchodom La Niña, ochladzovacej fázy ENSO, ktorá sa vyvinie do júna až augusta 2024 (pravdepodobnosť 62 %).
Klimatológ prezradil, na čo sa máme pripraviť
Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško pre portál Pravda prezradil, na čo by sme sa mali pripraviť v najbližších mesiacoch a čo nás čaká počas leta.
„Na jar je striedanie teplých a chladnejších vzduchových hmôt bežnejšie ako v iných ročných obdobiach. Ale teraz sú tie rozdiely medzi hodnotami, ktoré sú zaznamenávané v meniacich sa vzduchových hmotách, mimoriadne vysoké,“ povedal Faško.
Povedal aj to, že predpoveď počasia sa nedá robiť dopredu niekoľko mesiacov. „Čo je veľmi reálne, a to súvisí s klimatickou zmenou, nevyhneme sa výrazným výkyvom v charaktere počasia. Zažívame teraz obdobia, keď je extrémne teplo a potom vo veľmi krátkom čase sa dosť prudko ochladí.“
„Konkrétne taký príklad, ktorý sme zažili teraz na začiatku apríla. Ochladenie, ktoré tu nastalo medzi 1. a 2. aprílom, bolo také výrazné, že napríklad v Poprade sa približne za 20 hodín ochladilo o viac ako 20 stupňov Celzia. Tak to je to, čo robí aj ľuďom problém, a s týmto sa budeme musieť aj v tomto roku, ale aj v budúcnosti vedieť nejako porátať, budeme sa tomu musieť prispôsobovať,“ prezradil klimatológ.
Dodal aj to, že v lete budeme mať určite problémy s vlnami horúčav. Otázkou zostáva len to, koľko tých vĺn v lete bude, aké budú výrazné a ako dlho budú trvať.
„Predtým to tak nebývalo, v niektorých letách pred 50 rokmi ani vlny horúčav neboli zaznamenávané. Teraz sa tie vlny horúčav už stali akýmsi štandardom klimatických podmienok u nás. Ďalším problémom, ktorý takisto súvisí so suchom, je to, že teraz počasie má veternejší charakter, fúka silnejší vietor a to takisto prispieva k tomu, že krajina sa rýchlejšie vysušuje,“ dodal klimatológ Pavol Faško.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: tn.nova.cz, Climate prediction center, DW, ReliefWeb, Pravda