Postaví ti bývanie za 30 000 eur, no aj kúsok za 3 000. Slovák sa živí budovaním unikátnych drevených domov
- Bývanie na strome či len tak „off grid“
- Pavol buduje domy, ktoré vzbudzujú pozornosť
- Bývanie na strome či len tak „off grid“
- Pavol buduje domy, ktoré vzbudzujú pozornosť
V posledných rokoch sme mohli sledovať fascinujúci trend v oblasti architektúry a ekológie, ktorý získava stále viac na popularite: domy postavené v korunách stromov.
Tieto jedinečné konštrukcie nie sú len špičkovými príkladmi inovatívneho dizajnu, ale aj symbolom záväzku k zachovaniu prírodného prostredia. S ich nespočetnými výhodami a ohromujúcimi architektonickými riešeniami nie je prekvapením, že tieto domy naberajú na popularite rýchlejšie, než koruny stromov rastú k nebu.
Pavol Šiška je talentovaný slovenský architekt, ktorý sa vo svojom živote živí práve výstavbou unikátnych domov v korunách stromov. V rámci jeho projektu StromDom, postavil na strome príbytok aj za 30 000 eur. Na jeho Instagrame nájdeš aj domy, ktoré sú „na zemi“.
„V mojej diplomovej práci, v ktorej som riešil takzvaný dom modlitby pre nemenovanú rehoľu, som v projekte zakomponoval aj súbor domčekov na stromoch. Ako som túto tému študoval hlbšie a detailnejšie, tým väčší bol aj záujem a hlad,“ hovorí Pavol.
StromDom vznikol teda veľmi organicky. Je to akési spojenie jeho záujmu o prírodu s vecami, ktoré dokáže človek reálne vytvoriť rukami.
„Myslím že inšpiráciu najviac nasávam pasívne v každodennosti a krásach bežného dňa.“
Samotná realizácia domčeka na strome trvá približne 2-4 týždne. Je to ale veľmi individuálne, nakoľko každý domček je jedinečný a vyžaduje si osobitný prístup.
„Jedinečné sú vždy stromy, lokalita, klienta, zadanie a tak ďalej. Netreba zabudnúť, že predrealizačná, resp. projektová fáza trvá výrazne dlhšie, niekedy aj pár mesiacov. Predsa sa vraví, že dvakrát meraj a raz rež.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Najlacnejší domček, ktorý zručný Slovák vytvoril, bol pre deti na hranie a stál cca 3 000 eur, najdrahší stál 10-krát toľko.
„Vždy upokojujem klientov s tým, že sa dá spraviť všetko za hocijaké peniaze, no určitý stupeň kvality či už návrhu alebo realizácie musí byť zachovaný.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pavol je toho názoru, že je možné postaviť aj dom na strome, ktorý by bol určený na trvalé bývanie.
„Projekt menom DuboDom, sa nejakou náhodou stal laureátom ceny za architektúru v kategórií rodinných domov. Následne som počúval komentáre aj o tom, či môže byť domček na strome označený ako rodinný dom. Ak si definujeme pojmy dom, bývať a rodina, tak môžeme o tom podiskutovať.“
Pavol hovorí, že sa mu podarilo živiť čisto výstavbou domov na stromoch.
„Táto pracovná náplň ma živí. Ale hlavne baví. Popritom ešte aj iná kreatívna práca v architektúre, keďže nie všetci chcú bývať na stromoch. Čo je obrovská škoda. Touto prácou si človek zarobí na denný chlebík, na jachtu, žiaľ, asi nie.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Je však o jedinečné domy na strome na Slovensku dostatočný záujem?
„Záujem o domčeky na strome je a som zaň veľmi vďačný.“
Zároveň konštatuje, že slovo „dostatočný“ je však relatívny pojem, nakoľko si vie predstaviť aj väčší záujem zo strany Slovákov.
„Určite sa v nich však niekde hlboko skrýva duša domorodca, čo chce bývať na strome.“
Na. záver Pavol dodáva, že ho vždy veľmi poteší, keď je klient v závere projektu spokojný a navrhnuté, prípadne realizované dielo je podľa jeho túžob, snov či predstáv.
„Som troška hrdý, že toto sa deje relatívne často. Jedným z mojich obľúbených návrhov je Kindervajce na gaštane, ale určite aj realizovaný a medzi populáciou obľúbený Dubodom vo Svätom Juri, kde sa dá napríklad prespať či posedieť pri víne v korune dubu.“
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: StromDom