Slovenskí whistlebloweri v akcii: Postavila sa šéfovi, kritizovala Lajčáka, nazrel do Kaliňákovho účtu
- Slovensko má svoj vlastný whistleblowerský úrad
- Aj na Slovensku sa našli ľudia, ktorí upozorňovali na prešľapy mocných

- Slovensko má svoj vlastný whistleblowerský úrad
- Aj na Slovensku sa našli ľudia, ktorí upozorňovali na prešľapy mocných
Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti znie na ľahké zapamätanie vcelku krkolomne. Názov mladej slovenskej inštitúcie tak zľudovel na chytľavejší „whistleblowerský úrad“. Ten len nedávno oslávil rok fungovania a za ten čas sa naň obrátilo 300 ľudí.
Inštitúcia mala slúžiť ako útočisko pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc, v prípade ak chcú poukázať na korupčné správanie vlastného zamestnávateľa. Častokrát tak mohlo ísť aj o štátny úrad či inú inštitúciu. Pôrod úradu napriek jeho dôležitosti ale nebol vôbec jednoduchý. Viackrát poslanci šéfa úradu skrátka nezvolili a proces sa naťahoval.
Slovenský parlament odklepol návrh zákona, vďaka ktorému sa mala založiť inštitúcia, už v roku 2019, no zrod úradu sa predlžoval. Viackrát poslanci šéfa úradu skrátka nezvolili a proces sa naťahoval. Pred vyše desiatimi mesiacmi bola na čelo inštitúcie zvolená nová riaditeľka – advokátka Zuzana Dlugošová. Oficiálne však funguje len niečo cez rok.
A na čo presnejšie samotný úrad slúži? Už ako názov napovedá, má pomáhať oznamovateľom korupcie, najmä ak sa rozhodli vyjsť zo svojej komfortnej zóny a poukázať napríklad na prešľapy vlastného zamestnávateľa, či už ide o súkromníkov alebo štátny sektor.
Ak si myslíš, že takíto ľudia, tzv. „whistlebloweri“ sú výsadou len zahraničia, mýlil by si sa. Aj na Slovensku máme vlastných Edwardov Snowdenov. V článku sa tak zoznámiš s menej, ale aj viac známymi menami ľudí, ktorí sa postavili silnejšiemu protivníkovi.
Verejne prehovorila o vážnych podozreniach
Začnime od statočnej ženy, ktorá sa práve pod krídlami úradu rozhodla upozorniť na nespravodlivosť, a to vlastného zamestnávateľa. Urobila tak začiatkom septembra na verejnej tlačovke inštitúcie.
Nie je úplne častým javom, že zamestnanec štátnej organizácie „si vyhrnie rukávy“ a odhodlá sa upozorniť na interné prešľapy kolegov. A už vôbec nie je obvyklé, že tak urobí verejne na tlačovej besede.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Podrobnosti zo života Oskara Fegyveresa, svedka únosu Michala Kováča ml.
- Kto bola Zuzana Hlávková, ktorá sa postavila exministrovi Smeru Miroslavovi Lajčákovi?
- Hnutie Obyčajných ľudí je známe tým, že na kandidátku prichýlilo aj niektorých whistleblowerov
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity