Postcovidový syndróm trápi mnoho ľudí. Ťažkosti samé nezmiznú, treba ich liečiť, a to sa dá už aj na Slovensku
- Veľa pacientov trpí ťažkosťami aj mesiace po prekovaní COVID-19
- Postcovidový syndróm postihuje aj ľudí s miernym priebehom alebo bezpríznakových pacientov
- Piešťanské rehabilitačné centrum pomáha ľuďom vrátiť sa do pôvodnej formy
- Veľa pacientov trpí ťažkosťami aj mesiace po prekovaní COVID-19
- Postcovidový syndróm postihuje aj ľudí s miernym priebehom alebo bezpríznakových pacientov
- Piešťanské rehabilitačné centrum pomáha ľuďom vrátiť sa do pôvodnej formy
Väčšina pacientov prežije infekciu koronavírusom SARS-CoV-2 bez ujmy. Ale niektorí ľudia – dokonca aj tí, ktorí mali mierne verzie ochorenia – naďalej pociťujú príznaky po počiatočnom zotavení sa. Vtedy sa hovorí o takzvanom dlhom covide.
Zákernosť postcovidového syndrómu spočíva v tom, že ani po vyliečení nemusia byť ľudia úplne zdraví
Problémy neobchádzajú ani Slovákov: „Bol som unavený a prakticky stále ma bolela hlava. Začali mi vypadávať slovíčka a zle sa mi sústreďuje,“ povedal pre Denník N Michal, ktorý prekonal COVID-19 v decembri 2020. Práve on je jedným z pacientov, ktorí sa na postcovid syndróm liečili v centre hyperbarickej oxygenoterapie OXYMED.
Podľa prvých dát o dlhom covide na Slovensku, ktoré zozbieral CovidHelper, trápia ťažkosti viac ženy (60 %) ako mužov a priemerný vek tých, ktorých postihol postcovidový syndróm, je 43 rokov. Prieskumu sa zúčastnilo vyše 3 000 ľudí, ktorí prekonali akútny covid, ale neboli hospitalizovaní.
Podľa zistení je najčastejším príznakom post-covidového syndrómu chronická únava, ktorá sa prejavila u 50 až 90 % pacientov. Ďalšími opakujúcimi sa príznakmi sú kašeľ, poruchy spánku, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, dýchavičnosť či bolesť v hrudi a strata chuti a čuchu.
Covid-19 nespôsobuje problémy len na jednom mieste, lekárom robí starosti aj zápal ciev, ktorý postihuje pacientov s už existujúcimi chronickými chorobami.
„Ak má niekto cukrovku s retinopatiou, najvýraznejšie negatívne dopady zápalu ciev budú v kvalite zraku. Takisto sa dá predpokladať, že ak má pacient chronickú ischemickú chorobu srdca, zápalom budú poškodené srdcové cievy. Toto sú tie najočividnejšie dôvody, prečo je klinický obraz postcovidového syndrómu tak rôznorodý,“ vysvetľuje Dr. Erkin Dzhamanbaev, medicínsky riaditeľ ADELI Medical Center v Piešťanoch.
Vekový rozsah pre vznik postcovidového syndrómu zatiaľ nebol stanovený. Podľa štúdií, napríklad aj od CovidHelper, sa však objavuje najčastejšie v strednom veku, prekvapivo teda nie u najstarších pacientov.
Dá sa z toho dostať, ale symptómom sa treba venovať
Od začiatku pandémie sa koronavírusom na Slovensku nakazilo už vyše 370 000 ľudí (údaje z PCR testov k 20. 4. 2021 podľa korona.gov.sk). Problém je, že postcovidový syndróm sa vo väčšine prípadov nedá „vyležať“. Pre vyliečenie pacientov a rýchlejší návrat do bežného života je potrebná odborná liečba a starostlivosť.
Pracovisko hyperbarickej oxygenoterapie OXYMED v ADELI Medical Center v Piešťanoch je jedno z prvých na Slovensku, ktoré vytvorilo rehabilitačné programy pre ľudí s dlhodobými príznakmi po ochorení COVID-19.
„Postcovidový rehabilitačný program je určený pre ľudí, ktorí trpia následkami respiračných ochorení a funkčných zlyhaní vnútorných orgánov, zvlášť pre pacientov s prekonaným ochorením COVID-19 stredne ťažkého priebehu,“ hovorí MUDr. Inna Durda, vedúca lekárka oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie OXYMED v ADELI Medical Center v Piešťanoch.
Hlavným pilierom postcovidovej rehabilitácie je špeciálna hyberbarická komora. Podľa prieskumov totiž až 56 % ľudí, ktorí boli kvôli koronavírusu hospitalizovaní, vykazovalo poškodenie pľúc aj 3 mesiace po vyliečení. OXYMED je hyperbarické centrum, ktoré sa nachádza v areáli ADELI Medical Center.
„Fyziologické účinky dýchania čistého kyslíka v pretlaku komory spočívajú predovšetkým v tom, že tlak kyslíka vo všetkých orgánoch a tkanivách sa niekoľkonásobne zvýši a kyslík preniká krvnou plazmou do miest, kam sa za bežného tlaku nedostane. Bunkový metabolizmus tak funguje efektívnejšie“, vysvetľuje MUDr. Durda.
Postcovid neobišiel ani štyridsaťročnú učiteľku spevu Anikó Sárkányovú, ktorú COVID-19 takmer pripravil o hlas. Spievať jej zakázali lekári, keďže rozsiahly zápal jej znefunkčnil pľúca aj bránicu. Okrem toho mala problémy s pohybovým aparátom, rovnováhou, neustálou vyčerpanosťou a tŕpnutím rúk a nôh. Správne nastavená liečba a kyslíkový prístroj ju síce dostali z nemocnice domov, ale k úplnému vyliečeniu mala ešte ďaleko.
Nasledovalo rázne rozhodnutie absolvovať postcovidovú rehabilitáciu práve v OXYMED. „Už po prvej liečbe v hyperbarickej komore som mala ľahší krok a po ďalších cvičeniach som behom 3 – 4 dní začala lepšie a zhlboka dýchať,“ opisuje Anikó svoju vlastnú skúsenosť.
Ako prebieha rehabilitácia po prekonaní ochorenia COVID-19
Postcovidová rehabilitácia v OXYMED pozostáva z minimálne týždenného pobytu, prípadne ambulantnej liečby, s individuálne nastaveným programom pre každého pacienta v rozsahu 4 až 5 terapií denne. Počas pobytu sa pracuje na zlepšení dýchania a jeho kontrole, fyzickej výkonnosti a kondície.
Súbor podporných terapií obnovuje funkčnosť a kapacitu pľúc, uľavuje pri záťaži srdca a cievnemu systému, podporuje trávenie, zlepšuje fungovanie nervového systému a stabilizuje imunitu. Pacienti sa tak zbavia bolestí, zredukujú príjem liekov a dostanú možnosť vrátiť sa „späť do života“.
Rehabilitačný program obsahuje tieto terapie: Hyperbarická oxygenoterapia je liečebná metóda, pri ktorej pacienti vdychujú 100 % kyslík v prostredí s vyšším tlakom, ktorý zodpovedá tlaku v hĺbke 10 metrov pod hladinou vody. Pod zvýšeným tlakom stúpa rozpustnosť kyslíka v telesných tekutinách, okysličujú sa časti tkanív postihnuté odkysličením počas ochorenia. Respiračná fyzioterapia, fyzioterapia hrudníka a zvuková rezonančná terapia pomáhajú uľahčovať vykašliavanie hlienov z pľúc a posilňujú dýchacie svaly. Manuálna terapia zvyšuje hybnosť, pružnosť a rozsah pohybu končatín a tým vytvára priestor vnútorným orgánom vrátane pľúc. Dýchacie cvičenia majú blahodarný vplyv na myseľ aj telo pacienta a harmonizujú všetky systémy ľudského organizmu. Masáže zvyšujú flexibilitu a elasticitu svalov, šliach a kĺbov a stimulujú sa aj sekundárne dýchacie svaly. |
„Rehabilitácia pomáha všetkým systémom a orgánom v tele vrátiť im ich funkčnosť,“ vysvetľuje hlavný terapeutický cieľ postcovidovej rehabilitácie medicínsky riaditeľ ADELI Dr. Erkin Dzhamanbaev.
Rehabilitácia je určená pre všetkých ľudí od 16 rokov, ktorí sa z covidu síce vyliečili, ale stále pociťujú ťažkosti a nevedia sa zbaviť únavy či bolesti. Pacienti liečení v OXYMED mali po rehabilitačných programoch zvýšenú kapacitu pľúc, lepšiu kontrolu dychu, odstránila sa ich dýchavičnosť, zlepšila sa im chôdza a v neposlednom rade aj psychický stav.
Zdroje: ADELI, OXYMED, The Lancet, Harvard Health, Prevention, korona.gov