Postihuje približne 8 miliónov ľudí: Vedci vyvinuli revolučnú metódu, ktorá prinesie pokoj do tvojej spálne

  • Chrápanie môže viesť aj k spánkovému apnoe
  • Účastníci štúdie musia splniť určité kritériá
vankúš chrápanie
Chrápanie a spánkové apnoe patria k najproblematickejším aspektom spánku, ale zdá sa, že britskí lekári prichádzajú s prelomovou novinkou. YouTube/reprofoto/모션필로우_Motion Pillow
  • Chrápanie môže viesť aj k spánkovému apnoe
  • Účastníci štúdie musia splniť určité kritériá

Chrápanie jednoznačne patrí k najrušivejším faktorom, ktorý vplýva na náš spánok. Určite si sa v živote s chrápaním stretol, či už patríš k ľuďom, ktorí týmto neduhom „spríjemňujú“ život ostatným, alebo to robí tvoj partner/partnerka, prípadne na nejakej chate sa takýmto spôsobom prezentoval niektorí z tvojich známych.

A práve na odstránení chrápania a s ním súvisiacimi spánkovými problémami tvrdo pracujú lekári na University College London Hospitals NHS Foundation Trust. Tí v rámci experimentálnej štúdie pacientov s bežnou poruchou spánku vybavili zariadením ovládaným aplikáciou, ktorá zablokuje nervy v jazyku. Má im pomôcť dýchať cez noc. Píše britský The Independent. 

Má pomôcť aj s čoraz rozšírenejším spánkovým apnoe

Táto technológia má potenciál eliminovať potrebu nepohodlných prístrojov, na ktoré sa niektorí ľudia spoliehajú, keď idú spať. Spánkové apnoe – stav, ktorý spôsobuje pravidelné zastavenie dýchania, keď jednotlivec spí – len vo Veľkej Británii postihuje približne 8 miliónov ľudí. Najbežnejší typ, obštrukčné spánkové apnoe, sa vyznačuje dusivými zvukmi, častým budením a práve hlasným chrápaním. Vyskytuje sa, keď sa steny hrdla uvoľňujú a rozširujú alebo uzatvárajú.

Trojhodinovú procedúru nasadenia implantátu Genio Nyxoah vykonali lekári zo spomínanej University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) začiatkom tohto mesiaca. Ďalší popredný britský denník The Guardian uvádza, že jedna z dvoch pacientiek, 63-ročná Natalie Bollerová, sa v priebehu niekoľkých dní cítila lepšie a v najbližších týždňoch sa vráti na kliniku, aby jej zariadenie aktivovali.

Samotná Bollerová, matka šiestich detí z East Sussexu, povedala, že sa teší na to, ako bude aktívnejšia, čomu dosiaľ bránila jej únava. Skúšala som to celý rok, ale zistila som, že je nemožné dostať sa do pohody. Trpím spánkovým apnoe už 10 rokov a všetko, čo som zatiaľ vyskúšala, zlyhalo. Veľmi som dúfala v operáciu,“ vysvetlila Bollerová, ktorá sa po operácii zotavila doma a napriek určitej únave sa v priebehu niekoľkých dní cítila lepšie.

Táto 63-ročná žena sa v najbližších týždňoch stretne s lekármi, aby jej implantát aktivovali. Zároveň dodala, že sa teší na aktivity ako turistika a cyklistika, ako aj na starostlivosť o svoje dve vnúčatá. „Implantovali ho pod sval. Je to veľmi citlivá operácia. Nepoškodili žiadne nervy, stále môžem krútiť jazykom a prehĺtať. Som rada, že som si tým prešla, a teraz sa teším na ďalší krok, ktorým je jeho aktivácia,“ vysvetlila pre The Times.

Prístroj funguje tak, že stimuluje hypoglosálny nerv, teda posledný ľudský dvanásty hlavový nerv v jazyku, ktorého úlohou je jeho hybnosť, pomocou malého neurotransmitera, ktorý je implantovaný pod kožu. Ovláda sa pomocou lepiacej náplasti nalepenej pod bradou pred spaním.

Počas dňa je možné náplasť odstrániť a čip dobiť. Pacienti si môžu nastaviť úroveň stimulácie a sledovať svoj spánok v aplikácii na svojich smartfónoch. Počas spánku implantát stimuluje nerv, čo spôsobuje malý pohyb smerom dopredu v zadnej časti jazyka, čím ho odťahuje od horných dýchacích ciest. Toto zariadenie je podobné tomu, ktoré je už dostupné na NHS nazývané ako implantát Inspire.

Už funguje podobná pomôcka

Ryan Chin Taw Cheong z UCLH opísal implantát Inspire ako „kardiostimulátor pre jazyk“ a uviedol, že doteraz ho nasadili len asi 22 ľuďom. 48-ročnej Olivii Rushtonovej z Northamptonshire zariadenie aplikovali v júni a aktivovali o mesiac neskôr. Pred implantáciou sa jej dýchanie zastavilo na minimálne desať sekúnd približne 65-krát za hodinu každú noc. Akákoľvek hodnota nad 30 je považovaná za ťažké spánkové apnoe.

Prvé výsledky ukázali, že Rushtonovej dýchanie sa momentálne zastaví asi 25-krát za hodinu. „Zaznamenali sme neustály pokrok v zlepšovaní. Sme len v polovici cesty. Začiatkom budúceho roka ma vezmú späť na ďalšiu štúdiu spánku,“ dodala.

UCLH sa stalo prvým centrom v Spojenom kráľovstve, ktoré pacientom so spánkovým apnoe ponúka na výber nervové stimulátory, teda implantáty Genio alebo Inspire. The Guardian však zdôrazňuje, že pacienti, ktorí majú nárok na implantáty, musia mať stredne ťažké až veľmi ťažké spánkové apnoe, index telesnej hmotnosti (BMI) nižší ako 35.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Times, The Independent, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá