Postrach Rusov: Ukrajinci premenili mini buginy na smrtiace zbrane, ktoré ničia aj tanky

  • Aj nenápadné autíčko, ktoré vyzerá ako golfový vozík, môže byť zbraňou
  • Ukrajinci k buginám pridali protitankové systémy, ktorými teraz ničia tanky
UTV (Utility Terrain Vehicle)
Twitter/Ukraine Weapons Tracker
  • Aj nenápadné autíčko, ktoré vyzerá ako golfový vozík, môže byť zbraňou
  • Ukrajinci k buginám pridali protitankové systémy, ktorými teraz ničia tanky

Ukrajinci sú naďalej v stave, kedy potrebujú ďalšie zbrane, ktoré im pomôžu brániť sa proti agresorovi.

Zídu sa im predovšetkým rôzne typy vozidiel, ktoré neslúžia len na transport, ale dokážu zneškodniť napríklad aj obrnené stroje ruskej armády.

Aj preto sa tamojší vojaci rozhodli pre netypický krok. Priamo na strechu malého terénneho vozidla umiestnili protitankovú riadenú strelu Stugna-P.

Stugna-P je ukrajinský protitankový raketový komplet dlhého dosahu s diaľkovým navádzaním po laserovom lúči. Slúži na ničenie tankov, obrnených vozidiel a opevnenia.

Možné je aj využitie proti pomaly sa pohybujúcim vrtuľníkom. Do výzbroje ukrajinských ozbrojených síl bol systém zavedený v roku 2011.

Ľahké terénne vozidlá UTV (Utility Terrain Vehicle) je možné na Slovensku zakúpiť aj za menej ako 10 000 eur. Výhodou je, že majú pohon všetkých štyroch kolies, uzávierku zadného diferenciálu a redukciu, čo z nich robí plnohodnotný off-road.

Navyše, ich hmotnosť nie je vôbec vysoká, takže sa nezahrabávajú do močaristej pôdy, čo ešte viac zlepšuje ich pohyblivosť v rôznorodom teréne.

Vozidlá tohto typu sú okrem iného prispôsobené na prácu v poľnohospodárstve, vďaka čomu sú schopné uniesť bremená od 200 kilogramov, až po pol tony. Toto užitočné zaťaženie je dostatočné aj na umiestnenie statívu protitankového odpaľovacieho zariadenia.

Stugna-P je zbraň navrhnutá Kyjevským stavebným úradom „Łucz“, ktorá si v praxi vie poradiť aj s ruskými tankmi či dokonca s vrtuľníkmi. Pomocou tandemovej hlavice HEAT dokáže preniknúť cez 800 mm pancierovej ocele. Dosah odpaľovacieho zariadenia je až 5 kilometrov.

V upravenom UTV vozidle je potrebný vodič a obsluha, ktorá má pri sebe ovládací panel. Po zameraní cieľa operátor odpáli raketu a čaká, kým zasiahne nepriateľské vozidlo. „Bugina“ následne v rýchlosti vyštartuje vďaka vynikajúcej terénnej mobilite.

Takéto vozidlo nie je vybavené pancierovým krytím. Nič to však nemení na skutočnosti, že dokáže ničiť aj niekoľkotonové obrnené vozidlá a tanky. Efekt týchto vozidiel spoznali Rusi už pri bojoch na východe Ukrajiny, ktoré sa ťahajú od roku 2014.

Nejde však o jedinú vychytávku armády nášho suseda.

Na sociálnych sieťach sa objavili zábery veľmi nezvyčajného obrneného vozidla s dvoma raketami B-8M1. Používajú sa v lietadlách sovietskej výroby, ako napríklad Su-22 a MiG-29, ktoré sú bežnými aj v lietadlách na Ukrajine.

Každý z B-8M1 pojme 20 neriadených nábojov 80 mm S-8. Vyrábali sa s mnohými hlavicami, ako sú fragmentačné, dymové, HEAT a zápalné. Ich hmotnosť sa pohybuje od 11,3 kg do 15,2 kg a ich dosah je od 1,3 km do 4 km.

Zaujímavosťou je, že nejde o vozidlo vytvorené žiadnou obrannou spoločnosťou. Vojaci jednoducho zobrali dve odpaľovacie zariadenia a namontovali ich na trup MT-LB.

MT-LB je ľahký pásový obrnený transportér sovietskej konštrukcie, ktorý vznikol v 60. rokoch 20. storočia. Tieto vozidlá sú určené na prepravu vojakov, ťahanie húfnice D-30 alebo protitankového kanónu T-12.

Nie je to však úplné DIY, pretože v roku 2015 počas bojov so separatistickými republikami na Ukrajine vzniklo niekoľko podobných štruktúr.

Mal to byť spôsob, ako rýchlo zvýšiť palebnú silu a kvôli strate mnohých vrtuľníkov sa takéto odpaľovacie zariadenia stali zbytočnými. 

Samozrejme, jeho schopnosti sú obmedzené, dosah a presnosť nie sú porovnateľné so skutočnými viac-raketovými odpaľovacími zariadeniami, no tieto zbrane môžu predstavovať hrozbu napríklad pre pohybujúce sa kolóny vozidiel.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: Twitter/Ukraine Weapons Tracker, armyrecognition.com, Military Today

Najnovšie videá

Trendové videá