Posudkoví lekári poisťovne dostali nové právomoci. Podvodníkom môžu po novom zrušiť PN-ku
- Posudkoví lekári Sociálnej poisťovne dostali nové právomoci
- Po novom môžu rozhodnúť o ukončení PN-ky
- Posudkoví lekári Sociálnej poisťovne dostali nové právomoci
- Po novom môžu rozhodnúť o ukončení PN-ky
Nový rok priniesol zmenu v systéme ukončovania práceneschopnosti. Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr, od 1. januára 2025 môžu o ukončení PN-ky rozhodovať aj posudkoví lekári poisťovne. Doteraz mali túto právomoc výlučne ošetrujúci lekári. Zmena vyplýva z aktualizovaného zákona o zdravotnej starostlivosti.
„Podľa novej právnej úpravy v prípadoch hodných osobitného zreteľa môže posudkový lekár vykonávajúci lekársku posudkovú činnosť ukončiť dočasnú pracovnú neschopnosť. V takom prípade ošetrujúci lekár na písomnú žiadosť posudkového lekára vytvorí elektronický záznam o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti,“ uviedol Kontúr.
Na túto zmenu SP dlhodobo upozorňovala, pričom zdôraznila, že posudkoví lekári nemali doteraz žiadne oprávnenie priamo zasahovať do priebehu práceneschopnosti ľudí, čím bol efekt kontrolnej činnosti podľa nej značne obmedzený.
Zmena „zatočí“ s podvodníkmi
Poisťovňa spresnila, že nová zmena bola zavedená ako ochranný nástroj na zabezpečenie správnosti a oprávnenosti dočasnej pracovnej neschopnosti. Cieľom je najmä zabrániť zneužívaniu PN a zabezpečiť, že pracovná neschopnosť bude uznávaná iba v prípadoch, kde je to skutočne potrebné z medicínskeho hľadiska.
„Zavedenie tohto ustanovenia do zákona prináša niekoľko praktických výhod. Zabezpečuje spravodlivosť a integritu systému dočasnej pracovnej neschopnosti, chráni verejné zdroje a zvyšuje dôveru v zdravotnícky systém. Odborný dohľad posudkových lekárov poskytuje garanciu, že dočasná pracovná neschopnosť bude uznávaná a ukončovaná na základe objektívnych a odborných kritérií, čo prispieva k celkovej efektivite a spravodlivosti systému,“ uzavrel Kontúr.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny tieto zmeny avizovalo už v októbri minulého roku. Minister práce Erik Tomáš vtedy potvrdil, že chcú sprísniť kontrolu práceneschopnosti. „Mnohé sú falošné, najmä v regiónoch. Po novom posudkoví lekári budú mať právomoc zrušiť neoprávnene udelenú PN-ku,“ vysvetlil minister.
Jeho legislatívne zmeny majú posilniť kompetencie Sociálnej poisťovne a ušetriť tak milióny eur. Štatistické údaje pritom naznačujú, že celkový počet práceneschopných klesá.
Kým v roku 2021 bolo na PN takmer 5 percent poistencov, v prvom polroku 2023 ich počet klesol na necelé štyri percentá. Tieto čísla sa však prirodzene menia v závislosti od sezóny, pričom najviac ľudí zvykne maródovať počas chrípkového obdobia.
Veľké zmeny v sociálnych dávkach
Od januára 2025 okrem iného prichádzajú aj zmeny v sociálnych dávkach. Materské dávky sa zvýšia až na 70,52 eura denne, zatiaľ čo tehotenské môže dosiahnuť maximálne 14,10 eura na deň. Osoby na dočasnej práceneschopnosti môžu počítať s denným maximom 51,71 eura.
Ako sme ťa už infomovali, pri ošetrovnom sa stanovil strop na 724,10 eura pri 14-dňovom čerpaní. V prípade dlhodobého ošetrovného platia rovnaké maximálne sumy ako pri nemocenskom.
Martin Kontúr zo Sociálnej poisťovne vysvetľuje: „Ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikne v období od 1. januára do 31. decembra 2025, maximálny denný vymeriavací základ, pravdepodobný denný vymeriavací základ, ako aj úhrn denných vymeriavacích základov alebo pravdepodobných denných vymeriavacích základov nesmú prekročiť sumu 94,0274 eura.“ Zároveň upresnil, že pravdepodobný denný vymeriavací základ z minimálneho základu predstavuje 23,8334 eura.
Dôležité zmeny čakajú aj na poberateľov dôchodkov žijúcich v zahraničí. Sociálna poisťovňa (SP) momentálne rozposiela tlačivá potvrdenia o žití spolu s rozhodnutím o zvýšení dôchodku. Pre jednoduchšie spracovanie sú tieto formuláre vybavené čiarovým kódom.
Dôchodcovia žijúci v krajinách EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska majú čas na doručenie potvrdenia do 31. januára 2025. Pre obyvateľov ostatných krajín platí skorší termín – 15. január 2025. Výnimku majú českí dôchodcovia, ktorí túto povinnosť nemusia plniť vďaka elektronickej výmene údajov medzi krajinami.
Vyplnené dokumenty s úradne overeným podpisom možno poslať poštou na adresu ústredia SP v Bratislave alebo elektronicky na lifecertification@socpoist.sk.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Redakcia Startitup, TV Noviny