Posun v prípade unesenej študentky Sone: Polícii prezradila desivé detaily
- Prípad mladej Slovenky upútal pozornosť celého Slovenska
- 22-ročná Soňa poskytla výpoveď
- Prípad mladej Slovenky upútal pozornosť celého Slovenska
- 22-ročná Soňa poskytla výpoveď
Slovenskom ešte v septembri otriasla správa o zmiznutí 22-ročnej študentky Divadelnej fakulty VŠMU, Sone P. Pátranie po mladej žene začalo ihneď, následne ju vyhlásili za nezvestnú a neskôr policajti oznámili, že sa našla, ako sme ťa informovali v tomto článku.
To, čo si mladá študentka musela prežiť, by nenapadlo nikomu ani v tom najhoršom sne. V našom článku sme ťa informovali o tom, že uniesť ju mal záchranár, ktorý ju držal vo svojom byte na sídlisku v Pezinku.
Mladá študentka podľa informácií tvnoviny.sk už vypovedala. Z uznesenia bratislavského Krajského súdu vyplýva, že si spomína na nahého muža. Advokáti obvineného záchranára však spochybňujú to, že by sa ich klient dopustil akýchkoľvek násilností voči obeti.
Kľúčové stopy
Mladá študentka bola nezvestná dlhých 26 hodín. Okrem policajtov dlho nikto netušil, kde ju záchranár mal držať. V hre bola aj verzia, že to bolo v byte na sídlisku v Pezinku. Práve na tomto mieste našli aj kľúčové stopy. Policajti mali prehľadať byt aj smetiaky.
V spomínanom byte mal zdravotník bývať v podnájme približne 12 rokov. Žiť tam mal predtým aj s partnerkou a dieťaťom. Polícia mala v kontajneroch objaviť osobné veci študentky.
Neodsudzujte všetkých záchranárov, odkazuje komora
Ako sme ťa informovali v súvislosti s prípadom, zdravotník obvinený zo znásilnenia 22-ročnej Sone išiel do väzby. Sudca o tom rozhodol po výsluchu dňa 16. septembra, informujú tvnoviny.sk.
Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vydala stanovisko k prípadu znásilnenia študentky Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Obvineným z tohto trestného činu je už spomínaný 54-ročný zamestnanec záchrannej zdravotnej služby.
Komora nesúhlasí s akýmkoľvek násilným a nezákonným činom, a to najmä v prípade, keď takýto čin spáchal zdravotnícky pracovník, ktorý by mal prioritne slúžiť chorým a zraneným. Tento názor platí aj v súvislosti s aktuálnou situáciou v Bratislave. Komora verí, že orgány vyšetrovania vykonajú všetky potrebné kroky a ak sa preukáže vina, udelia páchateľovi adekvátny trest.
Zároveň však zdôrazňuje, že nepodporuje „paušalizovanie z tohto prípadu na všetkých slušných záchranárov v celej krajine“. „Na Slovensku pracuje vo všetkých zložkách integrovaného záchranného systému viac ako 3 000 záchranárov, ktorí denne nasadzujú všetky svoje sily, aby zachraňovali životy a zdravie všetkých nás.“
Každý rok zachraňujú tisíce ľudí a zlyhanie jedného jedinca nesmie podľa komory zatieniť prácu ostatných tisícov záchranárov.
Záchranári často nezískavajú uznanie a vďaku za svoju prácu, či už v bežných situáciách, alebo v mimoriadnych situáciách, ako napríklad pandémia covid-19 alebo hromadné nehody, ktoré sú často spravodlivo medializované. Napriek tomu si podľa slov komory nezaslúžia útoky na svoju profesiu a kritiku v médiách a na sociálnych sieťach.
Legislatívne predpisy
Komora tiež upozorňuje, že pri približne 600 000 zásahoch záchrannej zdravotnej služby ročne rieši len priemerne 5 – 8 sťažností na nevhodné správanie záchranárov alebo iné pochybenia. To predstavuje štatisticky len 0,0013 % sťažností zo všetkých zásahov ZZS.
„Tiež uvádzame, že komora môže disciplinárne konať iba v prípade, ak má zdravotnícky záchranár príslušnosť ku stavovskej organizácii (komore), a aj z tohto dôvodu komora voči osobe uvedenej v medializovanom prípade v minulosti nekonala ani v budúcnosti konať nemôže,“ píše sa v stanovisku.
Nakladanie s liekmi a ďalším zdravotníckym materiálom riadia legislatívne predpisy a internými postupmi poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Je v plnej kompetencii týchto poskytovateľov vykonávať všetky potrebné opatrenia a zabezpečiť dodržiavanie pravidiel. Podľa informácií komory sa to vo veľkej miere aj deje.
Zdroje: tvnoviny.sk, archív Startitup, Facebook/Slovenská komora zdravotníckych záchranárov