Posun v prípade ZOO, kde lev zabil majiteľa: Štát sa so šelmami vysporiada po svojom
- Exotické šelmy z ranča v Žiline-Brodne by sa mali previezť do Indie
- V súvislosti s umiestnením zvierat mimo Slovenska prebiehajú potrebné procesy
- Exotické šelmy z ranča v Žiline-Brodne by sa mali previezť do Indie
- V súvislosti s umiestnením zvierat mimo Slovenska prebiehajú potrebné procesy
Exotické šelmy z ranča v Žiline-Brodne by sa mali previezť do Indie. Vyplýva to z vyjadrenia hovorcu Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáša Ferenčáka. Momentálne sa podľa agrorezortu zvieratá stále nachádzajú na ranči.
V súvislosti s umiestnením zvierat mimo Slovenska prebiehajú potrebné procesy. Zo strany regionálnej veterinárnej a potravinovej správy sú podmienky na odsun zvierat splnené, priblížilo ministerstvo pôdohospodárstva. Envirorezort podľa neho čaká na doplnenie posledných dokumentov zo strany prijímacieho zariadenia.
„MŽP vydalo 26. júla povolenie na vývoz deviatich tigrov a dvoch levov do zariadenia Greens Zoological, Rescue & Rehabilitation Kingdom v Indii. Žiadateľ po získaní dovozného povolenia z Indie zabezpečí ich prepravu do cieľovej destinácie, kde veríme, že nájdu svoj nový domov,“ povedal Ferenčák.
Agrorezort pre TASR dodal, že vystavovanie týchto nebezpečných zvierat verejnosti nie je povolené. Zdravotný stav šeliem je vyhovujúci a žiadne z nich medzičasom neusmrtili.
Telo uväznené vo výbehu
Polícia i zdravotní záchranári boli v máji privolaní na ranč v Žiline po tom, ako sa muž-ošetrovateľ nevrátil z výbehu exotických šeliem. Záchranári ho našli na mieste mŕtveho. Jedno zviera tam zastrelila polícia a druhé uspal veterinárny lekár. V objekte zostali ďalšie tigre a levy.
Ako sme ťa informovali, majiteľ išiel nakŕmiť šelmy, no z výbehu už viac nevyšiel. Záchranári sa k telu nemohli dostať, keďže sa čakalo na veterinára, ktorý by šelmy uspal.
Na malom ranči pri Žiline chovajú viacero rôznych zvierat. Od bežných zvierat ako kozy, ovce či zajace až po exotické šelmy ako levy, tigre a ich mláďatá. V miniZOO sa taktiež vyskytujú lamy, kone, opice či rôzne druhy vtákov.
Kŕmenie leva bolo na ranči ponúkané ako atrakcia pre ľudí, hoci chov šeliem musí byť podľa zákona striktne nekontaktný. Zviera musí byť vždy izolované od človeka a medzi nimi musí byť bariéra.
ZOO v Oškerde dostala zákaz chovať šelmy a pokutu za ich chov. Snažili sa umiestniť zvieratá inde, ale iné zoologické záhrady ich odmietli. Veterinár na mieste sa rozhodol usmrtiť leva strelnou zbraňou.
Neslávne známy ranč
Ranč pri Žiline bol už v minulosti v centre pozornosti ochrancov prírody, uvádza Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Mnohí z nich tvrdili, že ranč mal fungovať ako nelegálna množiareň tigrov. Majiteľ ranča Jozef Bajánek údajne predával tigre prostredníctvom online bazárov, ako je napríklad Bazoš.sk.
Diskusie na internetových fórach od návštevníkov Ranča pri Žiline poukazujú na to, že je tam bežné, že majitelia dávajú mláďatá tigrov na vôdzku a umožňujú návštevníkom sa s nimi pohrať a pomaznať si ich.
V jednom komentári sa dokonca spomínalo, že keď sa jedno z mláďat bránilo dotyku, bolo potrestané bičom. Ministerstvo životného prostredia však v rámci svojich kontrol nedokázalo zistiť žiadne pochybenia.
Jozef Bajánek, majiteľ Ranča pri Žiline, sa v minulosti stretol s potenciálnym záujemcom o kúpu tigrov z Číny. Zaujal ho možný obchod a predstavil záujemcovi niekoľko starších levov, tigrov a šesť tigrích mláďat. Štyri z týchto mláďat ponúkol na predaj za cenu 5 000 eur za kus. Pre samice urobil zľavu s tvrdením, že sa ich potrebuje zbaviť a uvoľniť miesto pre ďalšie mláďatá.
Majiteľ ranča pri Žiline zháňal klientov z Číny, pretože v Európe sa podľa neho už nedá dobre predávať. Sťažoval sa na prísne zákony a pravidlá, ako je napríklad CITES, ktoré obmedzujú obchod. Tvrdil, že všetko na jeho strane musí byť legálne.
Na stretnutí s fiktívnymi záujemcami Bajánek nebol schopný poskytnúť časti tigrích tiel, ale tvrdil, že by ich mohol zabezpečiť, ak by bol záujem. Dodávky týchto častí by však boli v rozpore so slovenskými zákonmi, ktoré vyžadujú nahlásenie každého úmrtia veľkej mačkovitej šelmy a kompletnú likvidáciu zdochliny v registrovanej kafilérii blízko Žiliny.
Zdroje: TASR, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Archív SIU