Potravinári varujú pred návrhom Fica o DPH. Môže ohroziť najzraniteľnejších Slovákov
- Návrh Fica pobúril potravinárov
- Vláda im hádže „polená pod nohy“
- Návrh Fica pobúril potravinárov
- Vláda im hádže „polená pod nohy“
Ako sme ťa už informovali, vláda musí v rámci konsolidačného balíka znížiť svoje výdavky. „Čaká nás objem konsolidácie na úrovni 1,5 – 1,6 miliardy eur. Záleží od toho, ako sa postavíme k požiadavkám v rámci zdravotníctva. To je atómová bomba z pohľadu financovania,“ povedal 7. septembra premiér Robert Fico (Smer-SD) v relácii Sobotné dialógy.
Predstavil aj jedno z možných opatrení, ktoré by vláda mohla v rámci balíka predstaviť. Daň z pridanej hodnoty (DPH) pri niektorých potravinách by sa mohla znížiť na 0 alebo 5 %. Fico ale avizoval aj zvýšenie základnej dane (20 %, pozn. red.) pri iných výrobkoch.
Potravinári doplácajú na kroky vlády
Potravinárska komora Slovenska (PSK) však pred zvyšovaním dane na potraviny varuje. Na niektoré základné potraviny by sa DHP síce mohla znížiť, no veľké množstvo potravín podľa PSK zníženej sadzbe DPH nepodlieha. Potenciálne zvýšenie základnej sadzby DPH by tak podľa potravinárov znamenalo vyššie výdavky domácností.
„Bez toho, aby vláda SR predstavila opatrenia ako jeden koncepčný balík, pristúpila k opatreniam, ktoré zasiahnu bežného spotrebiteľa vo forme zvýšenia spotrebných daní a zavedenia novej dane na potraviny. Nová daň zo sladených nealkoholických nápojov, schválená tento týždeň parlamentom, už potravinárov zaťaží dodatočnými 80 až 100 miliónmi eur, pričom sa predpokladá, že až 80 % tejto dane bude prenesených do cien za tieto nápoje,“ uviedla Jana Venhartová, riaditeľka PKS.
Znížená 10 % DPH sa v súčasnosti uplatňuje na úzky okruh potravín, ako napríklad mäso, mlieko, niektoré mliečne výrobky, čerstvé ovocie a zelenina, chlieb a pečivo. Mnohé ďalšie produkty, vrátane syrov, tvarohu, mäsových výrobkov, väčšiny pekárenských výrobkov a minerálnej vody, podliehajú štandardnej sadzbe DPH.
Najvyššie ceny vo V4
„Odmietame ďalšie zdanenie potravín a žiadame, aby boli všetky potraviny vyňaté zo zvyšovania sadzby DPH. Na veľké množstvo potravín, ktoré spotrebitelia nakupujú každý deň, sa znížená sadzba DPH neuplatňuje, a teda sa nedá povedať, že by zvýšenie DPH zasiahlo len tovary, ktoré si spotrebiteľ kúpi raz za štyri roky,“ uviedol prezident PKS Daniel Poturnay.
Dodal, že podľa európskych štatistík patria výdavky domácností na potraviny na Slovensku medzi najvyššie v rámci celej Európskej únie. Zvýšenie DPH na potraviny by preto túto situáciu ešte zhoršilo a dotklo sa najmä nízkopríjmových skupín obyvateľov.
Riaditeľka PKS hovorí, že už teraz sú ceny potravín na Slovensku v rámci krajín V4 najvyššie.
Inflácia klesá, potraviny sú čoraz drahšie
Podľa údajov Štatistického úradu SR sa inflácia v júni vrátila na trojročné minimum, a to na úroveň 2,1 %. Napriek tomu v porovnaní s minulým rokom boli v 11 z 12 sledovaných odborov lacnejšie iba tovary a služby v odbore rekreácia a kultúra. Pri pohľade na medzimesačné porovnanie boli ceny tovarov a služieb aj napriek nižšej inflácii na úplne rovnakej úrovni.
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko pre Startitup vysvetlil, prečo aj napriek klesajúcej inflácii a jej najnižšej úrovni za posledné tri roky platíme za potraviny vysoké ceny.
Odborník vysvetľuje, že Slovensko je otvorená ekonomika, a tak produkcia závisí od vývoja svetových cien. „Nemalo by žiadny zmysel snažiť sa ‚odstrihnúť‘ od svetových cien, pretože v takom prípade by sme museli zavrieť hranice a pohyb tovaru po vzore socialistických krajín regulovať, čo hádam nikto na Slovensku nechce,“ hovorí Búlik.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: SITA, archív Startitup