Potravinové púšte pokrývajú celé Slovensko. Susedia krízu vyriešili elegantne
- S týmto problémom sa potýkajú viaceré krajiny
- Naši susedia potravinové púšte efektívne riešia
- S týmto problémom sa potýkajú viaceré krajiny
- Naši susedia potravinové púšte efektívne riešia
Potravinové púšte považujú obchodníci na Slovensku za vážny problém. Pre TASR to uviedli predstavitelia Zväzu obchodu (ZO) SR a Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).
„Limitovaný prístup k potravinám, najmä v menších obciach do 500 obyvateľov, vníma Zväz obchodu SR ako veľmi vážny a neustále narastajúci problém, na ktorý upozorňuje dlhodobo. Na slovenskom vidieku pôsobia výlučne domáce obchodné siete a bez finančnej podpory štátu jednoducho nie je možné udržať tieto predajne prevádzkyschopné,“ priblížil Filip Kasana, viceprezident ZO SR.
Potravinové púšte sú aj v zahraničí
V tomto prípade ide podľa neho primárne o zachovanie základnej občianskej vybavenosti, ktorú si ľudia žijúci na vidieku zaslúžia mať zo strany štátu zabezpečenú. Funkčná predajňa potravín dokáže poskytovať aj ďalšie služby, napríklad platenie šekov, výber hotovosti, poštové doručovanie a podobne, čo je prínosné najmä pre seniorov.
„Z hľadiska riešení sa postačí inšpirovať v okolitých krajinách, napríklad v Poľsku a Českej republike, kde je problém tzv. potravinových púští efektívne riešený cez systém finančných dotácií na úrovni štátu v spolupráci so samosprávami a obchodníkmi – v ČR funguje od roku 2021 program Obchůdek 2021+. Pojazdné predajne nie sú systémovým riešením tohto problému, ambulantné formy predaja so sebou nesú aj zdravotné riziká pri nakladaní s potravinami,“ dodal Kasana.
Potravinové púšte sú miesta, kde si obyvatelia, zväčša menších sídel, nemôžu zadovážiť potraviny, pretože nemajú vo svojej blízkosti žiadnu predajňu. Nejde o slovenský problém, bojujú s ním viaceré krajiny. Avšak kým v zahraničí našli účinné riešenia, na Slovensku ostáva táto téma pre politické špičky neviditeľná. (zdroj Tovar & Predaj)
Aj podľa slov Martina Krajčoviča, predsedu SAMO, sú potravinové púšte v niektorých regiónoch Slovenska veľkým problémom, pretože tieto časti územia strácajú perspektívu, keďže človek si tam nevie nakúpiť ani základné potraviny.
„Riešenia by mohli byť rôzne, záleží od každého jedného miesta, kde takáto púšť vznikla. Niekde je to o podpore súčasnej predajne, inde môže prísť k pokrytiu cez online predaj. Rovnako už aj v Českej republike sú hybridné obchody, ktoré vedia väčšinu dňa fungovať bez personálu, čo je tiež jedna z možností, ako riešiť potravinové púšte,“ dodal Krajčovič.
Populácia na vidieku bude klesať pomalšie
Počet obyvateľov Slovenska do roku 2100 klesne, pričom podľa najoptimistickejšieho scenára by mal klesnúť iba o trištvrte milióna ľudí.
„Výraznejšie bude klesať populácia v mestách. Tam sa v roku 2021 znížil počet obyvateľov o 14-tisíc, kým na vidieku stúpol o približne 5 000 ľudí. Vidiecka populácia je mladšia a bude klesať pomalšie,“ hovorí František Križan.
Ďalej upozorňuje na dôležitosť uvedomenia si významu lokálnych potravín a lokálnych predajní a ich dosah na ekonomiku regiónu. Práve uprednostňovanie tzv. „potravinového patriotizmu“, teda preferencia lokálnych potravín (predajní) pred zahraničnými môže viesť k záchrane malometrážnych lokálnych predajní potravín. Pri téme potravinových púští tak zohráva dôležitú úlohu nielen počet spotrebiteľov, ale najmä ich preferencie a nákupné správanie.
Martin Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti Labaš, hovorí, že sa pokúsi urobiť všetko pre svetlejšiu budúcnosť.
„Ako prevádzkovateľ veľkých supermarketov odovzdáme know-how menším predajcom, aby vedeli, ako vybrať sortiment, nastaviť prístup personálu či zvoliť lákavý vizuál. Predajňa na vidieku má veľkú výhodu v tom, že je osobná. Zamestnanec sa vie so zákazníkmi porozprávať a vypočuť si ich. V mestách je nákup anonymný. Aj toto sa dá v obciach využiť ako konkurenčná výhoda,“ vysvetľuje.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Tovar & Predaj, TASR