Potraviny dostávajú na prídel: Preskúmali sme, aká je realita tvrdej krízy v Maďarsku
- Najvyššia inflácia v Európskej únii
- Podľa predikcií má tento rok dôjsť k jej poklesu
- Najvyššia inflácia v Európskej únii
- Podľa predikcií má tento rok dôjsť k jej poklesu
Nie je žiadnym tajomstvom, že ekonomická situácia v Maďarsku už niekoľko rokov nie je práve najlepšia. Vojna na Ukrajine, ktorá trvá už takmer rok, má zásadné negatívne hospodárske dôsledky na celú Európu, nevynímajú Maďarsko a režim premiéra Viktora Orbána, ktorý až do začiatku spomínaného konfliktu vystupoval ako najbližší spojenec Vladimira Putina na starom kontinente.
Maďarský portál Portfolio písal, že v decembri bola inflácia v Maďarsku najvyššia v rámci celej EÚ, a síce jej medziročný nárast predstavoval 25 %, pričom na druhom, respektíve treťom mieste boli pobaltské krajiny Lotyšsko a Litva s 20,7 % a 20 %, čo je veľký rozdiel v porovnaní s našimi južnými susedmi.
Viktor Orbán opakovane tvrdil, že sankcie, ktoré EÚ uvalila na Rusko ako reakciu na inváziu na Ukrajinu, sú dôvodom ekonomických problémov jeho krajiny a mali by sa zrušiť, pretože potom by ceny okamžite klesli a inflácia by sa znížila aspoň na polovicu.
Tento argument však bol mnohokrát vyvrátený, napríklad skutočnosťou, že ceny energií začali rásť ešte predtým, ako Putin 24. februára 2022 spustil ofenzívu na Ukrajine.
Zvýšili sa ceny všetkých potravín okrem vajec
Portál Aa uvádza, že decembrová miera inflácie bola v Maďarsku najvyššia od marca 1996. Elektrina, plyn a iné palivá spolu s cenami potravín boli podľa maďarského centrálneho štatistického úradu hlavnými motormi vysokej inflácie.
Elektrina, plyn a iné palivá boli v decembri o 55,5 % drahšie, ceny potravín medziročne vyskočili o 44,8 %, tovary dlhodobej spotreby o 13,6 %, alkoholické nápoje a tabak o 13,4 % a ceny služieb vzrástli o 9,5 %. Portál Think Ing píše, že zvýšili sa ceny všetkých základných potravín, ktoré maďarská vláda zastropovala.
Aké teda sú v súčasnosti ceny bežných potravín?
Maďarský portál Szeretlek Magyarország podotýka, že zatiaľ čo v roku 2017 bola cena kokteilových paradajok 299 forintov (cca 0,78 eur), v súčasnosti sa pohybuje zhruba na úrovni 1 299 forintov (cca 3,41 eur).
Ďalšou položkou s viac ako štvornásobnou cenou v porovnaní s rokom 2017 bola v Maďarsku mimoriadne populárna štipľavá paprika, ktorú Maďari v roku 2017 mohli kúpiť za 34 forintov (0,09 eur), ale tentokrát musia zaplatiť až 149 forintov (0,39).
Daily News Hungary uvádza, že trvanlivé mlieko bolo produktom, ktorý bežne chýbal na pultoch maďarských supermarketov už aj v minulosti, v prvom rade to bolo kvôli globálnej pandémii Covidu-19, od februára minulého roka to je pre rusko-ukrajinskú vojnu a v neposlednom rade v dôsledku neutíchajúcej neustálej inflácii.
Momentálne sa jeho cena pohybuje okolo 370 forintov (0,97 eur) za liter, avšak my sme pri návšteve prihraničného mestečka Mosonmagyaróvár, že v prípade 1,5 % mlieka to je až 495 forintov (1,3 eur).
V totožnom meste sme našli kilo múky za cenu 239 forintov (0,63 eur) a slnečnicový olej za 799 forintov (2,1 eur). Okrem toho, v prípade niektorých obchodov stále platia striktné kvantitatívne obmedzenia, ako napríklad, že naraz si zákazník môže kúpiť iba kilogram cukru, zemiakov, múky či liter mlieka.
Inflácia sa má znížiť
Agentúra Reuters zdôrazňuje, že inflácia v Maďarsku je stále najsilnejšia v strednej Európe, zatiaľ čo centrálna banka má najvyššie úrokové sadzby v Európskej únii po prudkom sprísnení v minulom roku, čiastočne aj preto, aby posilnila forint, ktorý dosiahol rekordné minimá.
Analytička Erste Bank Orsolya Nyesteová poznamenala, že inflácia dosiahne vrchol práve vo februári a to by mohlo centrálnej banke umožniť začať uvoľňovať menovú politiku.
Centrálna banka predpovedá, že inflácia sa v roku 2023 spomalí a v roku 2024 sa vráti do tolerančného pásma banky 2 až 4 %.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Portfolio, Aa, Think Ing, Szeretlek Magyarország, Daily News Hungary, Reuters