Potraviny zlacnejú, tvrdí analytik. Stane sa tak, keď na cene padne konkrétna položka
- Analytici predpokladajú, že rast cien potravín sa zníži
- Nižšie ceny energií sa postupne odrazia na ich cene
- Stav by sa mohol zlepšiť už koncom roka
- Analytici predpokladajú, že rast cien potravín sa zníži
- Nižšie ceny energií sa postupne odrazia na ich cene
- Stav by sa mohol zlepšiť už koncom roka
Nie je o čom diskutovať, na Slovensku všetko zdražuje. Stúpanie cien je cítiť najmä na potravinách, kvôli čomu sa len prednedávnom rozhodlo viacero obchodných reťazcov zastropovať ceny niektorých základných potravín. Ekonomika je však dynamická a vysoké ceny nás nebudú trápiť navždy. Pozitívnu prognózu ponúka analýza Slovenskej sporiteľne.
Na chvoste Eurozóny
Slovensko je na tom v rámci Eurozóny z hľadiska medziročnej inflácie neslávne. Podľa dát z marca u nás ceny rástli o 14,8 %, pričom je európsky priemer len na úrovni 6,9 %. Aj napriek nepriaznivej súčasnej situácii však zdanlivo svitá na lepšie časy. Postupné znižovanie cien energií by sa malo časom odraziť aj na cenách potravín.
To predpokladá analytik SLSP, ktorý tvrdí, že nižšie ceny plynu a elektriny zlacnia najmä priemyselnú výrobu hnojív. Tento faktor by mal následne znížiť cenovú náročnosť poľnohospodárskej výroby a utlmiť tak rast cien potravín. Práve hnojivá boli položkou, ktorá v rámci Slovenska zdražela rekordne a to o celých 129 %.
Ceny potravinárskych komodít sú podľa Indexu cien potravín už v súčasnosti nižšie, ako tomu bolo pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Bude však ešte chvíľu trvať, než sa nižšie ceny dostanú aj k spotrebiteľom a to kvôli nepriamym dopadom vysokých cien energií.
Za tento jav môže oneskorený prenos nákladov, čo v skratke znamená, že aj napriek nižším cenám energií na medzinárodnom trhu výrobcovia stále platia zvýšené ceny.
Deje sa to najmä kvôli faktu, že sú stále platné kontrakty dohodnuté v minulom roku, a teda počas obdobia, kedy ceny energií dosahovali svoje maximum. Ceny energií sú však aj po výraznom poklese pomerne vysoko, približne na dvojnásobku oproti dlhodobému priemeru. Okrem samotných cien energetických komodít zdraželi u nás aj distribučné poplatky, ktoré súvisia s odberom týchto energií.
Všetko sa zlepší koncom roka
Dopad opisovaného znižovania nákladov by sme tak mali vidieť približne koncom tohto roka. „Máme za to, že jednak pokles cien plynu v dohľadnej dobe zlacní cenu hnojív a zároveň lacnejšie pohonné hmoty a cena elektriny spolu s lacnejším obilím, ktoré bolo importované z Ukrajiny, budú signifikantne ovplyvňovať ceny vstupov a výstupov poľnohospodárskej výroby. Cena potravín by tak mala začať klesať alebo sa aspoň spomalí rýchlosť jej rastu,“ vysvetľuje makroekonomický analytik SLSP Marián Kočiš.
Na záver dodávajú, že ku koncu roka 2023 by potraviny nemali rásť na cene medziročne rýchlejšie ako 14 %. Samotná úroveň inflácie, ktorá sa na Slovensku v súčasnosti pohybuje na úrovni približne 15 %, by mala v dohľadnej dobe klesnúť na jednociferné hodnoty.
Veľká noc nás vyjde poriadne draho
Každopádne, potrvá ešte nejakú dobu, kým si naše peňaženky vydýchnu, a ako sme ťa predošle informovali, potrápi ich najmä tohtoročná Veľká noc. Za veľkonočné nákupy potravín si priplatíme viac ako štvrtinu a v porovnaní s minulým rokom viac zaplatíme aj za jedlo v reštaurácii či hotel. Naopak, o niečo lacnejšie nás vyjdú pohonné hmoty.
V analýze to konštatuje analytička Wood & Company Eva Sadovská. „Na Slovensku sme svedkami rekordne vysokej inflácie, ktorá sa už štyri mesiace drží nad úrovňou 15 %. Ťahúňom zdražovania sú jednoznačne potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré vo februári 2023 zaznamenali medziročný nárast cien o 27,8 %,“ priblížila.
Percentuálne najviac zdraželi potraviny, ktorých nákup je typický najmä pre veľkonočné sviatky. V realite sa tak cena jedného nákupu môže zvýšiť aj o desiatky eur.
„Takéto zdražovanie v praxi znamená, že ak sme vlani urobili pred veľkonočnými sviatkami nákup napríklad za 200 eur, tak tento rok nás vyjde na takmer 256 eur,“ vyčíslila Sadovská. Viac sa o drahej Veľkej noci dočítaš tu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SLSP, TASR