Potrebujeme nové vakcíny, len tak zastavíme koronavírus, tvrdí WHO. Pribudlo 965 prípadov
- WHO vyzvala vedcov, aby pracovali na vývine nových vakcín proti koronavírusu
- Krajiny začínajú ponúkať štvrté dávky
- Vakcíny zachránili milióny životov
- WHO vyzvala vedcov, aby pracovali na vývine nových vakcín proti koronavírusu
- Krajiny začínajú ponúkať štvrté dávky
- Vakcíny zachránili milióny životov
Počet pozitívne testovaných na koronavírus vzrástol o 965 ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 212 784, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 811 383 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 430 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 osoby. Celkový počet úmrtí je 20 195.
Potrebujeme nové vakcíny?
Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zachránili milióny životov, ale rozhodujúcim spôsobom neobmedzili šírenie koronavírusu, vyhlásila v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
WHO preto vyzvala vedcov, aby vyvinuli nové vakcíny, ktoré obmedzia infekcie. Inak tu bude stále riziko, že budú vznikať varianty koronavírusu, proti ktorým budú očkovacie látky menej účinné. Takisto sú potrebné vakcíny, ktoré sa budú podávať ľahšie než tie terajšie, napríklad vo forme nosových sprejov, uviedla WHO.
„Ak dokonca aj tam, kde sa dosiahla 70-percentná zaočkovanosť, zostane nezaočkovaný výrazný počet zdravotníkov, seniorov a ľudí z ďalších ohrozených skupín, zomieranie bude pokračovať, zdravotné systémy budú stále pod tlakom a ohrozené bude aj celosvetové zotavenie,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Nové očkovacie ciele
WHO tiež aktualizovala svoje očkovacie ciele. Teraz sa zameriava na zaočkovanie dvoma dávkami až pre 100 percent pracovníkov v zdravotníctve, ľudí vo veku nad 60 rokov a ľudí, ktorí sú ohrození kvôli už existujúcim chorobám, a to v každej krajine sveta.
Predchádzajúci cieľ zaočkovať proti Covidu 70 percent všetkých ľudí vo všetkých krajinách do polovice roka nebol splnený. Do konca júna to dosiahlo len 58 krajín sveta.
Podľa štúdie londýnskej univerzity Imperial College, zverejnenej v júni v časopise The Lancet, očkovanie proti nákaze koronavírusom zachránilo takmer 20 miliónov životov. V chudobnejších krajinách však bolo zaočkovaných len 28 percent seniorov a 37 percent zdravotníkov.
Štvrtá dávka
Britská vláda v piatok oznámila, že štvrtú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bude na jeseň ponúkať všetkým ľuďom starším ako 50 rokov. Pôvodne plánovala očkovať druhou posilňovacou dávkou len osoby staršie ako 65 rokov. Informovali sme ťa o tom v tomto článku.
Štvrtú dávku dostane aj zdravotnícky personál, klienti a zamestnanci domovov sociálnej starostlivosti a deti staršie ako päť rokov so zdravotnými ťažkosťami, v dôsledku ktorých sú náchylnejšie na ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Väčšina z týchto ľudí dostane spolu s covidovou vakcínou aj vakcínu proti chrípke.
Britský premiér Boris Johnson uviedol, že kampaň propagujúca štvrtú dávku pomôže posilniť „na jeseň a cez zimu našu obranyschopnosť“. Zdôraznil, že cestou z pandémie je očkovanie, ktoré zabezpečí, že „Covid nás už nikdy nebude strašiť“.
V Británii, podobne ako v ďalších európskych krajinách, narastá počet prípadov nákazy infekčnejšími subvariantmi omikronu BA.4 a BA.5. Táto krajina má podľa AP jednu z najvyšších úmrtností na koronavírus v Európe.
Nasledujú aj Česi
V Česku sa od pondelka začína očkovať štvrtou, posilňujúcou, dávkou vakcíny proti infekčnej chorobe COVID-19. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva ČR.
Druhá posilňovacia dávka vakcíny proti koronavírusu je v podstate štvrtým očkovaním v rámci tejto schémy a je dostupná pre všetkých záujemcov nad 18 rokov, ktorým od podania tretej dávky vakcíny uplynuli aspoň štyri mesiace, uviedlo ministerstvo, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra DPA.
Štvrtú dávku môžu ľudia dostať v očkovacích centrách a niektorých nemocniciach a neskôr u všeobecných lekárov. K dispozícii bude vakcína spoločností Pfizer alebo Moderna, informoval web Novinky.cz.
Na štvrtú dávku môžu ľudia zatiaľ prísť bez registrácie, ministerstvo zdravotníctva spustí rezervačný systém 15. augusta.
Minister zdravotníctva Vlastimil Válek vyzval na očkovanie najmä osoby staršie ako 60 rokov a ľudí z tzv. rizikových skupín. Zdôraznil však, že očkovanie je úplne dobrovoľné.
DPA pripomenula, že minulý týždeň dve agentúry EÚ – Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Európska lieková agentúra (EMA) – vyzvali členské štáty, aby pristúpili k očkovaniu druhou posilňujúcou dávkou vakcíny proti Covidu.
DPA dodala, že v Česku v poslednom čase badať zvýšenie počtu infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2: podľa bilancie zverejnenej v pondelok za posledných sedem dní pripadá na 100 000 obyvateľov 101 nakazených.
Obmedzenia zavedené na potlačenie pandémie covidu boli v ČR zrušené v máji. Predseda vlády ČR Petr Fiala nedávno uviedol, že nové opatrenia sú nateraz zbytočné, keďže nemocniciam v súčasnosti nehrozí preťaženie.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: TASR